Quantcast
Channel: ИНТЕРМАГАЗИН
Viewing all 38582 articles
Browse latest View live

Cvekla – moćno sredstvo protiv zatvora

$
0
0

CVEKLA je namirnica, ali i lek, krepi i štiti od bolesti, a ima moć i da ugreje zimi, pa su to samo neki od razloga zašto je cvekla jedno od najomiljenijih vrsta povrća u Rusiji.

Bogata folnom kiselinom obavezna je na trpezi trudnica. Ona je prirodni antianemik, antipiretik, antibakterik, antioksidans, antikarcinom, antisklerotik, detoksikant, diuretik, remineralizant. Obiluje antikancerogenim materijalima i karotenoidima i sve se češće koristi kod onkoloških problema kao pomoćno lekovito sredstvo. Često se koristi kod lečenja tumora genitalija i debelog creva. Preporučuje se kao prevencija tumora kod osoba sa genetskim predispozicijama.

Mnogi ga koriste u lečenju od leukemije, malarije, ali i od običnog gripa. Koristi se i za regulisanje krvnog pritiska. Odlična je za umirivanje živaca, pa je u danima punim stresa sok od cvekle nekada bolji od lekova za smirenje. Starije osobe, sklone sklerozi, poboljšaće pamćenje unošenjem cvekle u organizam. Povećava broj krvnih zranaca, pa se preporučuje i malokrvnim ženama, deci i svima koji su imali operaciju. Odlično deluje na rad želuca, creva i žuči, a najefikasniji je lek za zatvor. Za cveklu kažu da može da ublaži i posledice izlaganja radijaciji. Koren cvekle se vadi iz zemlje u jesen i čuva u umereno toploj prostoriji do proleća, pa i do leta.

ANTIKANCEROGENI SOK

CVEKLA ima izražen citostatički efekat i u prošlosti je korišćena kod problema sa leukemijom, jer aminokiselina betain ima funkciju jakog antikancerogena.

Antikancerogeni efekat se dobija svakodnevnim uzimanjem, bar jedne čaše soka od cvekle. Sok ne sme da bude kupovni, jer je pasterizovan, već svež iz sokovnika.

RECEPTI:

Sok od sveže cvekle se pravi od sitno narendane cvekle, koju treba preliti sokom od limuna i medom. Kada odstoji treba da se iscedi sok i pije. Kod težih obolenja se preporučuje pola litre soka dnevno.

Čorba za čišćenje krvi se pravi od skuvane cvekle i peršunovog lista. Tokom kuvanja se dodaju mladi crni i beli luk, šargarepa i manji celerov koren. Skuvana cvekla se izvadi i narenda i sve prelije sokom od limuna i kašikom ulja.

Salata za želudac se pravi od krupno narendane cvekle i pola korena celera. Treba je začiniti sa malo soli, jabukovim sirćetom, kašičicom ulja i mlevenim kimom. Još je lekovitije ako se pomeša sa kiselom pavlakom i pospe peršunovim listom.

Ruski boršč je tanjir zdravlja, jer se kašikom zahvata: cvekla (prepuna gvožđa), krompir (vitamin C, kalijum, vitamin B6), šargarepa (karoten) i kupus (vitamin K, vitamin C i vlakna). Pravi se samo od povrća, ali ko ne posti, može da doda pileće meso.

NAMIRNICE:

1 iseckan luk

2-3 oprane cvekle

2-3 krompira iseckana na kockice

2 narendane šargarepe

1 glavica narendanog kupusa

2 lista lovora

4 kašike limunovog soka

4 kašike ulja

1 kašikica bibera i mirođije

15 šolja vode ili bujona

Može i 400 grama kuvanog pasulja i pileće meso

PRIPREMA:

UKOLIKO se skuva pileće meso, u tu vodu se dodaju cvekla, a kasnije i krompir. Ako postite, kuvajte cveklu u vodi, izvadite je i iseckajte, a u vodu dodajte iseckani krompir. Kada se skuva i krompir dodaje se kupus, a zatim i cvekla iseckana na tračice. Može da se doda skuvan pasulj, ali i ne mora.

U tiganju se proprže šargarepa i luk, pa kada omekšaju dodaju se začini (ko želi može i kečap) i sve ubacuje u čorbu. Boršč može da se služi sa pavlakom.


NEMAČKI MEDIJI ALARMIRAJU: Hrvatska je „eksploziv“ u EU

$
0
0

Nemački list „Velt“ smatra granični spor Hrvatske i Slovenije bizarnim, ali upozorava da bi korist mogli da imaju zagovornici neliberalne demokratije u EU.

Napetosti su posledica raspada Jugoslavije 

List navodi da bi najveću korist od spora Hrvatske i Slovenije mogli da imaju oni poput mađarskog premijera Viktora Orbana i poljskog ultrakonzervativnog lidera Jaroslava Kačinskog, prenosi zagrebački portal „indeks“.

„Velt“ piše da se Hrvatska i Slovenija “već godinama žestoko natežu oko nekoliko kvadratnih metara mora“, i to čak ne oko lepih jadranskih plaža nego o “području na kom lovi nekoliko ribara“. Zbog razgraničenja u malom Piranskom zalivu “dva suseda idu opasnim smerom konfrontacije“, a večna svađa bi sada mogla da eskalira zbog odluke Slovenije da implementira međunarodnu arbitražnu odluku o razgraničenju dveju države.

“Hrvatska je do današnjeg dana imala skoro dve godine da prizna arbitražnu odluku, prema kojoj Sloveniji pripadaju dve trećine zalivava, ali hrvatska vlada se odlučila da će arbitražu kompletno ignorisati. Hrvatska je već pre dve godine u znak protesta istupila iz arbitražnog procesa“, podseća njemački list i navodi da je hrvatski argument za takav potez bila nepravilnost u arbitražnom procesu.

“Napetosti su izraz starih borbi za podelu teritorija među proizvodima raspada Jugoslavije, te će ionako lomljiv mir na zapadnom Balkanu još više dovesti u pitanje. I turisti bi mogli da osete posledice toga. Naime, niko ne može da spreči Sloveniju da uvede stroge granične kontrole prema Hrvatskoj“, piše „Velt“ i ističe da Hrvatska nije deo šengenske zone slobodnog kretanja. Slovenija je to već letos uradila, a rezultat su bile kolone duge kilometrima, napominje list i upozorava da bi takav stalni granični režim bio fatalan za hrvatski turizam.

“Ali još veći je problem to što je arbitraža kao instrument rešavanja graničnih sporova oslabljena. Ako ta vrsta neutralnog posredovanja treće strane više ne uživa poverenje i neće biti prihvaćena sa obe strane, onda je Evropska unija izgubila jednu od najvažnijih poluga za svoju politiku na Balkanu“, piše „Velt“.

Brisel se nadao da će pomoću arbitraža srediti i neke druge granične sporove u regionu, “koji je pun takvih konflikata“, a hrvatsko-slovenska arbitraža se pretvorio u “mračan presedan“, iz kojeg je izašlo još “internog stresa za EU“.

Nemački list podseća i da je “Hrvatska kao najmlađa članica EU posvađana sa svim svojim susedima“, ali ključno je što njeno odbijanje priznavanja arbitražne presude i drugima nudi takvo ponašanje kao mogućnost.

S obzirom na to da zemlje nastale raspadom Jugoslavije nisu same u stanju bilateralnim dogovorom da reše svoje probleme oko granica, ako to nije moguće ni međunarodnom arbitražom, ceo proces približavanja Evropskoj uniji bi se mogao pretvoriti u seriju blokada.

“Upućeni u briselska dešavanja su zabrinuti da bi insistiranje Evropske komisije na priznavanju arbitraže u Hrvatskoj moglo biti interpretirano kao jednostrana podrška Sloveniji, te Hrvatsku još više gurnuti u savez s nacionalistima iz Mađarske i Poljske“, zaključuje „Velt“ i završava konstatacijom da bi takav razvoj događaja “dugoročno predstavljao postavljanje eksploziva ispod celog evropski projekta“.

ZAHAROVA: Kosovski sukob je tragedija globalnih razmera

$
0
0

Direktorka Departmana za informacije i štampu Ministarstva inostranih poslova Ruske Federacije Marija Zaharova u ekskluzivnom intervjuu „Iskri“ govori o Kosovu, odnosima Srbije i Rusije, NATO trupama na granicama Rusije, Haškom tribunalu…

– Iskreno se nadam da će Evropska unija s poštovanjem prihvatiti želju Beograda da održi prijateljske odnose sa Rusijom, koji se veoma dinamično razvijaju i na taj način manifestuju jake tradicionalne veze između naših zemalja i naroda – kaže Marija Zaharova.

Srpsko Kosovo je naša duhovna kolevka, koja je samoproglašenom nezavisnošću postala albanska republika. Međunarodno pravo i istina su ponovo pogaženi. Srbi su prognani sa vekovnog ognjišta, spaljeno je na stotine crkava i manastira, a Albanci do današnjeg dana likuju nad zločinima koje su izvršili. Ima li nade da će Kosovo ponovo biti naše uprkos činjenici da pojedine zapadne sile tvrde da je to sada legalna i međunarodno priznata država?

Zaharova: Kosovski sukob je tragedija globalnih razmera koja je dovela do pogibije hiljada ljudi i prisilila stotine hiljada Srba da napuste svoje domove.

Polazimo od toga da je rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN od 10.06.1999. jedina međunarodna pravna osnova za rešavanje kosovskog pitanja koja obezbeđuje ostanak ove pokrajine u sastavu Srbije pod privremenom upravom Misije UN-a. Mi aktivno preduzimamo korake kako bi se obezbedilo poštovanje ove rezolucije, dajemo joj adekvatnu političku i pravnu ocenu, i branimo stav o nelegitimnosti priznanja Kosova. Trenutno više od 80 zemalja u svetu ne priznaje nezavisnost Kosova. Uzgred rečeno, broj tih država se povećao – u proteklih nekoliko meseci su Surinam i Gvineja Bisao zvanično povukli ranije donete odluke o priznanju „državnosti“ ove pokrajine.

Naš stav je da se sva sporna pitanja moraju rešavati kroz dijalog zainteresovanih strana. Podržaćemo ono rešenje koje će zadovoljiti Beograd.

Ukoliko ikada uđemo u Evropsku uniju, kako ćemo se, po vašem mišljenju, mi osećati tamo  kad su u njoj praktično sve države koje su nas bombardovale, ubijale našu decu i obogatile nas osiromašenim uranijumom?

Zaharova: Koliko nam je poznato, Srbija je proglasila pristupanje EU za svoj strateški cilj. To je suvereni izbor Beograda, koji mi u potpunosti poštujemo. Sudeći po nedavnom istraživanju srpskog javnog mnjenja, za sada evrointegracije podržava relativna većina građana –  38%,  dok je 35% protiv, a 27% građana je neodlučno.

Iskreno se nadamo da će i Evropska unija s poštovanjem prihvatiti želju Beograda da održi prijateljske odnose sa Rusijom, koji se veoma dinamično razvijaju i na taj način manifestuju jake tradicionalne veze između naših zemalja i naroda. Za sada, na žalost, to poštovanje od strane EU ne vidimo. Smatramo neprihvatljivim pokušaje određenih evropskih zvaničnika, koji, sudeći po svemu, ništa nisu naučili na primeru ukrajinske krize, da stave zemlje balkanske regije, uključujući i Srbiju, pred veštačkim izborom – „Rusija ili EU“.

Pod već otrcanom parolom evropske solidarnosti, Brisel pokušava da nametne zemljama-kandidatima politiku  EU o izgradnji odnosa sa trećim zemljama (koja, uzgred rečeno, često se tumači na različit način od strane samih država-članica EU). Pritom se interesi kandidata za ulazak u Evropsku uniju, koliko možemo da vidimo, ne uzimaju u obzir.

Haški tribunal se uskoro zatvara, završava svoj rad. Ruska Federacija je dala garancije za Ratka Mladića, ali su te garancije ignorisane. Gde je danas međunarodno pravo i po čemu će ostati upamćen Haški tribunal o kome se toliko govorilo?

Zaharova:  Tokom svog mandata Haški tribunal se nije pokazao kao objektivan, istinski nezavisan i nepristrasan organ međunarodnog krivičnog pravosuđa. Politika Tribunala, usmerena na antisrpsko tumačenje tragičnih događaja u bivšoj Jugoslaviji devedesetih godina prošlog veka, ne samo da nije kompatibilna sa samom idejom međunarodnog krivičnog prava, već podstiče tenzije i uzajamno nepoverenje u regionu.

Tokom čitavog svog postojanja Tribunal je pokazao pristrasan i optužujući stav prema osmunjičenima srpskog porekla. Poslednji primer za to je presuda o doživotnoj kazni zatvora izrečena 22. novembra bivšem glavnokomandujućem oružanim snagama Republike Srpske Ratku Mladiću, koja sadrži ozbiljne nedoslednosti, što dovodi u pitanje dokazivost njegove krivice u okviru ovog Tribunala.

Zabrinjavajuće je i zanemarivanje od strane Tribunala osnovnih prava optuženih. U tom smislu dovoljno je podsetiti se smrti Slobodana Miloševića u zatvoru Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, koja još uvek izaziva mnogobrojna pitanja. Tribunal je ignorisao i teško zdravstveno stanje Ratka Mladića, odbivši njegovu molbu za privremeno puštanje na slobodu radi lečenja u Rusiji, kao i pružanje odgovarajuće medicinske pomoći tokom izricanja presude.

Konačno je došlo vreme da zatvorimo ovu stranicu odlazećeg Tribunala, da se sumiraju rezultati i ne dozvoli ponavljanje gorkog iskustva pod maskom međunarodnog pravosuđa.

Rusija je danas pod sankcijama, vojnici NATO-a su na vašim granicama. Kako sve to utiče na bezbednost Rusije?

Zaharova: Rusija pomno prati proces povećanja vojne grupacije NATO-a na svojim granicama. Severnoatlantska alijansa nastavlja moćnu militarizaciju zemalja Istočne, Jugoistočne i Severne Evrope koje se graniče sa Rusijom. Po takozvanom principu «kontinuirane rotacije» kontingenti država članica bloka razmeštaju se tamo gde, u skladu sa odredbama Osnivačkog akta Rusija NATO iz 1997,  nikada ranije nisu mogli biti i ne bi trebalo da budu razmešteni u tolikom broju i u takvim rokovima. Reč je o ukupno desetak hiljada vojnika sa stotinama komada vojne tehnike i aviona. To je dovelo do toga da su nekada vojno mirne regije, kao na primer Baltičke zemlje, za kratko vreme pretvorene u pravu liniju fronta, gde stanovništvo aktivno pripremaju za odbranu od nepostojeće „pretnje se Istoka“.

Dodajte ovome i proširenje pomorskih i vazdušnih vojnih aktivnosti alijanse na našim granicama, modernizaciju postojeće i izgradnju nove vojne infrastrukture, modernizaciju komandnog i kadrovskog sistema ovog bloka, povećanje obima i intenziteta vežbi, koje se često održavaju po antiruskom scenariju, kao i planove za razvoj sistema protivraketne odbrane SAD/NATO u Evropi  u budućnosti. Pokušaji Amerikanaca da postignu vojnu prevlast u suprotnosti su sa njihovom ranije deklarisanom spremnošću da poštuju dogovore Rusije i NATO o ograničavanju raspoređivanja snaga i infrastrukture na teritoriji novih članica alijanse. Ova opasnost će se višekratno uvećati u slučaju da SAD izađe iz Sporazuma o likvidaciji raketa malog i srednjeg dometa (RSMD). Imamo situaciju koja ni malo nije ružičasta i koja ne svedoči o odbrambenim pripremama alijanse, već  naprotiv – o njenom planskom zauzimanju evropskog teatra vojnih operacija i formiranju potencijala za projekciju moći protiv Rusije.

Sve ovo očigledno pogoršava bezbednosnu situaciju u Evropi, pa i vezano za one države koje se danas zalažu za raspoređivanje stranih vojnih snaga na svojoj teritoriji.

Vojna aktivnost NATO-a direktno utiče na bezbednost naše zemlje. U takvim okolnostima Rusija je primorana da sprovede neophodan kompleks mera u cilju jačanja svog odbrambenog kapaciteta i zaštite nacionalnih interesa. Pritom treba posebno napomenuti da sve ove korake mi preduzimamo na sopstvenoj teritoriji. Za razliku od Sjedinjenih Država i njihovih saveznika, koji vrše pregrupisavanje snaga u regije koje se graniče sa Rusijom i vrše provokacione vojne manevre na našim granicama.

Predsednik Putin je nedavno razgovarao sa Erdoganom. Situacija u Siriji je verovatno bila centralna tema njihovog razgovora. Kako pobediti islamski terorizam?

Zaharova:    Rusija principijelno ne povezuje terorizam sa bilo kojom religijom. Mi nedvosmisleno osuđujemo ove  zločinačke aktivnosti u svim oblicima i ispoljavanjima. Uvereni smo da se terorizam može pobediti samo putem istinskog objedinjavanja napora svih država pod okriljem Ujedinjenih nacija i postupanja strogo u skladu sa normama i principima međunarodnog prava, isključujući bilo kakve „skrivene agende“ ili „duple standarde“.

(Iskra)

GADAFI JE JOŠ 2009. godine predvideo šta će biti sa UKRAJINOM! (VIDEO)

$
0
0

Na internetu je objavljen intervu kojeg je bivši lider Libije Mumer Gadafi dao za rusku televiziju.

Vođa Libije je u delu u kojem govori o odnosima Rusije i Ukrajine, te politici Kijeva u to vreme, predvideo sumornu ukrajinsku budućnost. U prognozama o budućim odnosima Ukrajine i Rusije, Gadafi je uspeo predvideti rat u Ukrajini pet godina pre izbijanja sukoba, prenosi “Ruski dijalog”.

Prema rečima bivšeg predsednika Libije, koji je ubijen u agresiji i prevratu u svojoj zemlji 2011. godine, celi problem je činjenica što je Ukrajina tražila sigurnost za svoju nezavisnost i zbog toga se želela priključiti NATO paktu i Evropskoj uniji.

“No, najveća pogrešna procena ukrajinske vlade je bila što nije slušala svoj narod”, rekao je Gadafi.

Gadafi je više puta posetio i Ukrajinu i Rusiju. Njegov poslednja poseta Ukrajini je bila 2008. godine, kada se libijski predsednik susreo s Viktorom Juščenkom i Julijom Timošenko.

SVI SU MISLILI DA SE RUSIJA POVLAČI IZ SIRIJE! Novi Putinov zakon šokirao Ameriku!

$
0
0

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon o ratifikaciji sporazuma Rusije i Sirije o proširenju pomorske baze u blizini sirijske luke Tartus, prenosi Tass.

Na taj način je formalizovano uspostavljanje trajnog ruskog vojnog prisustva u Siriji, a sporazum predviđa da ruski brodovi mogu da ulaze u sirijske vode i luke, kao i da se u mediteranskoj luci Tartus istovremeno može nalaziti do 11 ruskih ratnih brodova, uključujući brodove na nuklearni pogon.

Ruska mornarica koristiće infrastrukturu baze bez nadoknade narednih 49 godina, a taj period može da se produži ako se obe strane slože. Rusko osoblje uživaće imunitet.

Donji dom ruskog parlamenta, Državna duma ratifikovala je sporazum 21. decembra, a gornji dom Savet Federacije 26. decembra. Odluka o proširenju jedine ruske pomorske baze na Mediteranu usledila je pošto je vrhovni komandant ruske vojske Putin naložio povlačenje dela ruskih trupa iz Sirije.

Rusija je 2015. godine pokrenula vazdušnu kampanju u Siriji koja je dovela do preokreta u građanskom ratu u toj zemlji, u korist predsednika Bašara al Asada, dugogodišnjeg saveznika Moskve.

EVO ZAŠTO RUSI vole da idu u vojsku!

$
0
0

Popularnost ruske armije među Rusima sve više raste i dostigla je istorijski maksimum. Na to je uticalo više faktora.

Pre svega efikasnost ruskih Oružanih snaga u sirijskoj i krimskoj operaciji, kao i dobra reputacija ministra odbrane Sergeja Šojgua u narodu.

Kako pokazuju ankete, Rusi ne samo da se ponose svojom armijom, već su i sami spremni da joj služe.

Naime, najnovija ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da skoro 90 odsto Rusa odobrava aktivnost ruske armije, što je, povećanje od 36 odsto od 2012. godine.

„Za pet godina nivo podrške ruskoj armiji je porastao sa 52 odsto na 88 odsto. Već treću godinu zaredom, Rusi ističu rat u Siriji i, u tom smislu, uspehe ruske vojske kao jedno od glavnih svetskih događaja“, navode sociolozi VCIOM-a, koji su sproveli istraživanje.

Istovremeno, rekordnih 68 odsto ispitanika izjasnilo se da bi želelo da vidi svoje rođake u redovima ruske vojske.

Šojguova uloga 

Osim toga, 62 odsto Rusa je govorilo o „veoma dobrom“ ili „dobrom stanju“ Oružanih snaga, a još 64 odsto njih ocenilo je da se poboljšala ukupna situacija u vojsci, kao i uslovi života vojske. Istovremeno, 84 odsto ispitanika je reklo da se poboljšala ukupna borbena sposobnost armije. Takođe, 93 odsto Rusa smatra da su oružane snage u stanju da zaštite Rusiju od napada drugih zemalja, dok samo tri odsto njih ima drugačije mišljenje.

Ruski eksperti su uvereni da je glavnu ulogu u rastu popularnosti armije odigrao Sergej Šojgu, koji je najpopularniji ministar na čelu vojske za poslednjih nekoliko decenija, kao i efikasnost ruskih Oružanih snaga u sirijskoj i krimskoj operaciji.

Šojguova popularnost se povezuje sa njegovom harizmom, a pre svega sa rezultatima i uspehom koji je postigao otkako je na čelu Oružanih snaga Rusije.

„Pogledajte šta je sve uradio ministar odbrane i ruski Generalštab: organizovali su Međunarodne vojne igre i ’Tenkovski biatlon‘, najatraktivnije i najposećenije takmičenje, koje istovremeno omogućava da se usavrše veštine tenkista. Radi TV kanal ’Zvezda‘, koji pripada Ministarstvu odbrane, kao i čuveni Park patriot, gde se organizuju velike izložbe vojne tehnike i drugi značajni događaji, poput foruma ’Armija‘. Osim toga, i sama harizma Sergeja Šojgua je odradila svoje. On prisustvuje vojnim vežbama, obilazi vojne jedinice, nagrađuje vojnike. Ali mislim da je najvažnije to što se vojno rukovodstvo zemlje okrenulo samom vojniku i oficiru, poboljšavanju njihovih uslova života i podizanju socijalnog statusa. Poboljšani su uslovi u kasarnama, rešava se stambeno pitanje vojnika. Ranije su oficiri čekali u redovima da dođu do stana i postojala je opasnost da će večno biti na listi čekanja, a danas je sve to rešeno“, kaže Andrej Koškin, rukovodilac Odeljenja politikologije i sociologije ruskog državnog univerziteta „Plehanov“.

Žene ponovo vole oficire

Ekspert dodaje da su značajno porasle i plate vojnika, a da su oficiri ponovo postali popularni među ženama.

„Najvažnije je to da na maturske večeri pitomaca i akademaca dolazi sve više devojaka. Ja sam služio i u sovjetskoj i u ruskoj armiji i mogu da kažem da devedesetih toga nije bilo. Devojke su ponovo zavolele naše oficire, a to je takođe pokazatelj prestiža armije. Sada se devojke sa zadovoljstvom udaju za oficire, između ostalog i zato što znaju da će biti stambeno i materijalno obezbeđene. Danas je čak i poručnik u stanju da sa svojom platom izdržava mladu porodicu“, kaže Koškin.

Popularnosti vojske među Rusima doprinele su i sirijska i krimska operacija. Prema rečima Koškina, „ljubazni ljudi“ su na Krimu 2014. godine pokazali kako izgleda savremena ruska armija i kako ona pobeđuje „ne svojom brojnošću, već umećem“, čak i bez ijednog ispaljenog metka.

Uloga Krima i Sirije

„Svoju ulogu odigralo je i prisajedinjenje Krima Rusiji i momenat kada su se pojavili ’ljubazni ljudi‘, koji su pokazali visok stepen profesionalnosti i pouzdanosti. Sada je Krim uz pomoć visokotehnološkog oružja zaštićen i iz vazduha i sa mora, a to takođe pozitivno utiče na sliku vojske u ruskom društvu“, dodao je politikolog.

Kako navodi Koškin, posle Krima, usledila je i 2015. godina i početak ruske operacije u Siriji. Taj rat je prošao sa malim gubicima, a završen je velikom pobedom nad terorizmom i trijumfalnim povlačenjem ruske vojske iz te arapske republike.

„Mi smo pobedili ID u Siriji, i to smo učinili toliko ubedljivo da su SAD odmah taj uspeh pripisale sebi. U sećanju Rusa i dalje žive priče o tome kako su Amerikanci interpretirali svoju ulogu u Drugom svetskom ratu, tvrdeći da su oni pobedili ’hitlerovce‘. Zbog toga Ruse uznemirava to pripisivanje pobede u sirijskom ratu, a s druge strane se ponose time kako su naši mladi momci, piloti i drugi vojnici ispunili svoje zadatke, a to su, mora se priznati, uradili maestralno. Takođe, utisak na njih je ostavila i borbena tehnika, koju su naše snage koristile u Siriji. Rusi odavno nisu videli ruske rakete koje lete nad teritorijom dve države. Uostalom, mi se i dalje sećamo kako je bilo devedesetih, kada avioni nisu leteli, zato što nije bilo dovoljno goriva“, zaključio je Koškin.

Vojni eksperti kažu da je ranije u Rusiji bilo pokušaja da se izbegne vojna služba, a da danas Rusi rado idu u vojnike. Za Ruse je, kako ističu, služenje vojnog roka postalo pitanje časti, ponosa i duga prema državi.

(rs.sputniknews.com)

PUTIN NAJAVIO VELIKI PREOKRET! Nemci ga stidljljivo prate…

$
0
0

Rusija bi trebalo da prati šta radi Gasprom i da radi na tome da automobili počnu da koriste gas umesto benzina, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.

Prema njegovim rečima, prirodni gas je jeftiniji i ekološki prihvatljiviji.

„Gas kao gorivo je ekološki prihvatljivo i imamo velike prednosti u odnosu na konkurenciju jer ga, na prvom mestu imamo dosta. Nafta i njeni derovati mogu da se prodaju na stranom tržištu, i to je profotalbilnije od prodaje gasa“, rekao je Putin.

Putin je ukazao i na to da Gasprom na plinu štedi i novac. Kada je kompanija prešla na gas, mnogi vozači su se povukli jer više nisu imali priliku da ukradu benzin.

Putin je aludirao na vozače koji rade za državne kompanije, koji često zloupotrebljavaju službene kartice, a zatim taj benzin preprodaju.

„Plin kao gorivo imaće pozitivan efekat stvoriće bolje uslove za celu ekonomiju. Zato, moramo da podržimo ovaj razvoj, i to šire od državnog nivoa“, dodao je Putin.

Gasprom prodaje dve vrste prirodnog gasa: prirodni gas poznat kao(CNG) i tečni prirodni gas (LNG). CNG se koristi za putničke i lakše teretne kombije, motorna vozila i komunalna vozila. LNG je za velike kamione, železnički i vodni saobraćaj, kamione i poljoprivrednu opremu.

Najveći svetski proizvođač automobila Folksvagen najavio je u maju da je u pregovorima sa Gaspromom o promociji automobila koji kao pogon koriste gas.

BONUS VIDEO:

EKO VOZILA:

HRVATSKA NEIZLEČIVA BOLEST: Puna im usta „mira i stabilnosti“, a zapravo….

$
0
0

Incident u Sonti u kome su pretučena trojica mladića hrvatske nacionalnosti poslužio je i hrvatskoj i srpskoj strani da nastave sa međusobnim prepucavanjima, koja su došla do toga da Hrvatska Srbiji uputi protestnu notu, koju Srbija doduše nije želela da primi.

Dok policija i srpski državni vrh tvrde da napad nije bio nacionalno motivisan, hrvatski premijer Andrej Plenković ima poruku za Srbiju.

– Uložili smo protestnu notu, pozivamo Srbiju da zaštiti Hrvate koji žive u Srbiji – rekao je Plenković.

I zaista, ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Mira Nikolić pozvana je u Ministarstvo inostranih poslova Republike Hrvatske, gde je odbila da primi protestnu notu. Njeno obrazloženje, kao i objašnjenje Ministarstva spoljnih poslova Srbije (MSP) bilo je da motiv sukoba nije bio nacionalna pripadnost.

– Nadamo se da će se Republika Hrvatska u budućnosti uzdržavati od ovakvih postupaka i napore usmeriti na izgradnju i unapređenje dobrosusedskih odnosa, što je interesu ne samo naše dve države već i celog regiona – zaključuje MSP.

Vučić: Ništa novo

Incidentom se pozabavio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je naveo da je međunacionalni karakter nedavnog sukoba mladića u Sonti izmišljen i da “nije ništa novo da se nešto uvek govori protiv Srba”.

Policijska uprava Sombor takođe je navela da incident u Sonti, gde je u nedelju, 24. decembra nešto posle ponoći, došlo do tuče u kojoj je učestvovalo više lica, nije nacionalno motivisan. Navedeno je i da su identifikovani učesnici tuče, a njeni izazivači su uhapšeni.

Vulin: Srbija nije razlog hrvatskih neuspeha

Srpski ministar odbrane Aleksandar Vulin kaže da „nažalost, Hrvatska koristi svaku priliku da nađe nekakav razlog zbog čega će Srbi i Srbija biti loši, i zbog čega će Srbija izgledati kao nekakvo leglo ljudi koji mrze druge ljude“.

– Incident o kome su govorili u Zagrebu i koji je tamo uzeo veliki medijski prostor, nije bio nacionalni, to nije bilo nešto na šta možete da utičete, jednostavno se desilo, kao što se i druge stvari dešavaju, bez obzira na bilo čiju nacionalnost – rekao je Vulin.

„Za Hrvatsku su Srbi uzrok svih neuspeha i promašaja“

On kaže da mu je žao što Hrvatska „nikako ne može“ da prestane da Srbe i Srbiju doživljava kao uzrok svih svojih neuspeha, promašaja, nedaća i da nije u stanju da se bavi sama sobom.

– Mi to nikada ne bismo radili, a priznaćete da bi se i te kako moglo naći primera u kojima su Srbi koji žive u Hrvatskoj bili predmet brojnih napada, i to ne samo u kafani, već i u parlamentu, medijima, u zakonima u kojima su proglašeni agresorima na zemlju u kojima su živeli vekovima. Mi se trudimo da sačuvamo mir i stabilnost, da budemo faktor koji će umiriti čitav naš prostor, ali to je veoma teško ako to radite samo vi – istakao je Vulin.

Ministar vojni naveo je i da „nije siguran“ kakve sagovornike predsednik Srbije Aleksandar Vučić ima sa druge strane, i da li ih uopšte ima, baš kao što nije ni siguran da ima sagovornike za politiku mira i pomirenja u Hrvatskoj, „u kojoj se svaka prilika koristi da bi se Srbija ocrnila“.

„Podgrevanje“

Nažalost, i ova situacija u kojoj su, ne ulazeći u nacionalnost, oštećeni građani Srbije, poslužila je da se sukobi između Hrvatske i Srbije još malo, po ko zna koji put “podgreju”.

– Ovakva sitacija će trajati dok je ovakve Hrvatske i ovakvih Hrvata, jer je ovo problem dugog trajanja. Radi se o tome što se identiteti nacija grade na žrtvi i tome da je onaj drugi loš. To su stvari koje se teško menjaju. Šok u Hrvatskoj koji je usledio nakon presude u slučaju Herceg-Bosne u Hagu, govori o tome da postoji problem sa njihovim identitetom – kaže za “Blic” Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose.

Zarobljeni u devedesetima

Takođe, kako kaže, političke elite ni u Hrvatskoj ni u Srbiji nisu izašle iz devedesetih godina, imaju mnogo toga da rasprave, ali je problem u tome što su i jedni i drugi navikli samo da dobijaju. Kako navodi, sukobi maltene ne prestaju od 2015. godine.

– Mi ne možemo da menjamo Hrvatsku, ali moramo da budemo iskreni prema sebi, jasno definišemo naše interese, ojačamo institucije, i osmislimo drugačiji i pametniju strategiju – ističe on.

Kada je u pitanju Evropska unija i blokada od strane Hrvatske koja se svako malo dešava, Janjić navodi da Srbija nema razloga da dozvoli da je blokiraju jer je ono što Hrvatska najviše traži i na čemu insistira, rešivo, a to je pitanje manjina i hrvatskih predstavnika u parlamentu.

„Bolest“ dugog veka

– Ubeđen sam da sve ovo održava HDZ na vlasti, jer oni nemaju šta drugo da ponude građanima Hrvatske. Ovo je bolest dugog veka, i ne bi trebalo da bude iznenađenje ako se ovakve stvari budu dešavale i ubuduće – zaključuje Janjić.

Poslednja protestna nota nije ni prvo ni poslednje trvenje između dve zemlje.

Pre nekoliko dana kabinet hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović reagovao je na izjavu predsednika Vučića, da je njegova poseta Zagrebu planirana za kraj ove godine otkazana jer je “govorio istinu o nestalim osoba”, odnosno da je “tokom poslednjeg rata u Hrvatskoj nestalo više Srba nego Hrvata”. Ona je rekla da tokom praznika ne daje političke izjave, ali…

– Za to će biti vremena početkom iduće godine, kada prođu i praznici pravoslavnih vernika. Ako, pak, političari ipak žele da šalju poruke u vreme praznika, one treba da budu nekonfliktne i da doprinose međusobnom razumevanju i rešavanju otvorenih pitanja – navedeno je u saopštenju kabineta hrvatske predsednice.

Takse na voće i blokada granice

Pre nekoliko meseci desilo se “prepucavanje” između dve zemlje, samo na polju ekonomije, kada je Hrvatska povećala takse na uvoz voća i povrća iz Srbije sa 12 na čak 270 evra. Svojevremeno, Hrvatska je čak blokirala i granični prelaz sa Srbijom, ograničavajući protok robe na hrvatsko tržište.

“Stop” na otvaranje poglavlja

Hrvatska je Srbiju blokirala i prilikom otvaranja pregovaračkih poglavlja sa EU. Najpre, to je bio slučaj na početku procesa sa poglavljem 23, i to dva puta.

Krajem 2016. godine blokirala je i otvaranja poglavlja 26 o obrazovanju i kulturi, a bila je i jedna od zemalja koja ovog meseca nije dala “zeleno svetlo” na otvaranje poglavlja 33 o finansijskim i budžetskim pitanjima.

“Rat” protestnim notama

Protestne note kao sredstvo borbe dve zemlje postale su skoro uobičajene, a povodi najrazličitiji: od poništavajuće presude hrvatskih sudova kontroverznom hrvatskom kardinalu Alojziju Stepincu, preko vređanja Srbije od strane bivšeg ministra spoljnih i evropskih poslova Mira Kovača, pa incident koji se svojevremeno desio u zoni graničnog prelaza Berkasovo – Bapska, kada su hrvatski policajci prešli na srpsku teritoriju i obračunavali se sa novinarima.

Lider SRS Vojislav Šešelj takođe je bio jedan od razloga za protestnu notu koju je Zagreb upitio Beogradu, i to zbog paljenja zastave te zemlje.

“Oluja”, spomenici atentatorima, vređanje žrtava…

Kao povod za obračun “tradniconalno”, svake godine služi obeležavanje godišnjice “Oluje” koju Hrvatska veliča, sa Srbiji je bolna tačka.

Osim toga, pojedinačne “čarke” su veoma česti, od skidanja ćiriličnih tabli u Vukovaru, preko postavljanja spomen ploče u Jasenovcu sa pokličom “Za dom spremni”, podizanja spomenika atentatoru na jugoslovenskog ambasadora u Švedskoj Miru Barešiću, do ukidanja (po ko zna koji put) presude ratnom komandantu Osijeka Branimiru Glavašu…

Afera čokoladice

Ni hrvatska ni srpska javnost nisu propustile priliku da se ozbiljno pozabave slučajem “čokoladice”, kada se hrvatska predsednica izvinjavala zbog toga što deca u Hrvatskoj jedu srpsku čokoladu.

(Blic)


ZA 15 GODINA Kina preuzima od SAD poziciju najveće ekonomije na svetu

$
0
0

Prema izveštaju Centra za ekonomska i poslovna istraživanja (CEBR) iz Londona Indija će sledeće godine preskočiti Francusku i Veliku Britaniju na listi najvećih ekonomija na svetu i zauzeće peto mesto.

Do 2027. godine preskočiće i Nemačku i doći na četvrto mesto.

U nešto dužem roku, do 2032. godine Kina će preuzeti od SAD poziciju najveće ekonomije na svetu. Za 15 godina u prve četiri zemlje po veličini, tri će biti iz Azije: Kina, Japan i Indija. Za 15 godina CEBR očekuje i da će Južna Koreja i Indonezija sa liste 10 najvećih ekonomija istisnuti Italiju i Kanadu.

(Danas)

POMORSKI RAT! Hrvatska preti, Slovenija se ne obazire!

$
0
0

Slovenačke vlasti su u subotu krenule u jednostrano sprovođenje odluke o granici sa Hrvatskom, piše index.hr.

Odluku je doneo Arbitražni sud, koji Hrvatska ne priznaje, a odnosi se na Piranski zaliv ili Savudrijsku valu, čija polovina je pripala Sloveniji.

Sprovođenje odluke je počelo na morskoj granici za koju Slovenija smatra da je arbitražom precizno utvrđena.

Kako prenosi HRT, Slovenci najavljuju da neće upozoravati brodove koji pređu granicu, već da će ih sankcionisati.

U subotu ujutru su tri hrvatska ribarska broda isplovila na područje Piranskog zaliva, u pratnji broda hrvatske policije, posle čega se pojavilo i plovilo slovenačke inspekcije.

“Posle našeg upozorenja da se nalazi u hrvatskim teritorijalnim vodama to plovilo je napustilo tu poziciju. Svi su se razišli, a hrvatski ribari su podigli svoje mreže i vratili se u matičnu luku“, navedeno je iz policije.

Ribar Ecio Kocijančić je istakao da je “sve bilo isto, samo je uz svaki ribarski brod išao i jedan patrolni“.

“Slovenci su se približavali, nešto snimali, obišli brodove i vratili se. Nije bilo nikakvih incidenata“, rekao je Kocijančić.

Nemački list „Velt“ smatra granični spor Hrvatske i Slovenije bizarnim, ali upozorava da bi korist mogli da imaju zagovornici neliberalne demokratije u EU.

Svetislav Ivan Petrović – zaboravljeni velikan

$
0
0

GODINU posvećenu Svetislavu Ivanu Petroviću (1894 -1962), jednoj od najvećih evropskih glumačkih zvezda srpskog porekla, Jugoslovenska kinoteka večeras zaokružuje izložbom i projekcijom filma „Princeza korala“.

Početak 2017. u Kinoteci bio je u znaku ostvarenja ovog nepravedno zaboravljenog velikana, koji je tokom 40 godina karijere ostvario više od stotinu uloga svih žanrova, uspešno prevazilazeći prelazak iz nemog u zvučni film.

Snimao je u studijima u Budimpešti, Beču, Berlinu, Parizu…. Sarađivao je i sa velikanima, kao što je francuski reditelj Luj Mal – u jednom od njegovih kultnih ostvarenja, „Liftu za gubilište“ iz 1958, naš glumac igrao je jednu od glavnih uloga sa Žanom Moro, Linom Venturom, Žanom Valom… Za doprinos popularizaciji filmske umetnosti, kralj Aleksandar je 1928. odlikovao Petrovića Ordenom Svetog Save prvog stepena.

Jednog od najvećih srpskih glumaca krasili su talenat i harizma, visok, markantan, lepog lica i sonornog glasa, bio je idealan tumač aristokratskih likova, plemića, oficira, sveštenika, fatalnih ljubavnika…, koje je predstavljao sa slovenskim šarmom. Ipak, u posleratnoj Jugoslaviji ostvario je samo jednu ulogu – u filmu „Dalmatinska svadba“ (1953), u režiji Geze fon Bolvarija, i ta koprodukcija sa Zapadnom Nemačkom bila je jedan od prvih kolor filmova snimljenih kod nas.

„PRINCEZA KORALA“

ROMANTIČNA drama „Princeza korala“, koja će biti prikazana večeras posle otvaranja izložbe, u kojoj je Petrović igrao mladog avijatičara Marka Vukovića, a partnerke su mu bile još jedna ovdašnja zvezda, Ita Rina, i nemačka glumica Hilde Sesek, verovatno nikada ne bi bila snimljena bez njegovog požrtvovanog angažovanja. Ovu koprodukciju Nemačke i Kraljevine Jugoslavije režirao je 1937. Viktor Janson, a Kinoteka je „Princezu korala“ specijalno za ovu priliku obezbedila iz Bundes arhiva u Berlinu.

Metro do Pančeva

$
0
0

Piše: Igor Vuković

Predizborna kampanja za beogradske izbore donosi, u nekoliko navrata već spominjanu, ali svejedno verovatno najveću temu za ovaj grad – izgradnju metroa. Naravno, vrlo su upitne namere i tajming današnjih rukovodilaca državom i glavnim gradom kada neposredno pred lokalne izbore stavljaju temu metroa na dnevni red. Njihove namere, efikasnost i dosadašnji rezultati ne ulivaju poverenje, ali bez sumnje, Beogradu je metro preko potreban da bi krenuo da sustiže ostale evropske prestonice i razvijene gradove.

Pančevo je od 1921. do 1945, u vremenu svog najvećeg kulturnog, urbanističkog i privrednog razvoja, bilo deo Beograda. Ideja prisajedinjenja Pančeva Beogradu danas bi trebala da bude vodilja građanima ovog južnobanatskog grada. Jedan od mnogo razloga zbog kojih bi Pančevo ušlo u sastav Beograda upravo je izgradnja metroa. Iako se političari na najvišem nivou ne usaglašavaju ni po pitanju najviših državnih interesa, Pančevci bi u ovoj situaciji mogli da pokažu posebnost i jedinstvo. Za nas je, iz lokalne perspektive, metro najviši interes.

Izgradnju metroa samo treba produžiti do Pančeva, a infrastrukturu koja postoji iskoristiti i nadograditi. Predlog, ne samo da nije nerealan, već je u potpunosti ostvariv, a naročito isplativ. To pokazuje i masa putnika koja je putovala ranijim izuzetno nesavršenim „Beovozom“.

Bez političara ova misija je nemoguća. Realno, u ovom trenutku, inicijativa je na najvećima. Pančevci u Srpskoj naprednoj stranci i ostalim vladajućim strankama, ukoliko žele istinski i trajan razvoj svog grada, mogli bi da potegnu ovu temu i pozovu sve ostale da se uključe, kako bi se zajednički i za Srbiju atipično izvršili pritisci na lokalnu beogradsku i republičku vlast.

Pošteno je da se jedno ovakvo pitanje inicira iz Pančeva, davno je to trebalo uraditi, a spominjanje metroa u beogradskim krugovima upozorava i šalje poruku da vreme ističe. Pančevačka lobi grupa za metro, bila bi sačinjenja sa ciljem da je istorija pamti po delima, a ne njenim članovima, koji bi bili sa svih strana. Poziv i opomenu za svoje formiranje dobila je pred ove beogradske izbore. Veliki ciljevi traže žrtvu. U ovom slučaju žrtva je odricanje od unutarstranačkih kalkulacija zarad višeg cilja u svom gradu. Da li je ovakva zamisao utopija?

Na kraju, jedna lobi grupa, sačinjenja od Pančevaca na najuticajnijim pozicijama, ne samo od političara, svoje delovanje ne bi smela da vezuje isključivo za jedno predizborno obećanje na čemu će najverovatnije ostati ovog puta, već da uporno i godinama radi na ubeđivanju beogradskih i republičkih vlasti da je Pančevu metro neophodan, te da bi od toga velike koristi imao i Beograd.

 Pančevo i Beograd.  Korist obostrana, prosperitet i urbanizacija ubrzani. Paušalno spajanje ne bi imalo nikakvog efekta. Pančevci su veoma svesni svojih posebnosti i karaktera, a eventualno pripajanje Beogradu, koje bi podrazumevalo i dovođenje metroa do našeg grada, obezbedilo bi gradu i svim njegovim građanima sigurnu budućnost u svakom smislu. Istorija može nekoliko generacija Pančevaca pamtiti po velikom delu – zajedničkom, požrtvovanom i složnom insistiranju na .dovođenju metroa u Pančevo.

(Napredni klub)

IZRAELCI ŠIRE SUKOB: Podigli tenkove, avione… (VIDEO)

$
0
0

Na hiljade Palestinaca izašlo je od juče ponovo na ulice Gaze i okupirane Zapadne obale u protestu protiv američke odluke o priznavanju Jerusalima za glavni grad Izraela, preneo je Rojters.

Palestinski izvori navode kako je najmanje 50 demonstranata ranjeno nakon što su izraelske snage bezbednosti otvorile vatru na njih.

Predstavnica izraelske vojske, koja je danas održala konferenciju za novinare, nije negirala da su izraelske snage otvorile vatru, ali je istakla da je taj potez bio nužan jer su demonstranti predstavljali direktnu pretnju za izraelske vojnicima.

Ona je, takođe, istakla da su se njihove snage suočile s oko 4.000 demonstranata na prostoru Zapadne Obale i navodi da su se snage bezbednosti prvenstveno obračunavale sa njima upotrebom suzavca, prenosi Rojters.

Žestoke demonstracije palestinskih demonstranata uz povike „Smrt Americi, Izraelu i Trampu“, ali i „Ni Gaza, ni Liban, dajem život za Iran“, održane su i u Gazi:

Nakon demonstracija i otvaranja vatre izraelskih bezbednjaka prema demonstrantima, buknula je i nova razmena vatre između palestinskih militantnih organizacija i izraelske vojske. Razmenu vatre započeli su Palestinci koji su ispalili nekoliko raketa koje je, bez većih poteškoća, presrela izraelska „Gvozdena kupola“.

Na snimku ispod možete videti izraelske građane koji slušaju uputstva sa razglasa i lež na zemlji  dok „Gvozdena kupola“ radi svoje, kao i dejstvo izraelskog protivraketnog sistema:

Izraelska vojska je ipak uzvratila tenkovskom vatrom i sa nekoliko vazdušnih napada.

Demonstracije su, još masovnije, nastavljene i danas, a izraelske snage bezbednosti su tokom noći, prema tvrdnjama palestinskih aktivista, uhapsile veliki broj mladih Palestinaca.

(Pravda)

ČOVEK VELIKOG SRCA: Arno Gujon uručio 30 peći za škole u Gori

$
0
0

Volonteri organizacije „Solidarnost za Kosovo“, na čelu sa Arnom Gujonom, poklonili su danas 30 peći za grijanje škola u Gori, na jugu Kosova i Metohije.

„Ovih 30 peći što smo ih isporučili danas, kao i garderobu, to je tek početak naše saradnje. Ovaj narod je možda mali po brojnosti, ali je veliki po duši. On je plementi, dostojanstven i hrabar i zaslužuje svu našu podršku, ne samo naše humanitarne organizacije, već svih ljudi dobre volje“, rekao je Gujon u Dragašu.

On je naveo da je, sa svojih osam volontera iz Francuske, prvi put sada došao u Goru od 2004. godine, od kako dolazi sa humanitarnom pomoći za Kosovo i Metohiju.

Predsednik Privremenog organa opštine Gora Adem Hodža zahvalio se svima koji, kako je kazao, iole malo razmišljaju o Gori.

„Put nikad nije dugačak ako nešto lijepo želimo da uradimo. A to je danas pokazao naš veliki prijatelj, humanista Arno sa svojom ekipom“, istakao je Hodža.

U 18 sela u Gori živi oko 10.000 stanovnika. U škole u kojima se izvodi nastava na srpskom jeziku po planu i programu Republike Srbije ide oko 800 učenika.

Hodža je naveo da je za Goru i Gorance jedini problem što nemaju svoju opštinu.

„Ključ opstanka i ostanka na ovim prostorima je opština Gora, koja bi u kosovskom društvu bila po ustavu i zakonima Kosova. Ništa drugo ne tražimo, sve ostalo ćemo nadograditi, mi smo vrijedni ljudi“, istakao je on.

Adem Hodža je pozvao evropsku zajednicu i američku ambasadu da pomognu Gori da, kako je kazao, dobije ono sto joj pripada po svim međunarodnim kriterijumima savremenog svijeta.

VUČIĆ PRIZNAO: Da nije bilo Putina, Srbija bi bila optužena za genocid!

$
0
0

(foto: Youtube printscreen)

Nije mi bio prvi put da smo predsednik Putin i ja razgovarali potpuno sami, bez prevodioca. Još jednom smo imali takav susret i to u njegovoj kući. Moj ruski napreduje pošto ga dodatno učim, i njemu ne smeta ni da pogrešim. Razumeli smo se. I to je najvažnije.

Ovako predsednik Srbije odgovara na pitanje šta mu je sve prolazilo kroz glavu kada su se na Nikoljdan, njegovu krsnu slavu, teška vrata zatvorila za njim i kada je ostao sam, oči u oči, sa jednim od najmoćnijih ljudi sveta.

Tih 35 minuta u Kremlju mogu da budu ključni za dalju stratešku orijentaciju naše zemlje, ali i za dalju političku karijeru Aleksandra Vučića. I taj susret je bez sumnje najupečatljivija slika u godini koju ispraćamo. Šef države priča o očekivanjima u 2018, najvećim političkim i ekonomskim izazovima, zamršenom kosovskom čvoru, našem mestu u globalnoj tuči velikih sila, o „hladnom ratu“ koji se prelama čak i preko njegove porodice…

Počast koja vam je ukazana, a i ponešto što se moglo čuti od članova naše delegacije, ukazuje na to da Putin računa na Srbiju i na vas lično. Kako ste vi to shvatili?

– Mislim da sam više od svih političara, koji su od 2000. naovamo vodili Srbiju, bio sa predsednikom Putinom. Verujem da se dobro poznajemo. Sam prijem i gostoprimstvo su bili na najvišem nivou. Rusija je posebna zemlja, čak i po protokolu koji baštini. Nisam od onih koji će u njoj da vide samo Dostojevskog, Puškina, Jesenjina i Tolstoja, već i političkog i ekonomskog partnera u budućnosti.

Jeste li svesni težine svoje reči, izgovorene pred Putinom, da Srbija nikada neće uvoditi sankcije Rusiji? Bojite li se posledica?

– Rekao sam da se to neće dogoditi dokle god stranka koju vodim kontroliše većinu u Vladi. To sam rekao u Vašingtonu i na mnogo mesta. Ne mislim da se dodvoravam bilo kome, mislim samo o interesima našeg naroda. Nisam siguran da su u Rusiji svi oduševljeni time kada govorim da je Srbija na evropskom putu, ali moram da kažem da mi predsednik Putin ništa nije prigovorio po tom pitanju.

Znači, nije tačno da vam je kroz smeh kazao da ne žurimo mnogo u EU?

– Ja sam i pred njim i na konferenciji za medije rekao da se Srbija nalazi na evropskom putu. Jasno i glasno. A lideri mnogih malih država iz EU nikad i ne pomenu Uniju kad odu kod Putina. Mislim da je u tome snaga srpske politike – da govorite istinu i branite svoje pozicije na isti način i u Moskvi, Berlinu, Briselu ili u Vašingtonu. Rusiji je zaista važno da Srbija bude vojno neutralna i da ima samostalnost i nezavisnost u odlučivanju, a to je i naš interes. Želimo dobre i čvrste odnose u budućnosti, i to ne tradicionalne, istorijske i kulturne veze, kako bi to neko želeo da ograniči, već dobre političke i ekonomske odnose sa Ruskom Federacijom. Ne zaboravite, jedna stvar će ući u istoriju, a to je odluka od 8. jula 2016. godine. Zahvaljujući predsedniku Putinu, Lavrovu i Čurkinu, Srbi nisu, jedini, uz jedno afričko pleme, proglašeni za genocidni narod.

Da li je banalna teza da se ta vojna neutralnost može očuvati samo ako dobijemo neko novo moćno naoružanje?

– Ne vidim da smo u ovom trenutku na bilo koji način ugroženi, ali nikada tu mogućnost ne smete da isključite. Zato moramo da budemo i vojno snažniji. Ne zaboravite, naše vazduhoplovstvo konačno postoji. I to nije samo pitanje šest „migova 29“, već smo nabavili dva helikoptera Mi-17 i ugovorili devet „Erbasovih“ helikoptera za vojsku i policiju. Sad razmatramo nabavku još šest helikoptera iz Ruske Federacije.

Šta je sa isporukom sistema S-300?

– Srbija će osnažiti svoju protivvazdušnu odbranu. To je sve što mogu da vam kažem.

Da li je izgradnja „srpskog toka“, koji će možda biti naslonjen na „Turski tok“, deo energetskog paketa koji ste ugovorili u Moskvi?

– Razgovarali smo o svim opcijama sa ruskim partnerima i sa premijerom Bugarske Bojkom Borisovom. On planira da napravi jedan evropski hab, gde bi se slio „Turski tok“, a u igri su još tri ili četiri opcije za dotok gasa. Sve to imamo u vidu i izgradnjom gasovoda kroz našu zemlju stvaramo šansu da ekonomski osnažimo Srbiju. Mogli bismo taj gas da dostavljamo i drugim zemljama u regionu. To je za nas od izuzetnog značaja, ali mnogo toga zavisi od Bugarske.

Može li biti političke sabotaže kao kod „Južnog toka“?

– To je teško proceniti u ovom trenutku. Bugarska svakako mora sebe da osigura i dobije najjeftiniji gas.

Kako to da do sada, makar javno, sa ruske strane nije došao neki Hojt Ji da nam izmakne jednu od dve stolice? Ili su oni diskretniji u pritiscima?

– Svako ima svoje pristupe i načine rada. Neko to radi na način koji ne mora uvek da bude diplomatski, neko sasvim drugim rečima i metodama postiže svoje ciljeve.

Rekli ste pre nekoliko dana da će se u 2018. pojačati pritisci da promenimo jasan kurs vojne neutralnosti i suverene Srbije. Možemo lu uopšte biti „malo više Srbi“, kako kaže Stojan Novaković, u psihozi novog „hladnog rata“?

– To što je Stojan Novaković rekao je ključna stvar za naš opstanak. Teško je to objasniti nekim ljudima koji, recimo, vide samo rusku stranu. Ja to najbolje vidim po svom ocu. Teško mi je da mu objasnim značaj EU, i da mi tamo izvozimo 70 odsto naših proizvoda. Mora da se kaže da iz EU dolaze i najveći investitori. On mi na to kaže: „Pusti ti to, oni su nas i bombardovali!“ I onda prekidamo razgovor, jer shvatam da on još proživljava nešto od pre dvadeset godina. S druge strane, majci moram da objasnim da je veoma važno da imamo najbolje odnose sa Rusijom, jer ona misli da je Evropa najvažnija. Ali, mislim da oboje razumeju da vodimo dobru politiku gde je Srbija najbitnija. I nadam se da ćemo u bilo kojoj varijanti sačuvati mir i stabilnost i da nećemo biti na dnevnom redu velikih trvenja.

Ima li istine u diplomatskom traču da se do kraja 2018. mora konačno raspetljati kosovski čvor?

– Bilo bi dobro kada bismo u tome uspeli. Ali, ne vidim šta znači to „da se mora“ i šta bi se desilo da se to ne dogodi? Osim što bi i nama i Albancima bilo teže. A što se tiče tih navodnih imperativa, tako je neko „bio naredio“ i da moramo da izgubimo izbore u Pećincima. To je nedopustivo. To je nedozvoljeni pritisak. I to što neko kaže, ne znači ništa, na kraju građani Srbije o tome odlučuju. Ako mi budemo imali snage da se ponašamo racionalno, ozbiljno, odgovorno, nešto ćemo da uradimo.

Iz ove perspektive dogovor sa Albancima deluje kao naučna fantastika…

– Nisam optimista. I dalje mislim da su nam šanse za obostrano prihvatljiv dogovor manje od pet odsto. Ali, i za dogovor unutar Srbije, između nas. Praktično je nemoguće rešiti ovo pitanje bez velikih sila.

Zašto se uopšte žuri sa zatvaranjem kosovskog pitanja?

– Pobornici zamrznutog konflikta, koji naročito vole moj otac i Milorad Vučelić, polaze od postavke da će nešto u međuvremenu da se desi.

Zar se nije desilo? Rusija je ojačala, pojavila se i Kina, menja se globalni odnos snaga…

– A, šta se to promenilo u Glogovcu, u Srbici? Preduslov za pomeranje sa mrtve tačke je dobra volja i Srba i Albanaca.

Taj sporazum, koji bi se ostvario, bio bi prvi koji je nastao bez rata…

– Ta vaša rečenica je ključna. Iako znam da bih bio prokazan u najvećem delu srpske javnosti od prvog trenutka kada bismo došli do takvog kompromisa, za dvadeset godina bih bio slavljen. Svestan sam svih opasnosti i svih ružnih reči. Čujem to na svakom koraku – i kada šetam pa mi neki dobace „izdajniče“, drugi viču „pederu“, neki viknu „stoko radikalska“. Ali, svi se negde nadaju i čekaju da Vučić to reši, da sva kola teškog tovara sruče meni na leđa i znajući da je to dobro, kažu kako je to katastrofa za naš nacionalni interes. No, bez obzira na to, istorijska stvar bi bila da postignemo dogovor sa Albancima i to bez sukoba. Ako to postignemo, biću veoma ponosan na to svoje političko nasleđe bez obzira na to kako bi mi politički bilo suđeno u današnje vreme, misleći na to kako će to biti tumačeno u budućnosti.

Ali, za Zapad je Kosovo nezavisno i tačka…

– Dobro, ako svi na Zapadu smatraju da Srbi ne treba da dobiju ništa, i to je u redu. Hvala.

Je li za vas apriori neprihvatljivo da Kosovo dobije stolicu u UN?

– Mislim da je to nemoguće, osim ako ne postignemo neku drugu vrstu istorijskog sporazuma, kojim bi Srbi bili zadovoljni. Ovako je apsolutno neprihvatljivo.

Nikako da splasnu tenzije u regionu. Hrvatska šalje protestne note zbog izmišljene međunacionalne tuče u Sonti, a Izetbegović tvrdi da vlast u Srbiji odlučuje da li će opet biti rata. Kome ne odgovara stabilnost i zašto se stalno otvaraju stare rane?

– Svaki put kad izgovorim da imamo više stranih direktnih investicija iz EU nego Hrvatska, i to petostruko više, uvek usledi novi napad na Srbiju. Bakir Izetbegović je u izbornoj kampanji, tako da ne bih o tome da govorim. Od mene nikada niste čuli da ćemo da ratujemo. Ne govorim to jer znam da nema boljeg životnog standarda ako nema sigurnosti, bezbednosti i mira. I ljudima to zvuči kao floskula, ali je mnogo važnije očuvati mir, posebno u regionu u kojem se, kako to reče Emir Kusturica, „pomno gaji ljubav prema mržnji“.

Jesu li presude Haškog tribunala i njegova pristrasnost najjače pogonsko gorivo za nove sukobe?

– Oni će vam reći da nije njihov posao ni bio da bilo koga mire i to je jedina stvar u kojoj su u pravu. Ipak, rezultat svega što su radili u prethodnih dvadeset pet godina je da u regionu nemate manje mržnje nego što ste imali 1995. Naprotiv.

Šta osećate, ljudski, prema generalu Mladiću i njegovoj drami?

– Išao sam u Ševeningen mnogo puta kod predsednika SRS. To nije neko naročito lepo mesto. Ali šta god sada da kažem to bi moglo da bude iskorišćeno protiv naše zemlje. Mi Srbi, za razliku od ostalih, poštujemo tuđe žrtve. I to iskreno radimo. Zbog toga će nam biti lakše i bićemo zdraviji.

Jeste li ideju o „Dejtonu 2“ razumeli kao probni balon za demontažu Srpske?

– Hajdemo da se najpre poštuje „Dejton 1“. Kada se ne bi urušavao taj prvi osnovni sporazum, siguran sam da bi bilo manje problema. Sve što se dogovore tri naroda u BiH Srbija će uvek da prihvati.

Već na pragu 2018. očekuju nas izbori u Beogradu. Koliko je Đilas uopšte kadar da mobiliše opoziciju i ujedini je protiv vas? Mnogi vaši saborci tvrde da ih spaja „zapadna ruka“…

– Čujem kako se neki tajkuni hvale da oni kontrolišu sve procese, a i neki drugi spolja. I tu će pritisci biti veliki, ne zato što oni misle da će time da promene vlast u Srbiji, već zato što žele da oslabe poziciju države. Nije moj običaj da govorim o njima, ali ljudi koji su, ne zaboravite, zadužili Beograd za 1,2 milijarde evra i ostavili deficit od 18,6 odsto, sada se predstavljaju kao neka nova snaga. Nema sumnje da će biti teško da se suprotstavimo njihovoj medijskoj, spoljnoj i tajkunskoj mašineriji…

Ko je u to konkretno uključen?

– Najpoznatiji tajkun u Srbiji hvali se da je on taj koji je spojio Jankovića, Jeremića i Đilasa, kao što je nekada pravio vladu između demokrata i socijalista. Moja poruka je da ćemo mi dati sve od sebe da pobedimo tu tajkunsko-lopovsku koaliciju. Pogledajte, recimo, Đilas je odbornik u Skupštini grada. Od 42 sednice na 41 nije bio. I zamislite mene da od 42 sednice Vlade nisam bio na 41. Šta bi ljudi rekli? To je neozbiljno, neodgovorno. Oni vlast žele samo zbog novca. I žele jedino da ruše Vučića. Ne bave se uopšte Beogradom niti bilo čim drugim. Borićemo se hrabro, džentlmenski. Ali, ako izgubimo, priznaćemo poraz. Nećemo da kukamo i tražimo poništavanje narodne volje. Kao i što nećemo da budemo saučesnici u vraćanju Beograda i Srbije u prošlost – u tajkunsko–lopovske privatizacije.

Mnogi iz vrha SNS, ali i Dačić i Vulin, prizivaju vanredne parlamentarne izbore. Hoće li ih, ipak, biti?

– Nebojša Stefanović svakog dana vrši pritisak na mene da idemo na izbore. On mi je veoma blizak saradnik i veoma poštujem to što govori, ali nisam promenio svoje mišljenje o tom pitanju.

Često vam zameraju da govorite u ekonomskim kategorijama koje običan svet mnogo ne razume. Možete li narodu da obećate da će u 2018. živeti bolje?

– Ljudi mogu da očekuju dalji napredak i povećanje plata i penzija, ako budemo marljivo i vredno radili i ukoliko budemo uspeli da očuvamo mir i stabilnost. Mogu da očekuju dalji ubrzani rast i modernizaciju naše zemlje. Radićemo predanije i snažnije na kapitalnim investicijama. Prosto, mislim da će biti toliko očigledan napredak Srbije i da će naš rast ići preko četiri odsto sledeće godine i to najviše zbog masovne stanogradnje za vojsku, policiju i BIA. To će biti jedna od najvećih stopa rasta u Evropi.

Čepurinov pas ide kod Milice

Gde držite onog plišanog psa kojeg vam je poklonio Čepurin? Jeste li od Skota dobili neki tako originalan poklon? 

– Svi moji saradnici su dobili nešto od Skota za Novu godinu, verovatno sam i ja, ali nisam stigao da pogledam. Čepurin je u to plišano psetance spakovao i slatkiše, pa ću ga verovatno proslediti ćerki Milici pošto je reč o ličnom poklonu.

Kod kuće za praznike

Kako ćete provesti Novu godinu i božićne praznike? Idete li negde? 

– Ne idem nigde, tu sam u Beogradu. Nisam naročito zainteresovan za praznike. Božić i Vaskrs su mi veoma važni, a Svetog Nikolu sam ove godine slavio u Moskvi.

Koliko često viđate decu? 

– Ponosan sam na svoje troje dece. Oni su potpuno različitih interesovanja. Doduše, mali Vukan interesovanja pokazuje kroz plač i osmehe. Kad god vidi tatu, što je retkost, osmehne se od uveta do uveta. Danilo i Milica su potpuno različitih uverenja. Ona je bolji đak, hladnija je i uporna, a on je emotivniji i izraženiji nacionalista.

Možda sa Putinom na utakmicu

Imamo li snage da prođemo grupu na Mundijalu u Rusiji? 

– Drago mi je da imamo najbolje rezultate u istoriji. Jeste da su sportisti zaslužni, ali ima nešto što i država radi. Nisam išao ni na jednu veliku utakmicu otkada sam na vlasti i ne želim da se kitim tuđim perjem. Možda bih mogao da odgledam neki meč ako bi recimo, predsednik Putin ili budući predsednik Švajcarske želeli da zajedno budemo na meču Srbije. U svakom slučaju, siguran sam da ćemo proći grupu.

Vredi li igrati „flaster“ na Nejmara? 

– Nisam baš neki stručnjak. Razumem se više u košarku.

(Novosti)


RUSKI MEDIJI TVRDE: Srbija će biti najmoćnija vojna sila na Balkanu

$
0
0

Domaća industrija razvila je stručne borbene sisteme — „Lazar 3“ i samohodnu top-haubicu „Nora 155mm“. Počela je modernizacija školskih borbenih aviona. Srpski super ratnici opremljeni su kao nikada. Stigli su ruski „migovi“, dogovoreni helikopteri, a pregovara se i o sistemu PVO. To je samo deo razvoja tokom 2017. a novi „udar“ je u ovoj godini.

Sletanjem „Antonova“ sa rastavljenim ruskim „migovima“ na aerodrom „Batajnica“ 2. oktobra 2017. godine počeo je vrhunac obnove vojnih resursa Srbije. Ali nisu samo ruski avioni rezultat planskog ulaganja u operativnu sposobnost Vojske, koja se u godini na izmaku oslonila, pre svega, na domaću vojnu industriju.

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije neprekidno procenjuju bezbednosne i vojne izazove, rizike i pretnje sa kojima se naša zemlja može suočiti, imajući u vidu politiku vojne neutralnosti, jer je to posao vojske.

Pukovnik Goran Desančić iz Uprave za planiranje i razvoj Generalštaba podseća da se, kada je u pitanju opremanje vojske, u 2017. godini najviše radilo na unapređenju sposobnosti osmatranja i uočavanja ciljeva na bojištu, na podizanju efikasnosti dejstva i na zaštiti otpornosti jedinica. Odbrambena industrija naše zemlje pratila je potrebe VS i razvijala adekvatna sredstva naoružanja i vojne opreme, kaže Desančić.

„U toku je ispitivanje radi uvođenja u naoružanje i vojnu opremu savremenog streljačkog naoružanja iz proizvodnog programa domaće namenske industrije. Domaća industrija je razvila i neke od ključnih borbenih sistema za naše potrebe, kao što su oklopni transporter ’Lazar 3‘ i samohodna top- haubica ’Nora 155mm‘“, podseća Desančić.

„Lazar 3“ je oklopno vozilo, točkaš koji poseduje visoko sofisticiranu, modularnu balističku zaštitu, a može biti opremljen različitim vrstama naoružanja, počev od DUBS-a 12.7 mm do kupole sa topom 30 mm. Samohodna haubica „Nora“ namenjena je za vatrenu podršku sopstvenih jedinica, a ostvaruje je snažnom, iznenadnom i brzom vatrom po ciljevima taktičkog, operativnog i strategijskog značaja na velikim daljinama.

Posle dugog perioda neulaganja Vojska Srbije može da se pohvali i ozbiljnim radom na modernizaciji avijacije iz domaće proizvodnje, čiji će rezultati biti vidljivi u godini pred nama.

„Otpočeti su značajni projekti i modernizacija školskih i borbenih aviona domaćim kapacitetima. To će obezbediti da u narednom periodu Vojska Srbije poseduje potrebne kapacitete, kako za obuku pilota, tako i za vazduhoplovnu vatrenu podršku. Reč je o modernizaciji aviona tipa ’Orao‘ i modernizaciji aviona tipa ’Super galeb G4‘“, podseća naš sagovornik.

On dodaje da će po završetku modernizacije vojska napraviti krupan korak napred. Inače, samo modernizacija „Orla“ konkretno podrazumeva ugradnju digitalne elektronske opreme, sistema naoružanja, napadno-navigacijskog sistema i uređaja za protivelektronsku zaštitu. Osim toga, biće obavljena modifikacija delova strukture i ugradnja jednodelnog prednjeg vetrobranskog stakla i novog vođenog naoružanja za dejstvo po ciljevima na zemlji. „Orao“ će biti sjajna podrška kopnenim snagama, ali i platforma za dejstva sa distance. Ipak, najveći doprinos obnovi flote jeste dolazak aviona MiG- 29 iz Rusije.

„Trenutno smo u fazi dovođenja aviona na ’ICAO‘ standard, nakon čega će svi avioni ovog tipa biti modernizovani tako da u narednom periodu u potpunosti možemo obezbediti kontrolu i zaštitu suvereniteta vazdušnog prostora. Ovom modernizacijom obezbedićemo i uslove za integraciju najsavremenijih vazduhoplovnih ubojnih sredstava“, kaže pukovnik.

On objašnjava da pomenuti standard obezbeđuje da vazduhoplovi mogu leteti po međunarodnim pravilima, zato moraju biti opremljeni delovima opreme koji mogu da daju odgovarajući odgovor na upite zemaljske kontrole letenja.

Razvoj naoružanja i vojne opreme u svetu veoma je dinamičan, a ništa manje dinamične nisu ni promene bezbednosnog okruženja na globalnom i regionalnom nivou. Naš posao je da omogućimo da Vojska Srbije svakog trenutka ima odgovarajući odgovor, u tom cilju nam je tokom 2017. godine težište bilo na obuci i opremanju snaga za brzo reagovanje, objašnjava sagovornik Sputnjika.

Srpski specijalci naoružani su novom, „Zastavinom“ modularnom puškom, sa izmenjivim cevima
„U okviru projekta ’1500‘ specijalne jedinice Vojske Srbije opremljene su savremenim opto-elektronskim sredstvima, naoružanjem i sredstvima balističke zaštite. Opremanje ovih snaga vrši se sredstvima iz proizvodnje naše odbrambene industrije, ali i savremenim naoružanjem i vojnom opremom iz uvoza“, ističe sagovornik Sputnjika.

Reč je o udarnom delu snaga za reagovanje. Ključna stvar je to što su srpski super ratnici mnogo bolje opremljeni za noćne borbe nego do sada, zahvaljujući modernim nišanskim spravama. Noćna oprema, koja je do sada korišćena, nije bila zadovoljavajuća, pa je vojska u mraku praktično bila slepa. Sada je opremljena višeslojnim sistemom senzora, koji može da otkrije tenk na udaljenosti od čak 10 kilometara.

Zbog glomaznosti pancira nabavljeni su nosači ploča, poznati kao „taktički kerijer“. Njih odlikuje manja i bolje raspoređena težina, kao i veća udobnost, pa je srpski vojnik zadužen za hitno reagovanje sada znatno pokretljiviji.

U novu godinu Vojska Srbije ulazi sa velikim, ali realnim planom nabavke još najmanje četiri lovca MiG-29, koji će prema najavama iz vrha države biti kupljeni od Belorusije. U toku su i razgovori o nabavci šest novih helikoptera Mi-17 iz Ruske Federacije. Uporedo, domaći stručnjaci rade na daljem razvoju opreme, ali i dodatnoj modernizaciji i proširenju snaga za brzo reagovanje, koje bi trebalo da broje tri hiljade vojnika.

„U narednoj godini težište će biti na nastavku opremanja snaga za reagovanje po projektu ’1500 plus‘. Domaći proizvodi, oklopni transporter ’Lazar 3‘ i samohodna-top haubica biće u naoružanju jedinica naše kopnene vojske. Očekujemo da artiljerijske jedinice tokom 2018. godine budu opremljene novim, savremenim raketnim sistemima ’Morava‘ i ’Oganj‘, koji su rezultat višegodišnjeg stručnog razvoja našeg Vojnotehničkog instituta. Očekujemo i opremanje novim, modernim streljačkim naoružanjem iz proizvodnog programa ’Zastava oružja‘. Pre svega, reč je o modularnoj automatskoj pušci M-17, snajperskoj pušci M —07 i taktičkim pištoljima EZ 9 mm Para“, podvlači Desančić.

Srbija će posle remonta i dubinske modernizacije postojeća četiri i šest „migova“ koji su u oktobru stigli iz Rusije imati deset lovaca „4 plus generacije“, a s nabavkom novih vazduhoplova iz Belorusije, u naredne dve godine, posle nekoliko decenija, ponovo će nad svojim nebom imati eskadrilu „migova“ koja će brojati najmanje 14 aviona.

Međutim, očekuje je još jedna novina. Državni vrh Srbije sa predstavnicima Ruske Federacije pregovara o nabavci moćnog PVO sistema. Detalji ovih razgovora još nisu poznati.

NEMAČKI MEDIJI: Ovo je pravo stanje u Srbiji, a Vučić je…

$
0
0

U 2017. godini je šef naprednjaka ustoličen kao predsednik, premijer, vođa navijača, prvi bezbednjak, urednik medija i pisac reklamnog materijala kompanije IKEA.

Godišnji osvrt Ivice Petrovića, dopisnika Dojče vele-a iz Beograda.

1. Vučić – šef svega

Bivši predsednik Tomislav Nikolić zapretio je da će se ponovo kandidovati za tu funkciju i tako na trenutak krenuo da kvari planove Aleksandra Vučića. Opozicija u vidu belih listića je brže bolje podržala Nikolića, baš kao što su ga i onomad podržali da sa vlasti skine „diktatora Tadića“. Nakon izvesnog šuma u komunikaciji zvanog ‘zvaću ja Tomo tebe – nemoj ti mene’, Nikolić se nagodio, smestio u izmišljenu kancelariju za nepostojeće poslove sa Rusijom i Kinom, a Aleksandar Vučić je postao novi predsednik Srbije.

Tako je otklonjena opasnost da na Andrićev venac dođe neki novi demokratski „diktator“ pa je Aleksandar Vučić postao predsednik, vođa navijača, premijer, koordinator bezbednosnih službi, vrhovni komandant, urednik medija, predsednik SNS, i pisac reklamnog materijala kompanije IKEA.

„Dosad bi već i ona poslovična žaba primetila da voda postaje pretopla“, kaže za Dojče vele o tome Vladan Marjanović, novinar nedeljnika NIN.

„Većinska Srbija, međutim, ni posle pet i po godina naprednjačke vladavine ne vidi ništa problematično u razgrađivanju institucija, rastakanju morala i poništavanju smisla u izvedbi Vučićevih satrapa. Vučić sam, pak – sad i u skladu s lažnom titulom ‘vrhovnog komandanta’ kojom mu se ulaguju – nastavlja da suvereno komanduje tom sumračnom paradom.“

2. Autokratija ili diktatura?

Polemika da li je u Srbiji autokratija ili diktatura nije prestajala tokom čitave godine. Dežurni dvorski analitičari takve optužbe odbacuju sa gnušanjem, ali zanimljivo je da to rade i oni koji bar na papiru nisu naklonjeni Vučiću.

Tako se fizičko nasilje i pretnje gubitkom posla za vas i članove vaše porodice ili bezočno reketiranje privatnog biznisa ili pranje novca kroz stranačke donacije vide kao mali nedemokratski nestašluci, a davljenje novinara i obijanje njihovih stanova kao deo nesavršene demokratije. Kupovina glasova, otmice odbornika i prekrajanje izborne volje građana valjda takođe spadaju u dozvoljene nestašluke garanta mira i stabilnosti na Balkanu. Krajnji utisak je da previše ljudi, kako u Srbiji tako i u Evropi, blagonaklono i ravnodušno posmatra rađanje diktature u Srbiji.

„Moj politički utisak godine je da klizimo u ozbiljnu diktaturu“, kaže Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja za Dojče vele.

„I institucije i građani kao da sa radošću hrle u diktaturu. A to potvrđuje i naše istraživanje u kojem osam od deset građana kaže da je Srbiji potreban lider sa čvrstom rukom, a sa druge strane svaki drugi kaže da nije pametno pričati ono što misliš. A izbori u Srbiji više ništa ne odlučuju, niti su regularni.“

3. Ovce na zvonce

Srpski parlament je u 2017. imao specifičnu ulogu: trebalo je da pokaže zašto je parlamentarizam budalaština i zašto je od toga važnije da Srbija ima dobrog domaćina čvrste ruke koji o svemu odlučuje sam i zove se Aleksandar Vučić. Parlamentarna većina je u tom domu glasala uz pomoć zvonceta i zaista nije poznato zašto je zlobnike to asociralo na zabludele ovčice.

Pored toga, srpski parlament je tokom 2017. godine raspravljao i o nekim veoma važnim temama: pudrijerama, donjem vešu pojedinih ministarki, Pinočeu, pevanju uz gusle, pretilo se šamarima, a predsednica parlamenta je pored uključenog mikrofona ponižavala generalnu sekretarku parlamenta.

Vlast svesno pravi takvu atmosferu i tvrdi se da će sve to biti razlog da se raspišu i vanredni parlamentarni izbori kako bi Srbija dobila nove i bolje poslanike. Zvonce će, za svaki slučaj, ostati.

Možda je najveći utisak ostavila rečenica sadašnjeg predsednika:

„Sigurno neću biti predsednik Srbije“.

Ona je bila uvod u kasniju diktaturu imaginarnog, lažnog. Zvanični govor vlasti je danas potpuno odvojen od realnosti, ali se održava, kao u crtanom filmu kada Pera Kojot trči po vazduhu i to mu uspeva sve dok ne shvati da više nema tla pod nogama. Svetski fenomen fejk njuza za nas je mala beba.

4. Opozicija u devedesetim

Godina promašenih šansi za opoziciju i godina promašenih nada. Koliko god se Aleksandar Vučić trudio da svake godine organizuje izbore ne bi li nekako izgubio vlast i najzad se preselio u Urugvaj, opozicija je vešto uspevala da promaši sve zicere.

Tračak nade se pojavio nakon predsedničkih izbora u vidu Pokreta slobodnih građana (PSG) Saše Jankovića. No, uz optužbe da smo dobili nove Slobu i Miru, PSG su krenuli da napuštaju osnivači stranke, a njihova jedina aktivnost se svela na izbore novih članova Predsedništva na svakih nekoliko dana.

Ostatak opozicije je i dalje zbunjen, i ne razume zašto je nemoguće da 28 stranaka i pokreta napravi jednu predizbornu kolonu kada je to tako lepo funkcionisalo u vreme Slobodana Miloševića.

Opozicije je doduše bilo, ali u izmaštanim državnim udarima, makedonskim i ukrajinskim scenarijima, desantu tvitovima, kaže za Dojče vele Slaviša Lekić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije.

„Ne bih da grešim dušu, ali mislim da iza sve te halabuke stoji sam Vučić. Niko pre njega nije bio tako inficiran voljom za moći, potrebom za neprestanom pažnjom, divljenjem, podrškom, i uverenjem da se u svakom času mora nalaziti u središtu svega, makar to bio i državni udar.“

5. Sjećaš li se protesta?

Proteste mladih nakon predsedničkih izbora svi bi najradije zaboravili i o njima se u pristojnom društvu ne govori. Ne samo zbog na kraju skromnih dometa protesta i trošenja preko potrebne energije, već i zbog činjenice da su i oni pokazali svu slabost i neorganizovanost otpora naprednjačkom režimu. U periodu od svega dvadesetak dana protesti su prešli krug od desetak hiljada ljudi do nekoliko slučajnih prolaznika krajem.

Praktično su završeni onog trenutka kada su organizatori, ohrabreni velikim brojem ljudi na ulicama, najavili radikalizaciju protesta. Teoretičarima političkih pokreta će stoga ostati materijal za debatu: može li se diktatura srušiti pištaljkama i mirnim izlaskom na ulice?

Mladi su smatrali da to nije politički protest, i da bi stranke trebalo da se drže podalje, a lideri opozicije su to jedva dočekali. Iako je vlast bila zatečena, donekle i uplašena na početku protesta, brzo se pribrala i demonstracije su, što zbog nevidljivih pritisaka, što zbog gubitka entuzijazma, preko noći prestale. Krajni rezultat – malo su ipak pokvarile postizborno veselje predsedniku Srbije.

6. IKEA po drugi put među Srbima

Nameštaj IKEA zvanično se vratio među Srbe. Medijska histerija koja je pratila otvaranje robne kuće može se uporediti samo sa otvaranjem prvog Mekdonaldsa u Srbiji 1988. godine. Izostali su beskrajni redovi na otvaranju, ali razlog nije bila loša botovska organizacija već neverovatno visoke temperature.

Našlo se ipak dovoljno ljudi da pozdrave još jedan veličanstveni uspeh Aleksandra Vučića, koji je nakon ode IKEI morao da odgovara na pitanja ushićenih novinara paradržavnih medija među kojima se izdvaja jedno:

„Da li ste svesni da ćete biti zabeleženi u istoriji kao neko ko je prvi doveo IKEU u Srbiju?“

A IKEA je prodavnicu u Beogradu imala još 1991.

Dežurna gunđala su, naravno, postavila pitanje zašto tretman kao IKEA nemaju i domaći proizvođači nameštaja, ali su brzo proglašeni za neprijatelje progresa i saradnike tajkuna. Kako se do sada živelo u Srbiji bez LACK stočića i IKEA viršli? Nije bilo lako, kažu građani sa uzdahom olakšanja.

Kad već pomenusmo tajkune, za kraj utisak godine Dragoljuba Petrovića, glavnog urednika Danasa:

„Oslobađajuća presuda Miroslavu Miškoviću za optužbe za malverzacije sa putarskim preduzećima. Mislim da je ta stvar vrlo bitna jer je faktički hapšenje Miškovića opredelilo ljude za Vučića. Sada kada je on oslobođen to nije mnogo uticalo na rejting Vučića, ali čini mi se da će se sve više tih stvari – koje su bile marketing njega i njegove stranke – razotkrivati, i da će to jednog dana, možda već u 2018 godini, dovesti do pada njihove popularnosti.“

(dw.com)

ŠOK U MAKEDONIJI! Grci postavili zahteve Makedoncima; NIJE SAMO IME PROBLEM!

$
0
0

(foto: Pixabay)

Grčki premijer Aleksis Cipras očekuje od Skoplja preduzimanje sasvim konkretnih koraka koji bi doveli do obostrano prihvatljivog rešenja o imenu Makedonije.

Ti koraci, koji bi doveli do okončanja višedecenijskog spora dveju država, prema pisanju grčkog portala „Real news” su: odricanje od Aleksandra Velikog i u tom smislu preimenovanje skopskog aerodroma, ulica i trgova, te uklanjanje svih spomenika koji se odnose na iredentizam, ali i javna izjava o prihvatanju imena te države za sveukupnu potrebu.

Rešenje spora oko imena Makedonije omogućilo bi toj zemlji da se integriše, prvo u NATO, a zatim u EU.

Atina, naime, od makedonskog premijera Zorana Zaeva očekuje da u praksi, a ne samo na rečima, napravi potez koji bi značio početak detaljne rasprave o imenu, piše „Real news”.

Osim odricanja od Aleksandra Velikog i Filipa Makedonskog, prema ovom mediju, neophodno je da se za to obezbedi saglasnost sveukupnog makedonskog društva za prihvatanje razgovora o imenu.

„Erga omnes”, postojanje apsolutnog prava, odnosno da ne postoji niko ko bi nešto kasnije mogao da ospori, tačka je koja je posebno važna za Atinu.

Na pregovaračkom stolu sa specijalnim izaslanikom UN Metjuom Nimicom, našla su se sva imena koja su pomenuta u prethodnim razgovorima. Za Atinu je neprihvatljivo da se u sastavu imena Makedonije nađe „Sever“, „Gornja“ ili „Nova“…, jer sugeriše postojanje dve ili više Makedonija, navodi portal.

Vlada u Atini pozitivno gleda na predlog kao što je, na primer, „Makedonska Republika Skoplje”, koji je već ranije spominjan.

Portal otkriva da, ako nema konkretnih koraka sa makedonske strane za rešenje ovog spora, Grčka neće ući u ozbiljnije razgovore o imenu.

Ali, kako se navodi, ako Skoplje pokaže iskrenu volju za postizanjem kompromisa, premijer Aleksis Cipras je odlučan da uz pomoć ministra spoljnih poslova Nikolasa Kocijasa, načini korak ka rešenju ovog spora već u prvoj polovini naredne godine, a pre samita NATO-a.

Uprkos nedavnim događajima u Grčkoj i neslaganjima u zemlji u vezi sa stavovima o imenu Makedonije, posebno nakon negativnog odnosa koalicionog partnera Panosa Kamenosa prema tom problemu, poznavaoci prilika tvrde da u vladi Aleksisa Ciprasa ne postoji zabrinutost da li bi eventualni sporazum mogao da dobije „zeleno svetlo” grčkog parlamenta.

Vladini zvaničnici, naime, smatraju da će sporazum biti izglasan uz pomoć opozicije, pa je grčki premijer najavio susret sa Panosom Kamenosom kako bi pronašli formulu za sporazum o ovom pitanju.

Na tom sastanku trebalo bi zapravo da, kako se navodi, budu određene „crvene linije” u pogledu postizanja sporazuma o imenu Makedonije budući da je to bila „vruća tema” u Grčkoj u proteklom periodu.

OTKRIVENA VELIKA TAJNA AMERIČKE VOJSKE: Evo zašto kupuju RUSKE AVIONE!

$
0
0

Amerikanci su ubrzo nakon Drugog svetskog rata odredili svog glavnog protivnika. Međutim, rat u Vijetnamu im je pokazao da njihova avijacija nema šanse protiv sovjetskih aviona i oni su odlučili da formiraju eskadrilu od neprijateljskih lovaca. Od tada, u pustinji u Nevadi se testiraju mogućnosti ruskih aviona protiv najnovijih američkih pandana.

U američkim medijima se pojavio članak o tome da privatne kompanije iz SAD aktivno kupuju sovjetske i ruske lovce od država bivšeg SSSR, između ostalih i od Ukrajine. Ova informacija zvuči prilično čudno.

Šta će Amerikancima ruski lovci, kada imaju svoje?

Opštepoznato je da velike sile retko, da ne kažemo nikada ne kupuju tuđe oružje. Međutim, ovo je specifičan slučaj.

– U Americi postoji eskadrila 4455, koja je sastavljena od sovjetskih aviona: MiG-15 koje su dobili od Koreje, MiG-21 od Arapa. Jedini koji nisu dobili je MiG-25, kojeg su oteli (sovjetski pilot Viktor Baljenko pobegao je na MiG-25 u Japan 1976. godine). Avion je vraćen, ali su im ostale karakteristike. Od Rumunije su sada uzeli 2dva aviona MiG-29 koje im je dala Nemačka nakon ujedinjenja – rekao je za Sputnjik general-major Magomed Tolbojev, počasni predsednik avio-salona MAKS.

Iako mediji navode da se ovi avioni koriste kao mete prilikom treninga američkih pilota, ruski vojni stručnjak smatra da je to čista glupost.

– Reč „meta“ je glupost. Oni ih koriste kao ravnopravnog partnera, protivnika. Nazivaju ih avionima mogućeg protivnika. To su pravi borbeni avioni u bojama ruske vojske i koriste se u međusobnoj borbi. MiG-29 se koristi protiv F-16, Su-27 protiv „Raptora“. To je veliki američki program. Jedino što još uvek nemaju MiG-25 i MiG-31 – dodao je ruski general.

Ovaj američki program ima veliku istoriju. Sve je počelo još 1968. godine, kada su američki piloti počeli da gube bitke u vazduhu od Vijetnamaca koji su leteli sovjetskim avionima: na četiri oborena „fantoma“ ili „skajhoka“ išao je jedan MiG-17 ili MiG-21.

Tada je u američkoj bazi „Miramar“ 1969. godine formiran centar za obuku pilota za vazdušne borbe. Piloti sa kojima su ulazili u vazdušni boj trebalo je da koriste taktiku SSSR-a. Kako bi sve izgledalo što realnije, na krilima i repu su crtali crvenu zvezdu.

U oktobru 1972. godine u avio-bazi „Nelis“ u Nevadi formirana je tajna eskadrila, pod nazivom „Agresor“, u kojoj su se nalazili sovjetski avioni. Interesantno je da su u ovoj eskadrili služili piloti sa najboljim kvalifikacijama.

Osim za vežbanje vazdušnog boja u realnim uslovima, Amerikanci su bili, a i danas su, veoma zainteresovani i za karakteristike ruskih aviona.

– Oni uzimaju sve, ergonomiju aviona, testiraju koliko je on udoban pilota, rok korišćenja, kao i njihove granice izdržljivosti. U MiG-23, koji su dobili od Egipta nakon rata sa Izraelom (1967. godine), razvili su brzinu od 1.670 kilometara na sat i avion se nije ugasio. Oni su se iznenadili. Nakon toga su smislili taktiku protiv njega – kaže Tolbojev.

U septembru je komandir eskadrile Erik Šulc poginuo prilikom izvođenja leta na Su-27 nedaleko od baze u Nevadi. Na istragu o ovom slučaju Pentagon je stavio oznaku tajnosti.

Sagovornik Sputnjika je ispričao da je lično poznavao američkog pilota, da mu je bio domaćin u Moskvi, kao i da ga je tom prilikom upozorio da može doći do nesreće.

Svaka mašina ima svoj vek trajanja. Bez ozbiljnog remonta u preduzećima „MiG“ i „Suhoj“, oni ne mogu dugo da funkcionišu.

– Svi Amerikanci su vrlo iskusni piloti. Odlični momci. Uvek ih dajem za primer. Međutim, oni su nežni, nisu kao Rusi – pun je pohvala za svoje moguće protivnike ruski general, koji je i sam pilot.

On ne kritikuje Amerikance zbog toga što rade.

–  I ja bih to isto radio. Ja bih, da sam na mestu Ministarstva odbrane, uzimao njihove avione, prebacivao ih na Institut „Gromov“. Tu bismo ih parkirali, rasklopili. Izvukli zaključke: šta su njihove jače strane, a šta slabosti, šta treba da uzmemo od njih. To je tehnološka špijunaža – mišljenja je on.

Američki mediji smatraju da bi kupovina ruskih aviona mogla da znači da se Amerikanci spremaju za rat, ali oni to rade već pola veka, tako da će možda i narednih 50 godina oni nastaviti samo da se igraju.

(Sputnik)

MIROSLAV LAZANSKI: U ovoj godini je počeo…

$
0
0

Piše: Miroslav Lazanski

Bi­la je ovo bur­na go­di­na ko­ja će naj­ve­ro­vat­ni­je bi­ti za­pam­će­na i kao go­di­na ka­da je hi­brid­no ra­to­va­nje i zva­nič­no stu­pi­lo na sce­nu. Na­i­me, pr­vo su Ame­ri­kan­ci op­tu­ži­li Ru­se da ih ha­ke­ri­šu, da su se me­to­da­ma hi­brid­nog ra­to­va­nja ume­ša­li u ame­rič­ke pred­sed­nič­ke iz­bo­re, da su hi­brid­no ra­to­va­li 2014. na Kri­mu, on­da su Ru­si od­go­vo­ri­li da su to glu­po­sti, ali da to upra­vo Ame­ri već go­di­na­ma ra­de nji­ma.

Za­tim je Va­šing­ton op­tu­žio Pe­king da se slu­ži hi­brid­nim ra­to­va­njem i da ki­ne­ski ha­ke­ri ne­pre­kid­no upa­da­ju u kom­pju­ter­ske si­ste­me Pen­ta­go­na, da bi kra­jem go­di­ne slič­ne ame­rič­ke op­tu­žbe bi­le upu­će­ne i Se­ver­noj Ko­re­ji. Pri če­mu je pro­tiv Se­ver­ne Ko­re­je po­no­vlje­na ma­tri­ca hi­brid­nog ra­to­va­nja još iz vre­me­na „Pu­stinj­ske olu­je” 1991.

Na­i­me, ta­da je pro­tiv Sa­da­ma Hu­se­i­na upo­tre­blje­na iz­mi­šlje­na pri­ča o ku­vaj­tskim be­ba­ma ko­je su irač­ki voj­ni­ci iz­vu­kli iz in­ku­ba­to­ra i osta­vi­li da umru. Sa­da je pro­tiv Kim Džong Una lan­si­ra­na pri­ča o de­voj­ci ko­ja je pre­be­gla u Ju­žnu Ko­re­ju, jer su joj u Se­ver­noj Ko­re­ji na­sil­no iz­vr­ši­li abor­tus. Za irač­ki slu­čaj je ka­sni­je ot­kri­ve­no da je za iz­mi­šljo­ti­nu is­ko­ri­šće­na kćer­ka am­ba­sa­do­ra Ku­vaj­ta u Va­šing­to­nu, na­rav­no uz ame­rič­ku me­dij­sku ob­ra­du, a za de­voj­ku iz Se­ver­ne Ko­re­je da je pre to­ga već dva pu­ta bez­u­spe­šno po­ku­ša­la da po­beg­ne u Ju­žnu Ko­re­ju. Što je, jel­te, ipak do­kaz de­mo­kra­ti­je u Se­ver­noj Ko­re­ji: po­ku­ša­te dva pu­ta, ali ima­te još jed­nu šan­su.

Mom­ci iz Len­gli­ja mo­ra­li bi ma­lo da po­ra­de na ma­šti, ne mo­gu se stal­no be­be ko­ri­sti­ti za hi­brid­no ra­to­va­nje. U ko­jem će Do­nald Tramp sva­ka­ko osta­ti upam­ćen i po sin­tag­mi „fejk njuz”. O da, i hr­vat­ski je pre­mi­jer An­drej Plen­ko­vić usred afe­re „Agro­kor” iz­ja­vio ka­ko je Hr­vat­ska me­ta u hi­brid­nom ra­tu, da bi ne­ko­li­ko da­na ka­sni­je pred­sed­ni­ca go­spo­đa Ko­lin­da Gra­bar Ki­ta­ro­vić re­kla da ne­ma hi­brid­nog ra­ta pro­tiv Hr­vat­ske. Ako ima­te bi­lo ka­kve pro­ble­me, sa­mo se po­zo­vi­te na hi­brid­ni rat ko­ji se vo­di pro­tiv vas. I svi će to shva­ti­ti ja­ko ozbilj­no, jer, za­bo­ga, ter­min je ta­ko fen­si.

Ame­ri­kan­ci sa­da op­tu­žu­ju na­čel­ni­ka Ge­ne­ral­šta­ba Ru­skih oru­ža­nih sna­ga ge­ne­ra­la Va­le­ri­ja Ge­ra­si­mo­va da je tvo­rac hi­brid­nog ra­to­va­nja, da je još 2013. re­kao „ka­ko u ra­to­vi­ma ne mo­ra­ju da po­be­đu­ju oni sa vi­še oruž­ja, ne­go oni ko­ji kon­tro­li­šu in­for­ma­ci­je”, a kon­tro­la in­for­ma­ci­ja je pr­ven­stve­no za­pad­ni izum. Jed­nog obič­nog da­na 1898. go­di­ne, lon­don­ski „Tajms” na na­slov­noj stra­ni je ob­ja­vio svo­je uobi­ča­je­ne re­kla­me, za­tim na sle­de­ćoj stra­ni pri­kaz naj­no­vi­jih  ro­ma­na, pa tek on­da op­ši­ran iz­ve­štaj o si­tu­a­ci­ji na Bal­ka­nu. Sve za­jed­no, list je imao 19 stu­ba­ca stra­nih ve­sti, osam stu­ba­ca do­ma­ćih ve­sti i tri o lo­vu na lo­so­sa. Pe­de­set go­di­na ka­sni­je na na­slov­noj stra­ni još uvek se na­la­ze re­kla­me i uvod­ni­ci o Ita­li­ji, Ka­na­di, Ki­ni i kri­zi za­pad­ne ci­vi­li­za­ci­je.

Sto go­di­na ka­sni­je re­kla­me na na­slov­noj stra­ni za­me­nje­ne su član­ci­ma, bi­lo ih je šest, sa­mo je­dan se od­no­sio na ino­stran­stvo, a u nje­mu je bi­lo re­či o no­voj de­voj­ci Le­o­nar­da Di­ka­pri­ja. Kon­tro­la ve­sti, kon­tro­la in­for­ma­ci­ja, pro­iz­vod­nja skan­da­la – sa­mo su deo ar­se­na­la hi­brid­nog ra­to­va­nja. Za­pra­vo smo su­o­če­ni sa mo­der­nim pa­ra­dok­som: u eri glo­ba­li­za­ci­je vest ima mno­go vi­še lo­kal­ni ka­rak­ter ne­go što je to bio slu­čaj on­da ka­da se ko­mu­ni­ka­ci­ja s ino­stran­stvo od­vi­ja­la te­le­gra­fom. Još je­dan pa­ra­doks je­ste da no­vi­ne ko­je pi­šu o jav­nim lič­no­sti­ma – zve­zda­ma i spor­tu ti­ra­žno po­be­đu­ju no­vi­ne u ko­ji­ma do­mi­ni­ra po­li­ti­ka i eko­no­mi­ja. Te­ži­šte se sa spolj­ne po­li­ti­ke po­me­ra na unu­tra­šnju, sa po­li­ti­ke uop­šte na tek­sto­ve o ljud­skim sud­bi­na­ma, pa on­da na skan­da­le. Reč je o men­tal­nom za­tu­plji­va­nju, mla­će­nju pra­zne sla­me, za­blu­da­ma i pred­ra­su­da­ma, re­kli bi jed­ni. To či­ta­o­ci i gle­da­o­ci vo­le, ka­žu dru­gi.

Ipak, vest ni­je pro­iz­vod kao bi­lo ko­ji dru­gi. Še­sna­e­stog av­gu­sta 1977. Si-Bi-Es je ot­po­čeo svoj dnev­nik še­sto­mi­nut­nim iz­ve­šta­jem o ugo­vo­ru o Pa­nam­skom ka­na­lu. Sko­ro da ni­ko to ni­je gle­dao, jer tog je da­na umro El­vis Pri­sli. Mi­nu­ta­ža na te­le­vi­zi­ji, ili du­ži­na no­vi­nar­skog tek­sta ni­su od­raz uti­ca­ja, lju­di ap­sor­bu­ju sa­mo ono što ih za­ni­ma.

Ame­ri­ka već vi­še od go­di­nu da­na ži­vi u po­li­tič­kim skan­da­li­ma sa Do­nal­dom Tram­pom. Mo­ra se pri­zna­ti da mno­gi u Va­šing­to­nu upra­vo i ži­ve od zla pro­tiv ko­jeg se bo­re i ko­jem že­le da sta­nu na put. Šte­ta u sve­mu to­me pred­sta­vlja sen­ku skan­da­la, jav­no iz­no­še­nje te šte­te sa­stav­ni je deo skan­da­la. Voj­ni­ci hi­brid­nog ra­to­va­nja ra­ču­na­ju upra­vo na taj efe­kat. Šta je to skan­dal, pa i oba­ve­šte­ni i po­li­tič­ki, za­vi­si od vre­me­na u ko­jem ži­vi­mo. Lju­di ko­ji su po­go­đe­ni skan­da­lom raz­vi­ja­ju sop­stve­na ose­ća­nja i sop­stve­ni je­zik, ali upra­vo zbog ta­kvog na­či­na raz­mi­šlja­nja i na­sta­ju skan­da­li. Ne­ko je do­bro pro­u­čio lič­nost Do­nal­da Tram­pa i pre ne­go je ušao u Be­lu ku­ću. Od­no­sno, upra­vo i za­to jer je hteo da uđe u Be­lu ku­ću.

Po­li­tič­ki skan­dal pod­re­đen je stro­go kon­ven­ci­o­nal­nim pra­vi­li­ma, tvor­ci hi­brid­nog ra­to­va­nja ra­ču­na­ju na či­nje­ni­cu da mo­ra­ju da po­sto­je kon­ven­ci­o­nal­ne okol­no­sti da bi iz­bio skan­dal. Ka­da skan­dal iza­zo­ve šte­tu, po­sta­vlja se pi­ta­nje ka­kvi su idej­ni ko­re­ni za ta­ko ne­što već po­sto­ja­li. Da li se okol­no­sti u ko­ji­ma je na­sta­la šte­ta ja­vlja­ju tek u tre­nut­ku dru­štve­ne po­tre­be, ili ta­kve okol­no­sti već po­sto­je da bi u od­re­đe­nom tre­nut­ku to sa­mo iz­bi­lo na po­vr­ši­nu. Dru­gim re­či­ma, u hi­brid­nom ra­to­va­nju svi dru­gi uče od naj­bo­ljih. Od Ame­ra.

(Politika)

Viewing all 38582 articles
Browse latest View live