Quantcast
Channel: ИНТЕРМАГАЗИН
Viewing all 38604 articles
Browse latest View live

TAJNA PUTINOVE VITALNOSTI: Ovako živi najmoćniji čovek na svetu! EVO ŠTA JEDE (VIDEO)

$
0
0

Ruski šef države i u 64. godini može se pohvaliti izuzetnom vitalnošću, koju duguje, pre svega, raznovrsnoj hrani bez masnoća i zelenom čaju, zbog kojih izgleda mnogo mlađe.

Vitalan, u odličnoj fizičkoj formi i uvek dobro raspoložen, najzdraviji šef države na svetu ne samo da je izuzetno fizički aktivan već posebno vodi računa o ishrani, za koju njegovi kuvari kažu da je ipak skromna. Vladimir Putin u 64. godini izgleda godinama mlađe, pliva, radi zgibove, izbegava masnu hranu, a zeleni čaj smatra neizostavnim sastojkom na svojoj trpezi.

VOLI POVRĆE

Kada je na zajedničkom ručku s Putinom nekadašnji kancelar Nemačke Gerhard Šreder pitao ruskog predsednika šta voli da jede, on mu je odgovorio:

– Volim povrće: paradajz, krastavac, zelenu salatu. Ujutru jedem heljdinu kašu, sir i med. Ako moram da biram između ribe i mesa, odabrao bih ribu, ali volim jagnjetinu. Ravnodušan sam prema slatkišima, osim kada je reč o sladoledu. Kada putujem, volim da probam lokalnu kuhinju. Davno sam se navikao na zeleni čaj. Eto, to je sve. U toku dana se trudim da jedem voće i pijem što više jogurta – naveo je Putin.

Predsednik Putin voli rusku domaću kuhinju, a posebno guste supe sa povrćem – boršč i soljanku. Kako ruski šef države obožava ribu, jela od raznih sorti ribe i morskih plodova poput školjki uvek su na njegovom meniju.

Jedan od kuvara koji je imao tu priliku da kuva za ruskog predsednika jednom prilikom je izjavio da Putin zaista preferira hranu spremljenu od raznih vrsta ribe, a da, pored zelenog čaja, ponekad popije čašu crvenog vina.

Da je Vladimir Putin skroman u izboru jela, potvrdila je kuvarica Irina.

– Izbor Vladimira Vladimiroviča je veoma jednostavan: kada sam ga posluživala, tražio bi kašu ili boršč. Ono što takođe mnogo voli jeste pita, posebno ona sa ribljim fileom – rekla je ova kuvarica.
Njegovi kuvari navode i da Putin ipak ponekad naruči „tiganj“ – mešano meso, koje se sastoji od domaće pljeskavice, vešalice, kobasice i pohovane šnicle.

PROTEINSKA ISHRANA

– Putin iza sebe ima ekipu odličnih nutricionista koja vodi računa o njegovoj ishrani. Sve što se nalazi na njegovom meniju je sasvim adekvatna hrana za nekoga ko je sportski aktivan kao što je on – komentariše za Srpski telegraf nutricionista Branka Mirković i objašnjava:

– Kaša koju Putin jede nije ona koju mi uzimamo iz kesica i natopimo u vodi. Rusi kuvaju ovas, heljdu, pa u to dodaju med ili sir.

Izbor jela bez masnoća i te kako utiče na naš izgled, pa nije čudo što Vladimir Putin izgleda mnogo mlađe.

– Putin odlično izgleda i iz svega navedenog se vidi da je njegova ishrana proteinska, zbog čega u organizmu gotovo da nema masti. Ipak, treba voditi računa o tome da ne odgovara svakome ista ishrana, već na to uvek treba gledati individualno – upozorava Mirkovićeva.

Riba koju ruski predsednik svakodnevno unosi u organizam je izuzetno zdrava, posebno losos, koji je obogaćen omega-3 masnim kiselinama. Morsku ribu treba jesti od dva do tri puta nedeljno upravo zbog njih.

– Njegovom izgledu doprinosi i to što ne jede slatkiše, osim sladoleda, koji je u Rusiji poslastica kako leti, tako i zimi. Sladoled je odličan mlečni obrok – kaže nutricionista.

(Intermagazin, Republika.rs)


VELIKO IZNENAĐENJE NA ISTOKU: Južna Koreja se okreće Kini!

$
0
0

Seul želi da bude što prisutniji i aktivniji u međunarodnim odnosima i nastoji da izađe iz tog okvira gotovo isključive, ekskluzivne saradnje samo sa Sjedinjenim Američkim Državama, piše Sputnjik.

Predsednik Južne Koreje Mu Džae In bio je tokom decembra u zvaničnoj poseti Kini kako bi, kako je i sam naveo pre odlaska, „povratio poverenje“ suseda i najvažnijeg trgovinskog partnera.

Prema rečima Borislava Korkodelovića, spoljnopolitičkog komentatora i stručnjaka za Daleki istok, ova poseta mogla bi da bude prodor u odnosima između Seula i Pekinga, koji su poslednjih godinu dana bili uveliko opterećeni jer je u Južnoj Koreji raspoređen američki antiraketni sistem THAAD.

On podseća da Amerikanci i Južnokorejci tvrde da je THAAD sistem koji u slučaju eventualnog napada iz Severne Koreje treba da štiti južnokorejske građane, ali i američke vojnike i državljane koji žive u toj zemlji.

– Sa druge strane, Peking i Moskva smatraju da je to sistem koji će SAD pružiti priliku da uveliko osmatraju prostrana područja i u Kini i na dalekom istoku Rusije. Ovaj problem u odnosima Južne Koreje i Kine naročito se manifestovao u ekonomskoj sferi, jer je Peking odgovorio ekonomskim preprekama privrednoj saradnji sa Južnom Korejom – objašnjava Korkodelović.

„Nikakav rat ne dolazi u obzir“

– Ne treba zaboraviti da je Kina najveći trgovinski partner Južne Koreje, a sada je robna razmena dveju država, koja prevazilazi 250 milijardi dolara godišnje, bila na neki način zakinuta. Južnokorejska preduzeća su imala značajne gubitke tokom ove i prethodne godine i računa se da su dosad izgubile oko deset milijardi dolara. Takođe, trpeo je i južnokorejski turizam zbog izostanka kineskih turista – dodaje ovaj stručnjak.

– Međutim, prva velika tema razgovora kineskih i južnokorejskih zvaničnika bila je usklađivanje odnosa Južne Koreje i Kine u severnokorejskom pitanju nuklearnog naoružanja. Predsednik Si i predsednik Mun su veoma jasno rekli da nikakav rat na korejskom poluostrvu ne dolazi u obzir – kaže Korkodelović.

„Korejci ne mogu da prežale što su podeljeni“

– Južna Koreja i čitavo korejsko poluostrvo su na neki način između čekića i nakovnja. Ta zemlja, sa samo 50 miliona ljudi, pod kapom je ogromne kontinentalne Narodne Republike Kine, a tu je takođe veoma prostrana nuklearna sila Rusija, kao i Japan, takođe velika i visokorazvijena država. Kada pogledate geografiju korejskog poluostrva, ono deluje tako malo i krhko u odnosu na azijsku zaleđe koje je iznad njega – dodaje spoljnopolitički komentator.

On dodaje da nijedan Korejac ne može da prežali to što je nacija stara skoro 5.000 godina u poslednjih 70 godina toliko podeljena.

– Poseta Muna Kini je dobar znak i može da predstavlja novi početak u odnosima Pekinga i Južne Koreje. To takođe može da znači dalje otvaranje Južne Koreje prema severu, sprovođenje takozvane „politike severa i juga“, na kojoj insistira predsednik Mun, a to je saradnja sa Kinom, Mongolijom i Rusijom, i saradnja sa zemljama prema jugu Azije. Sve to govori da Južna Koreja nastoji da izađe iz okvira gotovo isključive saradnje samo sa SAD – zaključuje Korkodelović.

INCIDENT U MOSKVI: Verbalni sukob LAVROVA i DŽONSONA pred novinarima

$
0
0

Ministri spoljnih poslova Rusije i Velike Britanije Sergej Lavrov i Boris Džonson izrazili su želju da sarađuju kada je to u skladu s nacionalnim interesima.

Ipak, oni su i imali verbalni sukob tokom konferencije za novinare.

Verbalni duel je počeo Džonsonovom opaskom da se Rusija „nije uspešno“ mešala u referendum o Bregzitu.

Lavrov je uzvratio da njegov britanski kolega mora javno da se raspravlja da bi očuvao reputaciju kod kuće.

„Sergej, ja brinem o tvojoj reputaciji. Moraš priznati da ruski pokušaji mešanja… nisu bili uspešni“, rekao je Džonson, što je izazvalo smeh Lavrova.

„Nedelovanje nikada ne može dovesti do rezultata“, ostao je pri svome Lavrov i dodao da Moskva i dalje čeka britanske dokaze o mešanju.

On je priznao da su odnosi Moskve i Londona na „veoma niskoj tački“ i naveo da britanski i drugi zapadni zvaničnici vole da javno iznose zamerke na račun Moskve, dok bi Rusija radije „razgovarala o spornim pitanjima licem u lice, a ne preko mikrofona“.

Kao oblasti u kojima je neophodna saradnja, Džonson je naveo međunarodne krize, poput iranskog nuklearnog sporazuma, Severne Koreje i rata u Siriji, ali i bezbednosne pripreme za predstojeće svetsko prvenstvo u fudbalu u Rusiji, gde se očekuje dolazak hiljada navijača iz Velike Britanije.

Džonson je prvi britanski ministar spoljnih poslova koji dolazi u Moskvu za više od pet godina. Dve zemlje se spore oko brojnih pitanja, pre svega oko ukrajinske krize i trovanja nekadašnjeg ruskog špijuna Aleksandra Litvinjenka u Londonu 2006.

Britanski sudija Robert Oven je u januaru 2016. zaključio da su nekadašnjeg agenta KGB radioaktivnim polonijumom-210 otrovala dva čoveka koja su delovala za račun ruske obaveštajne službe.

Rusija je taj zaključak odbacila kao neosnovan, a Lavrov je rekao da nikada nisu izneti dokazi koji potvrđuju takav zaključak.

SRBIJA PRKOSI ODLUCI UN: Na dar Erdoganu glava kurdskog pobunjenika!

$
0
0

Ministarka pravde Nela Kuburović potpisala je odluku o izručenju turskog državljanina, Kurda Dževdeta Ajaza, koji je u Srbiju pobegao pošto je osuđen na 15 godina zatvora za rušenje ustavnog poretka. Odluka je potpisana iako je Komitet protiv torture Ujedinjenih nacija u tom slučaju tražio od Beograda se od izručenja suzdrži.

Ajaz tvrdi da je priznanje na osnovu kog je osuđen iznuđeno torturom, a njegov slučaj našao i pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Državljanin Turske Dževdet Ajaz prošlog oktobra zatražio je pomoć i azil u Srbiji. Pobegao je iz Turske – od robije pošto je osuđen na 15 godina zatvora po optužbi da je delovao protiv ustavnog poretka i to na osnovu priznanja koje mu je, tvrdi, iznuđeno pod torturom. Turska sada od Srbije traži njegovo izručenje.

– Imajući u vidu trenutnu situaciju u Turskoj i način na koji se vlasti obračunavaju sa političkim neistomišljenicima, plašim da može da mu se desi nešto mnogo ozbiljnije, rekla je Ajazov advokat Ana Trkulja.

Evropski sud za ljudska prava svojevremeno je utvrdio da je pritvor u Turskoj bio povreda Ajazovih prava na slobodu i bezbednost, ali to nije zaustavilo ekstradicioni postupak u Srbiji. Taj postupak je pred sudom u Šapcu trajao duže od godinu dana.

– Najspornija stvar u tom postupku za izručenje je ta što spisi sa turskog nisu adekvatno prevedeni. Prvostepeni sud četiri puta nije adekvatno preveo spise i tri puta je ta odluka ukinuta i četvrti put je isti taj sud za iste prevode našao da su adekvatni, rekla je Trkulja.

Dževdet Ajaz je pravo iz ekstradicionog pritvora u Šapcu, bez ikakve zvanične odluke, prebačen u prihvatilište za strance. Uprkos odluci da bi trebalo da boravi u azilantskom centru u Banji Koviljači.

– On je tamo smešten na osnovu dopisa predsednika Višeg Suda u Šapcu, taj dopis, rečeno mi je da je interni akt i to ni meni kao njegovom braniocu, ni njemu nikada nije uručeno, rekla je Trkulja.

Ona kaže da je niko nije obavestio ni da je ministarka pravde Nela Kuburović donela odluku o njegovom izručenju, iako je Komitet protiv torture Ujedinjenih nacija tražio drugačije.

„Napomenuli bismo da je Komitet, preko svog Presedavajućeg, odlučio da od Države potpisice traži da se uzdrži od vraćanja gospodina Ajaza u Tursku“, navodi se u saopštenju.

Ta odluka je doneta jer su ispunjeni svi preduslovi za ekstradiciju, navode u Ministarstvu pravde.

„Viši sud u Šapcu je 1. decembra ove godine utvrdio da su ispunjene zakonske pretpostavke za njegovo izručenje, dok je rešenjem Apelacionog suda u Novom Sadu od 14. decembra odbijena izjavljena žalba, čime je rešenje Višeg suda postalo pravnosnažno. Ekstradicija je dozvoljena pre nego što je dopis UN stigao“, dodaje se.

Međutim, na dokumentu je naznačen datum koji pokazuje da je dopis Komiteta stigao tri dana pre odbijanja žalbe. U Beogradskom centru za ljudska prava navode da do sada nijedna evropska zemlja nije odbila da postupi po odluci Komiteta. Izručenje Ajaza u Tursku bio bi presedan koji bi otvorio pitanje odgovornosti Srbije pred Ujedinjenim Nacijama.

AVS: Tramp odobrio isporuke protivtenkovskog oružja Ukrajini

$
0
0

DONALD Tramp je odobrio isporuke Ukrajini protivtenkovskog oružja.

Američki telekanal ABC objavio je da će Kijevu biti stavljeno na raspolaganje 210 raketa i 35 lansera. U ukupnoj vrednosti 47 miliona dolara.

Precizirao je da će to biti protivtenkovski raketni sistemi  Javelin.

Bela kuća i Stejt departman ovu informaciju još nisu potvrdili.

Sa ovim se „rimuje” telefonski razgovor predsednika Ukrajine Petra Porošenka sa državnim sekretarom SAD Reksom Tilersonom. Jer, ukrajinski lider je iskoristio priliku da za zaoštravanje situacije u Donbasu opuži „ruske bojovnike”.

Zvanična Moskva je već upozorila da će SAD  na ovaj način samo izazvati novi rat između Ukrajine i Donbasa.

Uticajni funkcioner gornjeg doma ruskog parlamenta – Franc Klincevič – ovim povodom je rekao:

„Minski sporazumi neće biti realizovani. Amerikanci su na njih postavili krst. Ti sporazumi su realno potrebni i Rusiji, i Ukrajini, i Evropi, ali nisu SAD. Ukrajinska armija ponovo granatira gradove. Ukrajina je već na pragu etničkog čišćenja. Njoj nisu potrebni ljudi već teritorija Donbasa sa njenim resursima”.

Klincevič je – nimalo uzgred – upozorio i Kinev i Vašington:

„Rusija već ima iskustvo u prisiljavanju na mir  idiota koji se raskarikaju”.

Putin: Rusija će imati armiju koja će biti lider u svetu, ali ne i svetski žandarm

$
0
0

VLADIMIR Putin danas je izrazio uverenost da će oružane snage njegove zemlje postati „apsolutni lider u svetu“, ali da Rusija nipošto ne želi da bude svetski žandarm.

Naglasivši da će to biti „armija čija će moć biti zasnovana na novim tehnologijama“, dodatno je precizirao:

„Rusija mora biti među državama vojnim liderima, a u nekim oblastima i apsolutni lider u građenju armije nove generacije, armije novih tehnologija koja će imati najvažniju ulogu u obezbeđivanju našeg suvereniteta i razvoja, mira i bezbednosti naših građana, vođenja otvorene i samostalne spoljne politike“.

Na ovaj način je nastupio u Kolegijumu Ministarstva odbrane Ruske Federacije.

Podsetio je da je udeo savremenog naoružanja u Oružanim snagama RF 2012-te bio jedva 16 odsto, da je sada oko 60 odsto, a da će se do 2021-ve podići na 70 odsto.

Posebno je istakao da će se broj pretnji u svetu narednih godina povećavati i ocenio da nova američka strategija nacionalne bezbednosti ima napadački i agresivni karakter:

„Napisano u njoj nisu prosto reči. Vojni budžet SAD sada je veći od 700 milijardi dolara. Naše strateške nuklearne snage obezbeđuju strateško obuzdavanje, ali ih moramo i dalje razvijati jer smo suočeni sa novim pokušajima da se slomi strateški paritet. Nekima je izgleda to potrebno u funkciji ucenjivanja i iluzije da je moguć nekažnjeni udar“.

Putin je dodatno ukazao da vojna infrastruktura NATO, koja se gradi, ima ofanzivni karakter i da njome Sjedinjene Države krše Sporazum o likvidaciji raketa malog i srednjeg dometa.

Putin je dao visoke ocene dejstvima ruskog vojnog kontingenta u Siriji: „Sve je bilo za peticu“.

Ministar odbrane RF – general armije Sergej Šojgu – prethodno je Putinu i Kolegijumu podneo „raport“ u kojem je naveo da su u Siriji, otkako se Rusija uključila u rat, oslobođena 1024 naselja, da su ruski brodovi i podmornice izveli 100 raketnih udara po bazama i pozicijama terorističkih formacija, a strateški avioni – 66.

Ruska bombarderska avijacija imala je u Siriji više od 6.000 borbenih letova, a helikopteri – preko 7.000. Uništili su više od 32.000 terorista i 394 tenka.

Dodao je da su protiv Islamske države korišćeni i raketni sistemi „Iskander“, „Točka-U“ i krstareće rakete „Kalibar“ i H-55.

Prema Šojguovim rečima, Rusija će u Siriji zadržati pomorsku bazu u Tartusu i avio-bazu Hmejmim (kod Latakije) i ostaviti u toj zemlji tri bataljona vojne policije. Plus: Centar za mirenje sukobljenih strana.

„Ovo što ostaje u Siriji, pomoći će održavanju njene stabilnosti i sprečiti nove upade terorista“.

Šojgu je naglasio da će ruski brodovi i podmornice sa visokopreciznim naoružanjem trajno ostati u Mediteranu.

Prema njegovim rečima, ruski zenitni raketni sistemi S-300 i S-400 obezbedili su – zajedno sa lovačkom avijacijom – dominaciju Vazdušno-kosmičkih snaga RF u vazdušnom prostoru Sirije.

POREKLO DREVNIH SRBA: Severni vetrovi Belog mora

$
0
0

Piše: Prof. dr Zoran Nikolić

Narodu ne možete oduzeti pravo na istorijsko pamćenje samo ukoliko ima čega da se seća i ako je svestan šta je to što treba da pamti. Neke slike se protokom vremena mogu zamagliti, druge neprimetno nestaju ukoliko nemaju naročit značaj. Vremena i događaji umeju biti poput reči. Ukoliko ih je previše ili premalo znaju ometati onoga ko njima raspolaže u nameri građenja smislenih rečenica. Može li se istorijsko sećanje jednog kolektiva izbrisati? Na primeru naroda kome pripadam uveravamo se da je to sasvim izvesno. A ima li teže boljke od one kada zaboravimo ko smo, kada prestajemo biti svesni vlastitog identiteta? Kako za pojedinca tako i za narod. Tada ostajemo na raznim vetrometinama skoro bespomoćni tragajući za kakvim orijentirom, a mahom se oslanjajući na druge od kojih očekujemo da nam kažu kojim smerom da se krećemo, kako da postupamo. I bilo kakve zapovesti internalizujemo kao sopstvene izbore, istovremeno pothranjujući osujećenosti kao i strahove da iz lošeg ne dospemo u još gore. Šta nam onda znači sposobnost promišljanja drugo nego li kao novi poziv za sledeća traganja. Poput trčanja ili osvrtanja za sopstvenom senkom. Ima li nečega iskonskog u našim životima što nam određuje stvarnost a što nazivamo sudbinom, srećom ili nesrećom? U svakom slučaju odvojenim od nas kao pokretača ali ne i kao aktera.

Lavirint u kome se nalazi moj narod zapravo liči na zatvorene, neprolazne koncentrične krugove. A nije tako. On je samo lavirint koji ima izlaz koga treba pronaći. Istraživanje porekla drevnih Srba preduzeo sam rukovođen željom da saznam kom to narodu pripadam. Zvanična istorija nudi već svima znan odgovor koji se temelji na zapisu vizantijskog cara Konstantina VII Porfirogenita, a koji osporavaju mnogi naši i strani autori od Miloša Milojevića, Olge Luković-Pjanović, Pavela Jozefa Šafarika, Sime Lukin-Lazića, Jovana Deretića, Đorđa Jankovića, Slobodana Filipovića, Relje Novakovića, Ranke Kuić, Ilije Živančevića, Miloša Grozdanovića, Siprijana Robera, Lorenca Surovjeckog, Adofa Pikta, Kazimira Šulca pa do Anatolija Kljosova i mnogih drugih. Značajan doprinos u rasvetljavanju istine o poreklu i istorijskim putanjama srpskog etnosa daju i Irma Čremošnik, Vladimir Ćorović, Lazo Kostić, Lazar Šebek, Jozef Domaševski, Svetislav Bilbija, Emil Birnuf, Rastko Kostić, pa sve do onih autora koji na posredan način delom govore i o našoj temi poput Al-Masudija, Jirgena Španuta, Valtera Vista ili Artura Kestlera. Uglavnom, pored zvaničnog tumačenja, poreklo drevnih Srba se objašnjava i kroz tri teorije: autohtonističku, indijsku ili stroslovensku i iransku. Istraživači izvode i druge klasifikacije ali smatram da postoji najviše argumenata za ovakvom tipologizacijom u osnovi četiri učenja bez obzira što se poslednja tri imenuju pseudonaučnim. Uistinu bez jasnih naučnih kontraargumenata. Tako da zvanična istorijska teorija pozivajući se na naučnost, a ne poštujući njene principe i logička pravila, protivreči sebi i zapada u očigledan ćorskokak. Objektivno, jedini njen argument bi se mogao imenovati pravom jačeg. Ali nauka prestaje biti nauka ukoliko nesmotreno ili smotreno pokušava da oponaša ona učenja u čiju se istinu veruje a ne sumnja.

Na početku istraživanja sam nastojao da jasno razgraničim svoj cilj: da li me zanima poreklo naroda koji se u davnoj istoriji nazivao Srbima ili me isključivo interesuje istorijsko poreklo življa koji se danas tako imenuje? Bez dileme – hteo sam da otkrijem poreklo i istorijske kulturno-društvene osobenosti drevnih Srba. Bio sam siguran da se samo multidisciplinarnim pristupom može posvetiti ovom izučavanju. Pre svih, istorijsko-georafskim, lingvističkim, etnološkim, antropolo- škim, arheološkim, genetičkim, genealoškim, sociološko-kulturološkim. Jedan od bitnijih problema kod ovakvih izučavanja odnosi se na činjenicu da stalno očekujemo da pronađemo zapisanu istinu koju je potrebno potom samo pročitati i preneti drugima. U istorijskim zbivanjima to može biti, a često i jeste, velika varka. Istorija biva učiteljicom ali neretko i zavodnicom. I kada imamo pred sobom neupitne artefakte, o njima moramo doneti valjan zaključak. A naša konkluzija zavisi od nizova isprepletanih činilaca. Prevashodno je potrebno odrediti što pouzdaniju perspektivu koja usmerava naš pogled i misao. Tokom rada sam pokušao da se stavim u poziciju tog etnosa, da razmišljam kao oni: šta bi sada uradili, kako bi postupili, na koji način bi se organizovali, kuda bi krenuli i slično. Mislim da mi je ovakav pristup ponajviše pomogao. Predstavljao mi je polazni putokaz čiju sam ispravnost kasnije argumentovao činjenicama.

Rezultati do kojih je došla genealogija iskazani kroz tipove haplogrupa a posebno Y-hromozomske DNK haplogupe, nisu ekvivalent utvrđivanju očinstva DNK metodom. One su samo dragocen reper izučavanja genetskog porekla sadržanog u etnosu koji se prenosi sa oca na sina. Ili sa majke na decu oba pola kakav je slučaj kod mitohondrijskih haplogrupa (mtDNA). Osim toga, ova metoda je bar za naše prilike skupa te je ispitivani uzorak mali. Pitanje je da li se kao takav može uzeti zdravo za gotovo i pored praktikovanja egzaktnih statističkih metoda. Utvrđivanje Y-hromozomske DNK haplogrupe ili mtDNK znači utvrditi samo začetnika te loze i njegovu lokaciju. Šta je sa kasnijim procesima etnogeneze najvećeg broja naroda, migracijama, mutacijama gena? Najveći problem u ovom pogledu predstavlja pogrešno postavljanje paradigme a sa njom i hipoteze. Na primer: Y-hromozomska DNK haplogrupa R1 je primarna haplogrupa Srba kao Slovena. Ja sam kroz istraživanje shvatio da nije tako i da je to samo jedna grana u etnogenezi Srba. Naravno da tome pridodajem i oslanjanje na postojeća arheološka saznanja. Jasno nam je da sve nije istraženo, kao i da će neka istraživanja u budućnosti pokazati sasvim drugačije geografsko poreklo bar nekih haplogrupa. Jednostavno, šta ako još uvek nisu pronađeni ostaci ljudi u konkretnim regionima kao nosiocima svake ponaosob haplogupe? Uzmimo samo činjenicu da je nakon poslednjeg ledenog doba koje je okončano oko deset milenijuma pre Hristosa, nivo okeana i mora porastao i do 180 metara. Od koje paradigme polazimo u analizi utvrđenih haplogrupa i kako izvodimo zaključke su ključna pitanja kojima se genealogija mora posvetiti.

Ko su drevni Srbi i otkuda su potekli? Srbi kao ni Sloveni ne potiču od jednog plemena. Srpski etnos grade četiri grane koje se stapaju u jedinstveno stablo: Srbo-Rasi, Srbo-Sloveni, Srbo-Semiti i Srbo-Kelti. Ja sam se odlučio za ovakvo imenovanje grupa, mada se one mogu i drugačije nazivati kao što ih je moguće sažimati ili dalje raščlanjavati. Na kraju dosadašnjeg istraživanja došao sam do ove spoznaje. Najteže se vidi najudaljenija tačka u pretežnom istorijskom mraku gde samo iskre nagoveštavaju udaljenu svetlost. A ja sam baš uporno tragao za tom najdaljom iskrom. Shvatao sam da će mi bez nje sve ostale putanje biti nesigurne. Uveren sam da sam za tu prvobitnu tačku našao dovoljno argumenata koji se sada mogu prikupiti.

Otprilike 10. milenijum pre Hristosa je vreme od kada se može ustanoviti i pratiti nastajanje srpskog etnosa. I gde se nalazi to mesto? U Indiji, Iranu, na Kavkazu, Sibiru, Helmskom poluostrvu, gornjem ili donjem toku Dunava? Ne. Rodovi Srba se javljaju na obalama Belog mora. I to na prostoru današnjih područja: poluostrva Kola u Murmanskoj oblasti, Karelijskoj i Arhangelskoj regiji u današnjoj Rusiji. Na obalama Belog mora i bliskim područjima nastaju i slovenske etničke i kulturno-istorijske grupe, ali i deo naroda koji danas nastanjuje severnu, centralnu i zapadnu Evropu.

Savremena tehnologija je omogućila razvoj i usavršavanje podvodne arheologije. Istraživanja koja su zadnjih godina vršena u tim vodenim regionima osnažila su moju hipotezu. Krajem poslednje glacijacije po istraživanjima klimatologa došlo je do naglog prodora golfske struje na sever Evrope, baltički, skandinavski i prostor Belog mora. Obnavljanje flore i faune učinila su ta područja pogodnim za život ljudi koji su u najvećoj meri svoj život organizovali na nomadskim principima. Međutim, poslednji rezultati istraživača koji se bave podvodnom arheologijom utvrđuju da su na tom platou postojala naselja koja datiraju upravo iz tog perioda – negde oko desetog milenijuma pre Hristosa. Zašto je ovih otkrića malo nije teško odgonetnuti. Naime, za vreme poslednje glacijacije nivo mora i okeana se spustio i do 180 metara u odnosu na danas, a obale su se produbile i za nekoliko kilometara. To je doprinelo i da se rečna korita ispune vodom u daleko većem obimu nego što je to sada slučaj, sa stabilnijim tokom i prilično brojnijim pritokama. Nešto južnije od obala stvorio se veliki broj jezera zbog blokade vodenih tokova, manjeg isparavanja radi otežanog prodora toplijeg vazduha kao i ekspanzije lednika. Na tim lokacijama su živeli naši preci. U sunčanijim periodima su se spuštali do tadašnjih obala (danas duboko u morskim vodama), a u onim najhladnijim su se povlačili južno ka staništima pored jezera i u blizini reka. Rekao bih da su svesno birali ove izolovane i ne baš gostoljubive predele. Mislim da je želja za životom u miru i posvećivanju svim poslovima u vezi svakodnevnice i opstanka uslovila ovu izolaciju. Jer najverovatnije najbliži susedi su činili pretke budućih ratobornih germanskih plemena. I iz ovog detalja primećujemo da su preci Srba iskonski bili skloni mirnom životu i posvećenosti njegovom održavanju, uređenju i unapređenju. Otpornost i žilavost u odnosu na sve nedaće koje mogu zadesiti čoveka i njegovu zajednicu ugrađivali su se u ovaj živalj od najranijih vremena. Na obodima mora postojale su tundre koje su zajedno sa okolišem bile stanište vunastim mamutima, vunastim nosorozima, sobovima, mošusnom govečetu. Tundra se prostirala od same ledene obale. Otporna na hladne klimatske uslove nudila je razno bilje nekim sisarima – sobov lišaj, travu, mahovinu, patuljasto drveće. Mora i reke su bile bogate ribom kao i fokama, morževima. U vreme sunčanih perioda na hiljade vrsta ptica se doseljavalo na ova područja tražeći u priobalju, jezerima i rekama hranu za sebe. Čovek je u ovakvim prirodnim uslovima itekako imao šansu da preživi. M. Milanković i naglašava da je na severu Evrope oko 9500 godine nastupio period neobično toplih leta za to podneblje. Takva klima se protezala u narednih 1000 godina, tvrdio je on.

A. Hanson, S. Bjork, H. Linderson, M. Rundgren, B. Nilson, A. Sjostrom, D. Hamarlund kao podvodni arheolozi su uz pomoć visoke tehnologije otkrili naselja u vodama Baltičkog mora čije su poreklo označili na približno 9600 godina pre Hristosa. Oni su potvrdili saznanja da se za vreme ledenog doba obala povukla duboko u pučinu do nekih 3000 metara. Do raznih artefakta su dolazili na različitim dubinama: 21, 8,3 i 3,6 metara. Reč je o stablima borova, posečenim stablima, panjevima, sedimentom riba, životinja i ptica, primitivnim alatkama od kostiju životinja, kamenja, građevinama od kamenja i drveta, kostima životinja. Do sličnih nalaza, doduše na kopnu, su došli su ruski arheolozi dvadesetih godina prošlog veka na poluostrvu Kola. A. Barčenko i A. Konđajin su istraživali prostor oko Sejdskog jezera. Bez obzira što su dokumenta sa rezultatima konfiskovana od strane komunističkog KGB-a a dva vrsna naučnika likvidirana u staljinističkim čistkama, suština tih zaključaka nam je poznata. U njima Barčenko i Konđajin saopšavaju znanja o dva kulta koji su od posebne važnosti za istoriju drevnih Srba, njihovu mitologiju i paganistička verovanja. Bez obzira što smatraju da su pronašli vodeno svetilište naroda Saami. Pre će biti da se radi o svetilištima svih rodova koji su tu bili nastanjeni.

U prilog tvrdnji da se u oblasti Belog mora odvijao život ljudi ne samo neposredno nakon ledenog doba već i po zvaničnoj nauci i za njegovo vreme, govore i stavovi ruskog naučnika V. Demina koji se poziva na nalaze savremenih ruskih i američkih istraživača, da u tom periodu nije ni blizu bilo toliko leda u Severnom ledenom okeanu kao što se mislilo. Time je i oblast Belog mora bila gostoljubivija. Za osnaživanje svoje tvrdnje navodi paleolitsko nalazište Berezovskaja stajanka na obali reke Pečore. Krajem devedesetih godina prošlog veka Deminova ekspedicija je na planini Ninčut pored Sejdskog jezera pronašla megalitski kompleks sa ostacima ogromnih stepenica i prostorija sa neobičnim rezbarijama na zidovima. Zanimljivo je istaći da je tada pronađen i petnaestometarski nasip opservatorije iz istog perioda, o čemu piše i G. Tešić. Demin sve to dovodi sa kultom sunca i zapisima Diodora sa Sicilije o Apolonu kao bogu svetlosti. I ovaj detalj je značajan za sklapanje mozaika o poreklu i prvim oblicima društveno-kulturnog života predaka drevnih Srba.

Svi argumenti koje navodim kao i oni koji čekaju na red, ne bi imali smisla ukoliko na ovom mestu ne započnemo temu o starim Rasima i njihovoj vezi sa Srbima. Mnogi bi se pitali da iako je sve ovo tačno kao i potonji argumenti (a ja bih voleo da mi se dokaže suprotno), zašto se to ne odnosi na neki drugi narod. Među Slovenima ili Germanima, na primer. Ali, istina je i danas svuda oko nas. Rasi su imali braonkast ten, uglavnom crne, crvenkasto-crne i tamno smeđe kose, svih nijansi boje očiju i osrednji rast snažne muskulature. Za razliku od njih naši najneposredniji preci su bili crvenokosi, smeđokosi i retko plavokosi, bele i rozikaste puti, uglavnom plavih očiju, visoka i vitka rasta. Rasi su na prostor Belog mora stigli polovinom desetog milenijuma pre Hristosa. Prve grupe rodova koji će kasnije formirati određeni broj plemena a oni se stopiti u jedinstven i jedan od najmisterioznijih naroda koji je stupio na evropsko tlo, najverovatnije je potekao sa indonezijskih ostrva, Sumatre najpre oko 40000. godina pre Hristosa. U jednom trenutku taj prostor napuštaju, svi su izgledi, zbog veoma snažnih vulkanskih erupcija koje su zbog ogromne prašine koja se digla prekrili nebo i zamračili sunčevu svetlost. Kako prvobitne ljude fasciniraju i zastrašuju prirodne pojave za koje nisu umeli da nađu racionalno objašnjenje, te pojave su ostavivši najdublji utisak na njih, za trajno uslovile njihove vrednosne orijentire i upravljanje u društveno-kulturnom životu. Značaj sunca za život ljudske vrste koje je nestalo na nebu, postalo je kulturni i etički putokaz kako treba postupati i koga treba slaviti. Kasnije ćemo se potpunije posvetiti ovom kao i ostalim bitnim detaljima za genezu srpskog etnosa. Sa ovim se iz istih razloga rađao i kult kamena, vatre, munje, strelice, grmljavine i vode. Kamena koji je identifikovan sa vrelom lavom delujući preteće i kamena kao stena koje su štitile od opasnosti. Snaga vatre koja je gutala sve pred sobom ali istovremeno i grejala. Munja koje su parale nebo i nadjačavale tutnjavu erupcije i najavljivale kišu. Kišu kao vodu koja gasi vatru i napaja čoveka dajući mu život. Svetlosni i zvučni efekat koji ostavljaju munje a u našoj kulturi poznati kao strelica i grmljavina, delovale su kao moćno oružje sa neba koje opominje ili kažnjava neposlušne. Samo se prisetimo da je u hinduizmu Indra bog vetra i vazduha čije je oružje munja, dok je u Slovenskom politeizmu munja označavala da je bog Perun seo i krenuo svojim kočijama. Kao i Ilija gromovnik iz Starog i Novog zaveta. Prostor Indonežanskih ostrva sa rodovima kasnije malajske grupe naroda, preci Rasa napuštaju najverovatnije početkom dvadesetog milenijuma pre Hristosa i naseljavaju današnji indijski, pakistanski, avganistanski, iranski i najmanjim delom irački plato. Migracije u Indiju su se desile u dahu, a kako su se vremenom pridošlice značajno umnožavale, delovi njihovih grupa su se pomerali ka pomenutim regionima. Desetak milenijuma boravka na ovim prostorima uz oblikovanje kulturnih, vrednosnih i društvenih koordinata, ostavili su najdublji trag u Indiji. Izgrađeni kao lovci naši preci su se u dugom periodu pomerali sve više ka ruskim stepama. Migracije su se odvijale organizovano u grupama, ali periodično i dugorajno. Kraj ledenog doba uzrokovao je obimne padavine u stepama, a sa njima i pomeranja sisara i ljudi ka predelima koji su bili suvlji. Tako da sredinom desetog milenijuma Rasi sa manjim malajskim grupama stupaju na prostore Belog mora i susreću se sa primarnom granom predaka Srba. Deo Rasa ostao je na području Azije. Sa sobom su doneli i formirane društveno-kulturne navike koje su po uspostavljanju kontakta sa sarosedeocima postale kulturnim obrascem i naših najneposrednijih predaka. Nastanili su se na onom području gde su zatekli najmiroljubivije i sa najmanje podozrenja prema pridošlicama. Pretpostavljam da je u početku postojala neagresivna opreznost jednih i drugih. I da su prvi kontakti proistekli iz sasvim životnih okolnosti – opstanak, upućenost jednih na druge i sporadični kontakti. Međutim, verujem da je jedan običaj koji se ustaljivao kod starosedelaca odigrao presudnu ulogu. Reč je o verovanju da će potomstvo biti zdravije i otpornije ukoliko se kao takvo stvara sa ženama iz drugih rodovskih grupa. Iz tog verovanja izrodio se običaj krađe ili otmice žena. Njega kasnije zatičemo kod Srba ali i u Indiji. Znači, on je sa evropskih prostora dospeo na azijske a ne obratno. Direktni preci Srba su krišom krali žene od Rasana koji se nisu previše orođavali sa drugima. U svakom slučaju kasnija istorijska dešavanja pokazuju da su dugo uspevali da sačuvaju vlastitu samosvojnost svo do konačnog utapanja u niz drugih naroda tokom trećeg veka. Nesumljivo su se u ovim procesima za svagda stvorile čvrste krvno-srodničke i kulturno-istorijske veze predaka Srba i starih Rasana (Rasena). Srbi su Rasanima stvorili i naviku i sposobnost upotrebe mleka od soba u ishrani. Kako ćemo videti kasnije, ovaj podatak je posebno značajan za stare Srbe. Život na ovom području kroz suživot dve etničke grupe koje su se sve više integrisale, doprineo je jačanju svesti o samosvojnosti na unutargrupnom planu, ali i na primer prvih astronomskih znanja. Kao i ostale društveno-kulturne reference i njih će uskoro praktikovati na novim područjima. Ne zaboravimo da su naši preci uglavnom birali jezera za mesta svog obitavanja.

Redukovanje mamuta i primamljivost južnijih krajeva doprinelo je odluci naših predaka da se pomeraju dublje ka evropskom kontinentu. Na svakom prostoru na kome su postojali, ostavljali su kulturne tragove ali i deo svoje populacije. Prve stanice su bili Skandinavija, Baltik i ruske stepe. Jedno krilo je krenulo preko ruskih stepa i vremenom dospelo do Kavkaza, centralne Azije, Levanta, Iraka i Irana. Deo njih se vremenom odlučio za povratak u prapostojbinu. Posle putovanja, nastanjivanja i života na novim područjima, verovatno krajem sedmog i početkom šestog milenijuma preci Srba su prvi put ugledali Indiju. Međutim, posebno je značajna lokacija Anadolije kao i teritorija između jezera Van na istoku današnje Turske i iranskih jezera Rašt (Istahr-e Hašt – Istočni Azarbajdžan) i susednog jezera Kara-Gol (ranije nazivano Sarb) pa do oboda planine Ararat u Turskoj. Ovo krilo drevnih Srba koje se zaustavilo na tom prostoru, smatram da je imalo impresivnu istoriju o kojoj ću pisati na narednim stranicama.

Drugo krilo se uputilo zapadno ka Skandinaviji gde je ostao manji broj a veći je dospeo do zapadnih teritorija današnje Nemačke vodeći sa sobom pripadnike rodova koje su zatekli a koji su bili impresivne visine i korpulencije. Dinarce koje će njihovi rođaci pronaći i na Helmskom poluostrvu. Kasnije se sa ovih pozicija prelazilo na prostore britanskih ostrva, Francuske, Španije i Portugalije. Drugi deo ovog krila se kretao preko oblasti Poljske, Slovačke, Mađarske, Rumunije i Bugarske došavši krajem sedmog milenijuma pre Hristosa na teritoriju današnje istočne i južne  Srbije i proširio se na područja Makedonije, Albanije i Grčke. U Grčkoj su se nastanili u Tesaliji, Peloponezu i posebno Kritu. Oblasti pored jezera i reka i na ovom platou su bila staništa naših predaka. U prvom talasu migracija preci današnjih Srba su se prevashodno naselili pored Dunava u Srbiji, potom u Rumuniji i Bugarskoj. Egejsko more je dobilo ime od naših predaka kao sećanje na Belo more. Jer oni su već imenovani kao ljudi, stanovnici Belog mora. Prvo ime Srba je i nastalo na tom području o čemu svedoče i nordijske sage – Wannen i karelijski od Vienanmeri: Vani, Vandi, Vindi. Ime Srbi nastaje tek kasnije.

Nesumnjivo da je nešto više od dva milenijuma postojanja na području Belog mora uslovilo društvene, kulturne i privredne modele naših predaka. Ali, još jedna činjenica ima izuzetan značaj. Zahvaljujući dobroj organizaciji društvenog života, delimičnoj izolovanosti od agresivnih grupa i stečenoj otpornosti usled dugotrajnog života u surovim prirodnim okolnostima, preci Srba su se prilično umnožili kao etnos. I to je razlog etapnim migracijama. Prvo krilo drevnih Srba koje se zaustavilo na skandinavskim područjima, potom je delom dospelo na teritoriju Nemačke gde je obitavalo na lokaciji današnjeg Manhajma i reke Rajne. Odatle se po ustanovljenju kolektivnog života nakon nekoliko stotina godina, deo njih pomera ka britanskim ostrvima, Francuskoj, Španiji i Portugalu. Kao i ka istoku Nemačke prema Poljskoj i Ukrajini. Uglavnom, oba ova krila su se susretala ili na pomenutim poljskim, ukrajinskim i ruskim prostorima ili na području oko Crnog mora i Anadolije. Dakle, sve veze među krilima istog etnosa nisu raskinute niti je poreklo zaboravljeno. Što se tiče Italije, drevni Srbi su na te prostore došli iz četiri pravca: Nemačke preko Alpa, Srbije, Krita i na kraju Lidije. A naseljavali su Sardiniju i manjim delom Siciliju. Sever Italije je naseljen krajem drugog milenijuma pre Hristosa, a odatle centralni deo zapadne Italije gde je procvetala etrurska država.

Deo krila koje je preko ruskih stepa krenulo put Azije se nastanio na severoistočnim obalama Crnog mora. Odatle je lako dolazio do prostora današnje Ukrajine. Ali i Helma. Oni koji su ostajali tu, vremenom su se selili do teritorija sadašnje Belorusije, Moldavije i Poljske. I tu dolaze u dodire sa etničkim grupama koje su se prilično kasnije nazvale zajedničkim imenom Stavani, Sklavani, Sloveni. Naime, deo orođenog etnosa koji smo imenovali kao primarna srpska grana je već imao naviku mešanja sa drugim rodovskim i fratrijskim grupama. Rasi su takvu praksu uporno izbegavali. Kod dodira sa etničkim grupama budućih Slovena na evropskom prostoru očigledno je da su se Rasi iz nekog razloga uzdržavali ukrštanja sa njima. Za razliku od predaka budućih ugrofinskih naroda. Inače, Srbi nisu preci svih Slovena ali su Sloveni od njih nesumljivo dobili ime. I oni su se posredstvom drevnih Srba počeli nazivati Vindi. Otuda i naša uobrazilja da smo etnički izgrađeni isključivo od Slovena. Oni su samo jedna grana koja se u procesu etnogeneze slila u jedinstveno srpsko stablo. P. Šafarik upućuje na isti zaključak pored ostalih se pozivajući i na kralja Alfreda (kraj devetog i početak desetog veka).

“Slavani Σλαυανοι, po uobičajenom načinu čitanja Stavani Σταυανοι, su najverovatnije Sloveni, kasniji Schalauen u Pruskoj; Stavani su bili stanovnici na jezeru, od reči stav, bara (jezerce, jezero) Teich, See. Sudini, kasniji Sudauern, takođe su bili bitno različiti od stanovnika Pruske, germanskog i letonskog porekla, i pripadali su Vendima [Voigt I. 75]“ (Šafarik, 1998:58).

Na prostorima Evrope drevni Srbi se susreću i sa budućim Nordima, Germanima, Grcima. Takav je slučaj i na predelima Azije. Ko je kome preneo jezik teško je reći. Polazeći od artefakta u oblasti Karalije koji su ispisani na stenama planinskih masiva pored mnogobrojnih jezera, vrlo verovatno da jezik koji je unekoliko preteča potonjih slovenskih je bio jezik sporazumevanja srpskih predaka. Rasi su sobom doneli svoj govorni jezik koji je bio sasvim drugačiji od jezika primarnih Srba. To vidimo verovatno po dijalektima tog prastarog jezika kod naroda poput Etruraca, Tračana ili Pelazga. Starosedeoci obala Belog mora i Rasi nisu konstruisali kakvu govornu sintezu. Pre će biti da su Rasi u dugom vremenskom rasponu čuvali svoj jezik od zaborava, a da su sa Vindima govorili pretežno njihovim jezikom. Međutim, na evropskom prosturu, ali i svakom regionu u svetu, u doba kada se susreću Vindi i Rasi jezici su bili isuviše nerazvijeni tako da su se različite rodovske grupe jednostavno sporazumevale. Taj prvobitni jezik se u kasnijim istorijskim periodima razvijao uporedo sa ukupnim razvojem svakog etnosa. Stoga mislim da se pri dodirima sa budućim slovenskim plemenima gradio zajednički jezik. Uostalom i budući Sloveni su dobili ime Vindi, a to nešto znači. I stari pisci su zabeležili da Srbi među Slovenima imaju posebno mesto, mada nas lišavaju potpunijeg obrazloženja svojih tvrdnji. Jasno nam je što-šta kao primerice uticaj Vinda na verske predstave Slovena. Upozoravam da su Rasi nosioci haplogupe K i T Y-hromozoma.

Na novim prostorima i u susretu sa domorodačkim grupama Vindi su Rase  prvenstveno učili odbranbenim veštinama jer su sukobi sa susedima naseljenih područja neminovno počeli. Mada je objektivno bilo mesta za sve. Rasi su Vinde snažili racionalnošu i mudrošću koju su materijalizovali u svakom segmentu društvenog života. Dolaskom na Balkansko poluostvro drevni Srbi u socijalno-kulturnom i privrednom smislu nastavljaju gde su stali.  Kultura Lepenskog Vira je Vindisko-Raska kultura. Kao i Starčevačka i Vinčanska. Posvetićemo se i ovim posebno važnim delovima u mozaiku koji je pred nama. Sada bih konstatovao da je kultura Lepenskog Vira najautentičniji nastavak prvobitne kulture Vinda i Rasana koju su gradili na obalama Belog mora. Smatram da ju je ispravno nazvati kultura Lavirinta. Sem onoga što se da zaključiti iz naziva, karakteriše je kult Sunca, kamena, vode, munje. U njoj se začinje i buduće azbučno pismo. Kada smo kod azbuke, ona je nastala baš u periodu razvoja kulture Lepenskog Vira o čemu svedoče brojni dokazi. Dovoljni su samo oni koje su nam pružili arheolozi Obrad Kujović i Dragoslav Srejović. Znači, ona nastaje i razvija se na srpskom tlu davno u praistoriji i stvorila je Vindska ili Raska mudrost. Ili obe skupa. Sam naziv Ras ili RASHT i danas na palmirskom a ranije na jeziku kojim je govorio Hristos, znači carski, rođak sunca, sunčev rod, ljudi zemlje gde izlazi sunce. Japan? Ne, naša Treskavica. To što su ih u daleko kasnijem periodu razni narodi imenovali na drugačije načine, stvar je širih društveno-kulturnih, istorijskih okolnosti. Ne radi se ni o ljudima koji grade kule, niti o stanovnicima na reci Raš, niti bilo šta drugo. Isti je slučaj i sa imenom Srb ili Srbin. Na desetine raznih značenja jer je svako tu reč imenovao na način koji mu odgovara. Posebno kod naroda koji pripadaju grupi indoevropskih jezika poteklih iz jezika pramajke – sanskrita.  Zato sam se u pronalaženju stvarnog značenja imena naroda Srbi rukovodio postulatom da koren tog imena treba isključivo tražiti u sanskritu i nekom od istorijskih jezika Srba, odnosno, etničke grupe koja je sa Srbima ostvarila rođačke ili druge najbliže odnose. Šta ako su ime Srbi nama nadenuli oni koji su nas u istoriji sledbovali? Jer radi se o narodu koji je isuviše rano ostvario svoj procvat u svim sferama društvene stvarnosti na evropskom i azijskom kontinentu, pre svih. Ali samo: pre svih. I koga su drugi verovatno sa podozrenjem pogledavali, a koji je vremenom zahvaljujući prvenstveno sebi sve više klonuo, padao i pridizao se. Danas je gotovo na izdisaju, mada kako ćemo videti, ovog naroda ima tamo i gde sami ne pretpostavljamo. Sahranjivanje mrtvih na prostorima Belog mora spaljivanjem mrtvaca ili gomilanjem kamena preko njega (gromile), praktikovalo se i na Helmskom poluostrvu tokom ovih kultura. Nalazi arheologa to potvrđuju. Najnoviji govore da su gromile nastale u okviru kulture Lavirinta na Belom moru, davno nego što se mislilo. Međukulturni dodiri stanovnika Helma koji su Vindi i Rasi zatekli na ovom području uslovili su i akulturacione procese. Zato su arheolozi i otkrili izvesne elemente mešanih kultura. Gde bi se zvezde jasnije videle i ljubopitljivije posmatrale nego na polarnom krugu. Kult Sunca se intenzivno negovao na Belom moru jer su i Vindi i Rasani na praktičnom primeru shvatali kakav je njegov značaj za njihov život. To se nastavilo i na Helmskom poluostrvu. Znanja iz astronomije su izgleda bila mnogo razvijenija nego što se na prvi mah čini. Planina Treskavac i kuće u naseljenim mestima imaju isti trapezoidni oblik. Otkuda to? Uz upotrebu visoke tehnologije stručnjaci su zaključili da od 20. aprila do 1. maja Sunce izlazi iznad Treskavice, a da istovremeno sazvežđe Vlašića prestaje da se vidi na noćnom nebu tačno 20. aprila. To znanje je žiteljima Lepenskog Vira omogućavalo da precizno utvrde početak godine ili leta, odnosno, toplijih dana. Ako danas koristimo visoku tehnologiju, otkuda ljudima iz praistorije ta znanja? A tek su izašli iz pećine. Gde se to rađala astronomija i matematika? Antička Grčka ima da sačeka nekoliko milenijuma. Mislim da zaista malo znamo o našim precima.

Već pored obala Belog mora i jezera kraj kojih su živeli, naši preci su spoznali i blagodati koje voda pruža. Riba pored irvasa (sobova) bila im je osnovni izvor hrane. Omogućavala je život. Artefakti ribolikih ljudi na lokalitetima kulture Lepenskog Vira kao i Belog mora otkrivaju identičnost kulturno-filozofskog modela mišljenja. Setimo se legende o Oanesu i gde je nastala, pa to logički povežimo sa onom granom naših predaka koja se uputila ka Aziji. Šta nam to sada otkriva? Zašto su naši stari pored kremiranja umrlih, počeli praktikovanje polaganje kamena preko njih a na kojima su posipali mnoštvo ribljih kostiju? Sunce, riba i voda kao izvor života, a kamen je svojevrsni medijator između sveta živih i mrtvih. Pored ribe i jelen je imao izuzetnu važnost za pretke. Njegova lepota sa rogovima podseća na blistajuće zrake Sunca. Zar lik jelena ne nalazimo u kamenim prostorijama i pećinama pored Belog mora? Zar isto ne nalazimo u kulturi Lepenskog Vira? Sahranjivanje mrtvih prekrivenih ribljim kostima i sa glavom jelena a ponekada i glavama onih životinja koje su koristili u ishrani poput divljeg vepra, izražava odnos prema životu, početku i toku, njegovoj suštastvenoj vrednosnoj osi. Kada pominjemo vepra, setimo se i budućih Tribala kao srbo-kelskog plemena i njihove heraldike.

Čovek je ambivalentan, takav je i njegov život kao i smisao tog života. Svetlost smenjuje tamu u živućem poput dobra i zla koji se prepliću u čoveku. Ovaj svet i onaj pod zemljom. I tu se nalazi jasna spona praotaca Srba sa Helma i Belog mora. U novijim vremenima i na ovom prostoru klesali su se i novi običaji. Verski i oni svakodnevni. Pored pomenutih načina naši stari su počeli sahranjivati mrtve pored ognjiša, ispod praga kuće. Zar treba mnogo znati da bi se shvatilo da su se ti običaji sačuvali dugo i utemeljili se u srpskom življu. Duh pretka kao kućnog zaštitnika. I kod najmanje promene vremena munje ne zaobilaze ni danas Treskavicu? Zar munje nisu predstavljale kult obožavanja Rasa a sa njima i Vinda? Kakva su znanja potonji Etrurci imali o munjama? Neka i ovaj detalj pridonese sklapanju jedinstvenog mozaika. Poštovanje zemlje kao još jednog neupitnog izvora života, započinje u vremenima nastanka zemljoradnje. Otkrića pluga i njegovog rala. Kasnije može videti kako je jedan narod nazivao Srbe prema ralu za koji kažu da su ih baš ti Srbi otkrili na istoku Azije. Sada bih samo podsetio da su Etrurci verovali da je mitsko biće izašlo iz zaorane brazde i saopštilo ljudima osnovna moralna načela. Kultura lavirinta se začela na prvobitnom staništu Vinda – Belom moru. Nju su i naši Rasi praktikovali. A prva trajnija naselja Lepenskog Vira su strukturirana kao lavirint koji podseća na košnicu. Otkuda to? Lavirint na prvobitnom prostoru nije samo imao ulogu svetilišta. On je simolička projekcija života i smrti. Kao kamen od čega je izgrađivan. Ognjiše, dom i Sunce. Ognjiše greje jer bez vatre nema smisao. Dom simboliše značaj porodice čije bliske emotivne veze poput topline greju svakog njenog člana. Sunce je istinski i simbolički život i vatra koja ne guta već rađa. Ova složena simbolička komunikacija tri činioca kulturnog modela naših predaka govori o njihovoj racionalnoj i kreativnoj sposobnosti. Sličan je odnos Sunca, munje i vatre. Skoro do današnjih dana se među Srbima očuvalo predanje da nošenje kamena štiti od udara groma. Kao i od bolesti. Sunce i riba? I tu su problematiku rešili Vindi i Rasi. Sunce putuje kroz ovaj svet rekom na leđima ribe. Pomenut je običaj krađe žena. Ali se na osnovu genealoških istraživanja ne može reći da je odabir žene na ovaj način bio predominantan među drevnim Srbima.

Najverovatnije negde oko početka petog milenijuma pre Hristosa naši preci koji su naselili područje Levanta i posebno Anadolije, dolaze na njima blisko Helmsko poluostrvo i susreću se sa svojom sabraćom učestvujući u izgradnji Starčevačke i Vinčanske kulture. Drevni Srbi se sve više pomeraju ka zapadu, severu i jugu te za nekoliko vekova praktično naseljavaju ukupan plato do Jadranskog mora. Vlada pogrešna predstava o migracijama drevnih naroda. Ta zabluda proističe posmatranjem sposobnosti brzog prevaljivanja velikog prostora iz današnje perspektive. Međutim, u obzir treba uzeti ne samo sposobnost u brzom prelasku sa jedne na drugu geografsku tačku, nego i realne potrebe za tim, motivima kao i činjenicom da su to još uvek nomadske grupe sklone i spremne na povremena pokretanja. Osim toga, te grupe se kreću u dužem vremenskom periodu delom i istražujući zgodne teritorije za nastanjivanje

Narod koji je veoma brzo doživeo takav procvat koji se može uzeti kao jedan od najznačajnijih doprinosa današnjoj civilizaciji. Narod koji ima takvu istoriju, a koji o njoj tako malo zna. Narod koji je doprineo etnogenezi mnogih drugih naroda, a zaboravio je ko je. Narod koji je od onoga koga pogledavaju drugi i ogledaju se u njemu, dospeo do straha i nesposobnosti da pogleda sebi u oči. Narod koga danas zatičemo među gotovo svim religijama, pristao je da proda svoju veru za večeru. Narod koji je sa takvom slašću zabijao nož u bratova leđa, da to nikada tako nije uspevalo drugima. Narod pred kojim su dva puta: ili da potone i nestane ili da vostane. Na nama je.

(Pravda)

AMERIKANCI NAM JASNO STAVILI DO ZNANJA: Evo šta se očekuje od Vučića i Srbije

$
0
0

Povodom izjave predsednika Srbije u Moskvi da želi učešće Rusije u pregovorima s Kosovom ako se uključe SAD, oglasio se stručnjak za Balkan Danijel Server.

On kaže da, ako Srbija stigne do završne faze pregovora sa EU bez normalizacije odnosa sa Kosovom, neće dobiti ništa zauzvrat.

Server navodi da normalizacija podrazumeva dva ključna koraka – prijem Kosova u UN i razmenu diplomata na nivou ambasadora, prenosi Glas Amerike.

„Kada bi Srbija trebalo da normalizuje odnose sa Kosovom? Pristup Beograda je da to odloži do neposredno pre ulaska u EU. To je ozbiljna greška“, smatra Server.

On, takođe, ocenjuje da Moskva na razgovorima između Prištine i Beograda neće pomoći.

„Na kraju krajeva, Rusija je priznala nezavisnost otcepljenih pokrajina Gruzije i Moldavije, dok je anektirala Krim i pruža podršku separatistima u Ukrajini. Ostaje pitanje da li je pametno da se Srbija osloni na Rusiju da potvrdi suverenitet Beograda nad Kosovom?“, kaže Server.

On dodaje da su u završnoj fazi pregovora, sve poluge u rukama EU.

„Pitajte samo Sloveniju i Hrvatsku, koje su morale da čine ustupke po važnim pitanjima u završnoj fazi svojih pristupnih pregovora, dodao je Server.

„Budimo jasni: Srbija je slobodna da izabere svoje saveznike ili nesvrstanost, baš kao svaka druga suverena država. Ali, zaista ne može da sedi na dve stolice. Usklađivanje svoje spoljne politike sa EU je deo procesa kvalifikacija za pristupanje. Dok Brisel može da bude ambivalentan o tome u bliskoj budućnosti, glasovi za ulazak jednostavno neće biti tu kada dođe vreme, osim ako Srbija ispuni sve kriterijume za članstvo“, naveo je on.

Prema njegovim rečima, to znači da bi za Srbiju bilo pametnije da se odluči za stolicu EU što pre.

„Šta može dobiti? Ne znam, ali niko neće znati pre nego što se pokuša“, navodi Server.

On kaže da se to odnosi ne samo na usklađivanje svoje politike prema Rusiji sa sankcijama Evropske unije, kao i druge odluke Unije prema Rusiji, već i prihvatanje „suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Kosovo i normalizaciju odnosa između dve države“.

„Dvadeset tri od 28 clanica EU priznale su Kosovo. Sumnjam da je iko od tih 23 spreman da prihvati Srbiju kao članicu EU ukoliko ne bude normalizovala odnose sa svojom nekadašnjom pokrajinom“, rekao je Server.


INICIJATIVA ZA OSNIVANJE SPECIJALNOG SUDA za procesuiranje tužilaca i sudija Haškog tribunala

$
0
0

Haški tribunal ode u ropotarnicu istorije. Bolje nije ni zaslužio. To nije bio sud ni ni prava ni pravde. A kamoli da je omogućio bilo kakav korak na putu ka pomirenju na građanskim ratovima zahvaćenim prostorima bivše Jugoslavije.

Sudije, tužioci i predsednici tribunala, uglavnom profesori međunarodnog i drugih prava po raznim svetskim i belosvetskim univerzitetima, od kojih su neki odavno prešli starosne granice do kojih se moglo donekle zdravorazumski rasuđivati, u tribunalu su se izrugivali pravu kao nauci i pravdi kao nečemu što bi trebalo da je lekovito, istinito i da je bar kakva-takva satisfakcija žrtvama ovdašnjih građanskih ratova.

Ne, oni su radili upravo suprotno. Tužili su, sudili i presuđivali po nalogu, a to je kroz sve protekle godine bilo realnom prosuđivaču sasvim jasno, svojih osnivača – pre svih Sjedinjenih Američkih Država, NATO-a i njihovih poltronskih saveznika.

I šta se dobilo? Ništa. U stvari, dobilo se ono za šta je ta institucija i osnovana: selektivna pravda, klasifikacija žrtava po nacionalnom ključu, okvalifikovati Srbe i Srbiju kao glavne krivce za sve što se dešavalo na prostorima nekadašnje Jugoslavije, nemilosrdno kažnjavati Srbe i slati ih u najzloglasnije kazamate i onih evropskih zemalja koje su u Drugom svetskom ratu bile najodaniji Hitlerovi saveznici, a i danas s ponosom slave tu svoju nacističku prošlost, ubiti one Srbe koji bi mogli ugroziti njihovu pripreljenu laž, do maksimuma štititi i oslobađati osumnjičene Muslimane, Hrvate i Albance za stravične zločine, od kojih neki zločini nad Srbima, kao oni na prostorima istočne Republike Srpske, nisu kvalifikovani kao zločini genocida, a oni to jesu, dok je glavni zlikovac nad Srbima sa tih prostora oslobođen… itd.

Zbog toga, kako nezvanično saznajemo, u pojedinim zemljama grupe intelektualaca, među kojima su i ugledni pravnici, advokati, rade na pokretanju inicijative za osnivanje specijalnog suda za destruktivan, neodgovoran i navijački rad sudija, tužilaca i predsednika tribunala. Kako je, na primer, moguće da iz Sjedinjenih Država, zemlje koja ne priznaje nijedan međunarodni sud, predsedik tribunala bude upravo njihov građanin? Kako je moguće da osumnjičeni pritvorenici u Hagu najčešće nisu imali ni minimum zdravstvene zaštite? Kako je moguće da u tom kazamatu neko leži gotovo 13 godina i da se bez bilo kakvih dokaza na kraju i pusti? Pa kakvi su to pravnici koji to i tako rade!? A gde su tu još priče o korupciji, lobiranju, podmićivanju!

Kap koja prelila čašu dogodila se na proslavi završetka rada Haškog tribunala, 21. decembra. Kad su se najodgovorniji tog nazovi suda pravde, sa svojim glavnim gostom, generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija, toliko nahvalili da to prevazilazi i najelementarnije norme pristojnog ponašanja i osnovne kulture.

Zbog toga se i rađa inicijativa da se haški tužioci i delioci „pravde“ izvedu pred lice pravde. Da oni iskreno ispričaju šta je i kako je bilo. Kako su oslobađani najokoreliji zlikovci, a osuđivani oni za koje nije bilo ni elementarnih dokaza krivice jer su branili i suverenu državu Jugoslaviju, pa Srbiju i svoj narod?

A žrtava je u tom građanskim ratovima bilo na svim stranama. I zločina i zločinaca.

Da, treba lečiti svako zlo. Pa tako to zaslužuju i duge godine haške selektivne pravde, okorjele nepravde, pravničkog neznanja, neozbiljnosti…

Inicijativa, kako nezvanično saznajemo, svakako bi dobrodošla i treba joj poželeti uspešan rad. Na korist međunarodnog prava kao nauke i njegove pravde. Pravde za sve žrtve jednako. Bez obzira, na nacionalnost i veru.

(S. L. INTERMAGAZIN)

ŠEŠELJ PRVI PUT PROGOVORIO: Dva dana po povratku iz Haga zazvonio mu je telefon, sa druge strane je bio neko od Vučića, evo šta mu je rekao (VIDEO)

$
0
0

(foto: SRS)

Lider SRS Vojislav Šešelj po prvi put je progovorio ko ga je prvi od porodice Vučić kontaktirao po povratku iz Haškog tribunala.

Šešelj je u emisiji na TV „Pink 3“ ispričao da mu je dva dana nakon povratkau Srbiju zazvonio telefon a da ga je pozvao Danilo Vučić, sin Aleksandra Vučića. Danilo je tada još uvek bio maloletan.

– Kume ja sam Danilo, voleo bi da se vidimo – rekao mu je Danilo Vučić.

Šešelj je pozvao kuma u goste i on je došao sa sestrom Milicom. Šešelj kaže da je susret bio dirljiv i da su se nakon toga sreli još par puta.

– Lep gest sa njegove strane, da se on prvi nije javio ja ne bih, nikom se ne bi javio – rekao je Šešelj ističući da je sa Danilom održao kumstvo ali da sa Danilovim ocem ostaje politički protivnik.

(Pravda)

MEĐUNARODNI SKANDAL – DO SADA NEZAPAMĆENO: Niki Hejli slala preteća pisma zemljama…

$
0
0

AMERIČKA ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama, Niki Hejli, slala je uoči glasanja u Generalnoj skupštini UN o Jerusalimu stalnim predstavnicima drugih zemalja pisma sa pretnjama.

Ovo je objavilo Ministarstvo inostranih sposlova Rusije, naglasivši da je to bilo samo deo otvorenog pritiska Vašingtona da druge zemlje podrže njegovu poziciju ili da bar ne glasaju protiv nje.

Kako otkriva MIP Rusije, na neke zemlje je pritisak vršen i u samoj sali Generalne skupštine. Sve do početka procedure glasanja.

„Sjedinjene Države su zemaljama koje budu glasale protiv priznanja Jerusalima za glavni grad Izraela da će ostati bez finansijske pomoći i podrške. Pisma sa tom pretnjom distribuirala je Hejli”.

U saopštenju vrha ruske diplomatije se naglašava:

„Rezoluciju kojom se ne prihvata američki stav o Jerusalimu podržalo je 128 država. Protiv je bilo samo 9. Pod pretnjama i ucenama je poklekao veom mali broj država. Među njima i Ukrajina koja se ponela kao vazal. Kijev je 18. decembra u Savetu bezbednosti UN glasao protiv pozicije SAD, pa se u Generalnoj skupštini UN stidljivo sklonio od glasanja. Njegov predstavnik je čak napustio salu”.

Pre glasanja je `nelojalnim` zemljama pretio i sam Donald Tramp, upozorivši ih da će Vašington beležiti kako ko glasa. Pritom je bio više nego jasan: ne može i dobijanje finansijske pomoći od SAD i glasanje u UN drukčije od njih…

Evo, ovo se – i ovoliko – ovoga puta razotkrilo.

Zahvljujući Rusiji. Žrtve američkih pretnji i pritisaka, čak i kad im odole, uglavnom ćute.

Ako se ovo ima u vidu, lako je zamisliti pod kakvim pritiscima su bile države koje u svoje vreme nisu bile za uvođenje sankcija SRJ, niti za priznavanje „Kosova”…

I pritisci i ucene bili su u oba slučaja, nema sumnje, žešći, brutalniji i prljaviji…

PUTIN IZDAO NALOG LUKAŠENKU: Srbija će posle ovoga…

$
0
0

Predsednik Ruske Federacije Vladimir Vladimirovič Putin dao je zeleno svetlo da u našu zemlju preko Belorusije stignu najmodernije naoružanje i vojna oprema, saznaje Informer!

Vlasti Belorusije na čelu sa Aleksandrom Lukašenkom dobile su neophodnu saglasnost Kremlja da Srbiji isporuče šest „migova 29“, kao i četiri baterije raketnog sistema S-300. Kako sada stvari stoje, ugovor o kupovini vojne tehnike biće potpisan na proleće 2018. godine, a cene će biti najpovoljnije moguće, znatno niže od tržišnih.

Aminovao dogovor

Ovakav dogovor konkretizovan je, prenose naši izvori, tokom ovonedeljne trodnevne posete predsednika Aleksandra Vučića Moskvi.

– Rusija je Srbiji već donirala šest „migova 29“, a zbog geopolitičke situacije na Balkanu i pretnji NATO pakta sa svih strana Moskva želi da pomogne da Srbija bude najjača vojna sila u regionu kojoj više niko ne bi mogao da preti – objašnjava naš sagovornik, i dodaje da će ta nabavka biti ekonomski vrlo isplativa za našu državu.

– Belorusija kao manja zemlja vrši određene modifikacije ruskog oružja što bi za Srbiju bilo povoljnije nego da ih nabavljamo direktno od Rusije. U svakom slučaju, Vojska Srbije bi sistem S-300 i novi kontingent „migova 29“ mogla da dobije ne po tržišnim, već po bratskim uslovima – objašnjava naš izvor.

Svi zvanični detalji u vezi s ovim dogovorom drže se u tajnosti, jer je praksa da se međudržavmni ugovori ovog ranga ne objavljuju. Ministar odbrane Aleksandar Vulin, koji je bio u državnoj delegaciji u Moskvi, potvrđuje da je dogovoren visok nivo vojnotehničke saradnje Srbije i Rusije.

– Sve što smo do sada dogovorili sprovodi se u dan i sat. Ruska strana isporučuje sve što smo dogovorili, rade se remonti i modernizacije, a mi poštujemo svoje obaveze. Prema ranije postignutom dogovoru, stižu nam modernizovani tenkovi, modernizovana borbena oklopna vozila za pešadiju. Još je rano govoriti o nabavci sistema S-300. Ozbiljne države o tako važnim potezima izveštavaju javnost kada dođe vreme – navodi Vulin.

Dva načina u igri

Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da se nabavka sistema S-300 i „migova“ može odvijati na dva načina.

– Jedan je direktno od Rusije, a drugi nabavkom iz Belorusije, koja kao mala zemlja i sama ima finansijske probleme i vrši određene modifikacije koje su za Srbiju dobre i jeftinije. Nekada je povoljnije da rusko naoružanje kupujemo iz Belorusije nego direktno od Rusa, ali da bismo to realizovali, potrebna je ruska saglasnost koju smo sada dobili – objašnjava Anđelković.

Pretnja ratom na približila Srbiju Moskvi

Jevgenij Krutikov, stručnjak za Balkan i kolumnista ruskog časopisa „Vzgljad“, napisao je da je pretnja novog rata na Balkanu naterala Srbiju da se približi Moskvi. SAD i EU su, prema njegovom mišljenju, prinuđeni da priznaju da je pozicija Rusije u Srbiji ojačala.

„Isporuka savremenih sistema naoružanja Srbiji bila je jedna od glavnih tema u razgovorima predsednika Vladimira Putina i Aleksandra Vučića. U SAD i EU prinuđeni su da priznaju: pozicija Rusije na Balkanu je ojačala“, istakao je Krutikov i podsetio da desetinama godina unazad nije bilo ovako konkretne i ozbiljne vojne saradnje naših dveju zemalja.

HOJT JI PONOVO ucenjuje i uslovljava SRBIJU

$
0
0

Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Hojt Brajan Ji izjavio je da SAD podržavaju napore Srbije da se pridruži EU, ali „savetuje” Beograd da jasno stavi do znanja zemljama članicama da je sto odsto posvećen pristupanju Uniji, a ne da je rastrzan bilo kakvim dilemama ili suprotstavljenim interesima.

„Ne tražimo od Srbije da prekine veze sa Rusijom ili bilo kojom drugom zemljom. Ipak, Rusija ima viziju Balkana koja je nesumnjivo drugačija od vizije EU (i naše). Srbija bi trebalo da pokaže i delima i rečima da podržava viziju EU, a ne rusku“, rekao je Ji.

On je to kazao u danas objavljenom intervjuu za grčku agenciju ANA-MPA sa sedištem u Solunu, odgovarajući na pitanje kakvu je poruku želeo da pošalje kada je rekao da Beograd ne može da sedi na dve stolice.

Ji je ocenio da pojedine akcije koje je, kako tvrdi, „Srbija preduzela u znak podrške ruskim destabilišućim, agresivnim stavovima, uključujući nedavno glasanje protiv rezolucije UN o ruskoj okupaciji i pokušaju aneksije Krima, nisu u skladu sa politikom EU“, prenosi ANA-MPA.

„To znači da oni nisu u skladu sa samim srpskim težnjama ka EU. SAD i njihovi evropski partneri podržavaju Srbiju, ne samo kroz razgovor, već i pružanjem pomoći, trgovinom i investicijama koje joj pomažu da postigne njen proklamovani cilj ka evropskim integracijama. Ovaj stav nije nov, niti je neka relikvija prethodne američke administracije, to je trenutna američka politika. I to je ista poruka koju je Srbija opet čula od Bele kuće i Stejt departmenta tokom nedavne posete prvog potpredsednika vlade i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića“, rekao je Ji.

Na pitanje da nezavisnost Kosova, koja je pre skoro deset godina jednostrano proglašena, nije priznao određen broj zemalja i da su stanovnici Kosova i dalje među najsiromašnijima u Evropi, Ji je ocenio da je Kosovo ostvarilo „impresivan napredak, od kada ima nezavisnost u izgradnji demokratskih, multietničkih institucija“.

„Jasno je da zemlja i dalje ima mnogo posla pred sobom“, ocenio je Ji.

On je dodao da će SAD nastaviti da pomažu Kosovu da jača vladavinu prava, proširi svoju ekonomiju i bori se protiv korupcije.

„Vlada Kosova mora da ubrza reforme u ovim oblastima kako bi ojačala demokratske institucije i ekonomski rast. Kosovo bi, takođe, trebalo da ojača napore da normalizuje odnose sa Srbijom kako bi postiglo napredak ka evroatlantskim integracijama i na kraju zauzelo svoje mesto na koje ima pravo na međunarodnoj sceni“, poručio je Ji.

Čajne mešavine za stomak

$
0
0

STRES, neredovna ishrana i savremeni tempo života često se mogu odraziti na organe za varenje. Nervoza creva, gastritis i čir su veoma česta oboljenja. Obolelima je najteže u proleće i u prvim jesenjim danima. Uz pomoć čajnih mešavina zdravstveno stanje se može olakšati, a mnogi travari tvrde da ako ste uporni u njihovom korišćenju – možete postići i potpuno izlečenje.

RECEPTI:

Tri supene kašike kičice i tri supene kašike ploda kleke dobro promešati. Jednu supenu kašiku mešavine sipati u dva decilitra ključale vode, poklopiti i ostaviti deset minuta da odstoji, pa zatim procediti. Svakog sata piti po dva decilitra čaja.

* Dobro promešati jednake količine lista maslačka i žalfije, a zatim jednu supenu kašiku mešavine preliti sa dva deciltira ključale vode. Ostaviti da odstoji deset minuta, procediti i zasladiti medom. Piti toplo, tri puta dnevno, po šoljicu pre jela. Odlično je protiv bolova u želucu.

* Po tri supene kašike lista kupine i troskota pomešati sa po dve kašike nane i belog sleza. Sve dobro promešati, a zatim pet supenih kašika ove mešavine sipati u litar ključale vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji dva sata. Proceđen čaj piti nezaslađen umesto vode, nekoliko puta dnevno.

* Protiv dijareje: nekoliko osušenih listova dunje preliti sa dva decilitra proključale vode. Piti nezaslađeno. U slučaju izuzetno jakog proliva, dodati i kašiku semena divljeg zelja (Rumex).

Izdrobiti plodove kima, korijandera, morača i anisa i preliti ključalom vodom; poklopiti i ostaviti da odstoji dva-tri sata. Uzimati po potrebi. Ovaj čaj je odlično sredstvo protiv nadimanja.

* Sto grama semena dunje preliti sa dva litra prokuvane vode. Ostaviti da odstoji 12 sati, uz što češće mešanje. Uzimati po jednu kašiku proceđenog čaja svakog sata.

Upozorenje: skuvanu mešavinu čuvati u čistoj, staklenoj boci na hladnom mestu, jer se brzo kvari. Lek je odličan i protiv upale jednjaka.

* Pomešati po kašiku cveta kamilice, nane, lista borovnice i lista oraha. Tri supene kašike mešavine preliti sa pola litra hladne vode, ostaviti da odstoji preko noći, a sutradan u poklopljenom sudu zagrejati do ključanja. Kada se ohladi, procediti i piti tokom dana umesto vode.

* Po 50 grama sladića (Glycyrrhiza glabra), kore krušine, komorača pomešati sa 25 grama kima i anisa. Dve supene kašike mešavine preliti sa tri decilitra vrele vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno tri sata. Uzimati toplo, svakog sata po jednu supenu kašiku.

* Napraviti mešavinu od po dve kašike hajdučke trave, trave ive, petrovca i kamilice. Jednu supenu kašiku mešavine preliti jednim decilitrom vrele vode i ostaviti poklopljeno da odstoji. Kada se ohladi, piti pola sata pre jela. Smiruje želudac.

* Deset plodova borovnice isitniti i kuvati od pet do osam minuta u oko decilitar vode. Pije se ohlađeno, tri puta dnevno po kašika posle jela. Odlično je protiv gastritisa.

* Protiv gastritisa – pomešati po tri kašike korena maslačka, cikorije i nane. Tri supene kašike mešavine preliti sa pola litra vrele vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno dva sata. Po jednu kafenu kašičicu uzimati svaka dva sata.

* Po jednu kafenu kašičicu matičnjaka, nane i limunove kore preliti sa dva decilitra ključale vode i odmah poklopiti. Kada se ohladi procediti i zasladiti sokom od višanja. Piti po želji. Odlično je sredstvo protiv povraćanja i podrigivanja. Kora limuna ne sme biti prskana hemikalijama.

* Kamilicu, komorač, krkovinu, nanu i preslicu pomešati u jednakim delovima. Jednu supenu kašiku mešavine preliti sa tri decilitra ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji jedan sat. Procediti i zasladiti medom. Piti tri puta dnevno, po jednu šolju posle jela.

* U litar belog vina staviti sto grama istucanog belog luka i ostaviti tako osam sati. Nakon toga ocediti i piti po jednu čašicu dnevno deset dana. Eliminiše grčeve u stomaku.

* Napraviti mešavinu od nane i kamilice i zatim veliku kašiku mešavine preliti sa pola litra provrele vode. Ostaviti da odstoji dva sata i nakon toga piti čaj umesto vode. Dobro je protiv proliva.

* Protiv čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu:

Po 30 grama kore mladih grana hrasta, podanaka steže (Potentilla anserina), lista bokvice, kantariona i rusomače izmešati dok se ne dobije kompaktna smesa. Dve kašike čajne mešavine preliti sa pola litra hladne vode. Kada provri, neka ključa dva minuta. Ohladiti, procediti i piti češće u toku dana. Čaj pomaže i kod manjih krvarenja.

* Napraviti mešavinu od po 50 grama cveta i lista žalfije, kantariona i kamilice. Mešavinu podeliti na 15 jednakih delova. Jedan deo staviti u litar hladne vode i kad provri, kuvati pet minuta. Čim se ohladi, procediti, sipati u flašu i piti nezaslađeno tri puta dnevno po čašu. Na isti način pripremiti i ostalih 14 delova.

* Izuzetan recept protiv čira – po pet kašika kantariona, majčine dušice, lista koprive, preslice, cveta arnike i nevena dobro promešati. Jednu supenu kašiku mešavine preliti sa pola litra ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji jedan sat. Procediti i piti tri puta dnevno pre jela.

* Po dve kafene kašičice cvetova crnog sleza, žalfije i malo semena anisa preliti sa četiri decilitra ključale vode. Piti po jednu šoljicu odmah posle obroka, tri puta dnevno.

ORBAN ZAPREPASTIO SVE: Evropa mora da brani…

$
0
0

Pred Evropu je ove godine stavljen istorijski zadatak, a to je odbrana hrišćanske kulture, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

– Mi Evropljani – priznali to ili ne, svesni toga ili ne – živimo u kulturi izgrađenoj na Hristovom učenju – rekao je on u intervjuu za „Mađar idok“.

Mađari, kako je dodao, imaju svako pravo da sebe smatraju hrišćanskom nacijom.

– Činjenica da smo hrišćani i naša živa vera sačuvala nas je u središtu Evrope više od hiljadu godina – rekao je Orban.

Mnogi ljudi pokušavaju da nas kritikuju kad čuju da ljudi koji se predstavljaju kao hrišćani ne dopuštaju ljudima iz drugih delova sveta da emigriraju u Evropu, naveo je on.

Međutim, kako je dodao, hrišćanska zapovest „voli bližnjeg svog kao sebe“ takođe znači da treba „sačuvati sve što smo i ko smo“.

Prema njegovim rečima, hrišćanska kultura definiše svakodnevne vrednosti Evropljana, način na koji gledaju na pravdu i nepravdu, odnos između muškarca i žene, porodicu, uspeh, rad i čast.

Bez obzira na to da li idemo u crkvu ili ne, „ne želimo da moramo da slavimo Božić iza spuštenih zavesa da ne bismo uvredili nečija osećanja“, rekao je Orban.

– Ne želimo da naši Božićni vašari budu preimenovani, a svakako ne želimo ni da ih organizujemo iza betonskih barijera. Ne želimo da lišimo našu decu radosti Svetog Nikole i tradicije poklanjanja – naglasio je on.

Orban je upozorio da je takav način života i pogleda na svet ugrožen, prenosi MTI.

– Evropski imuni sistem se namerno slabi. Oni žele da budemo ono što nismo. Oni žele da uzmu naš način života i zamene ga nečinom što nije naš način života – rekao je on.

– Pred evropske zemlje stavljen je istorijski zadatak u 2017. godini. Slobodne nacije Evrope, nacionalne vlade koje su izabrali njihovi slobodni građani imaju nov zadatak: moraju da brane hrišćansku kulturu – rekao je on.

Orban je rekao da će njegova vlada dok god bude bila na vlasti raditi na tome da očuva Mađarsku hrišćanskom i mađarskom, kao i Evropu evropskom.


SRPSKI STRUČNJAK UPOZORAVA: Amerika sprema skandal kosmičkih razmera!

$
0
0

Potez predsednika Amerike kojom je naredio NASA da bude predvodnik istraživanja svemira snažna je politička poruka ali i skandalozna izjava koja je potpuno u suprotnosti sa svim važećim propisima, tvrdi Boško Vojkić, stručnjak za Svemirsko pravo.

Posle brojnih takmičenja iz Svemirskog prava, mladi Zemunac Boško Vojkić dobio je poziv Evropske svemirske agencije iz Pariza za učešće u letnjoj školi u Ženevi. Avantura se završila u Dubaiju, gde sada radi u kompaniji koja se bavi pružanjem usluga baziranim na radu satelita.

Stručnjak za pitanja kosmosa objašnjava da je svemirsko pravo nastalo u borbi za prevlast u vasioni dve svetske sile, Rusije i Amerike. Danas im se priključila Kina, ali i nekoliko zemalja koje se ne hvale svojim svemirskim programima, ali su itekako moćne, pre svih Japan i Francuska.

Ali svemirsko pravo danas se ne tiče samo velikih sila, već svakog stanovnika Zemlje, svakodnevno. Bez svemirskih satelita ne bi bilo dobre komunikacije na Zemlji, interneta, mobilne telefonije, pa ni prenosa Lige šampiona i programa Radio Sputnjika.

Poseban segment svemirskog prava odnosi se na istraživanja kosmosa, osnivanja kolonija na drugim planetama i iskorišćavanja raznih resursa. Iako je svemir regulisan kao mesto miroljubivih odnosa, sudeći prema onome što se dešava na Zemlji, to bi vrlo lako moglo da se promeni u budućnosti. Američki predsednik Donald Tramp nedavno je naredio ponovno upućivanje astronauta na Mesec, a potom i na Mars. On je potpisao direktivu koja naređuje NASA-i da bude predvodnik u inovativnom programu istraživanja svemira. Vojkić kaže da je to snažna politička poruka, ali da je ova izjava skandalozna.

Boško Vojkić bio je i predavač letnje škole svemirskog prava u Normandiji u kojoj je Evropska svemirska agencija okupila mlade pravnike iz celog sveta.

„To je potpuno suprotno sa svim propisima koji su na snazi, koji su obavezujući i za SAD. Svemirsko pravo je rezultat takmičenja SAD i Rusije, međutim, ovo je oblast industrije koja se zasniva na tehnologiji, a ona napreduje izuzetnom brzinom, pa su i druge zemlje uzele učešće u njoj. Tramp ne može sam ni na Mesec ni na Mars. NASA ima značajnu ulogu u svemu, pre svega s istraživačke strane, ali u poslednjih nekoliko godina u Americi je doneto nekoliko odluka koje predstavljaju eksplicitno kršenje fundamentalnog prava koje se tiče svemira. To je i sama komercijalizacija, ne samo kolonijalizacija, u smislu osvajanja određenih prostranstava, već i materijalno iskorišćavanje resursa koji ne pripadaju jednoj državi, već u načelu pripadaju svima“, navodi Vojkić.

On dodaje da je komercijalizacija svemira jedno od gorućih pitanja. Akte slične američkim doneo je i Luksemburg. Obe zemlje donele su odluku da privatnim kompanijama dozvole da eksploatišu resurse svemira i stiču materijalna bogatstva, iako još nije poznato da li je reč o obnovljivim resursima.

Ulazak Srbije u Evropsku svemirsku agenciju je moguć, iako smo siromašna zemlja, članstvo bi nam donelo brojne koristi, pre svega našoj ekonomiji, poručuje svemirski advokat Boško Vojkić.

Svemir je poprište sukoba u većini naučno-fantastičnih filmova, Zemljani na drugim planetama imaju vojne baze, vode nuklearne ratove. Našeg sagovornika smo pitali da li filmske bajke mogu da postanu stvarnost i šta o tome kaže svemirsko pravo. Svemirsko ratovanje prepoznato je kao goruće pitanje i na neki način pravno regulisano, sve što se dešava u kosmosu mora da bude zasnovano na miru, on ne sme da se iskorišćava u ratne svrhe. To je jedno od glavnih pravila u svemiru. Oružje je zabranjeno, ali ne bilo koje, kaže Vojkić.

„Eksplicitno je navedeno da je oružje za masovno uništenje ili nuklearno oružje ne sme da se nađe u svemiru. To je kompleksna sredina i njegova upotreba bi mogla da bude apsolutno katastrofalna. Drugi vidovi oružja nisu prepoznati, pa ostaje otvoreno pitanje da li je upotreba određenog oružja ipak dozvoljena. To nisu rupe u svemirskim zakonima, već namenski ostavljena otvorena pitanja, s obzirom da su velesile koje su inicirale sva dokumenta izbegla eksplicitno nametanje uskih pravila. Ostavljene su da bi se u konkretnom slučaju interpretirale onako kako nekome odgovara“, ocenjuje sagovornik.

A šta se dešava ako se sudare ruski i američki satelit — da li je to „kosmički rat“ ili postoje jasne norme za naknadnu štete u slučaju „čukanja“. Do danas nemamo konkretan slučaj koji je vođen na sudu, to bi verovatno bio Međunarodni sud pravde, kaže ovaj stručnjak za svemirsko pravo.

„Zanimljiva je bilo kada je ruska letelica pala je na teritoriju Kanade i izazvala veliki ekološki problem. Ali ostali smo bez sudske prakse, jer je slučaj rešen diplomatski, Rusije je Kanadi novcem nadoknadila štetu. Međutim, dokumenta jasno regulišu svaki oblik sudara, štete koja nastane u svemiru“, objašnjava Vojkić.

Mladog stručnjaka za svemirsko pravo pitali su i gde praktično počinje njegova nadležnost, odnosno gde prestaje vazdušni, a počinje svemirski prostor. Ta zamišljena granica se naziva Karaman linija i okvirno se nalazi na sto kilometara nadmorske visine, kaže Vojkić.

„Svaka zemlja ima suverenu vlast nad vazdušnim prostorom, sve što je iznad te visine tretira se kao kosmičko prostranstvo. Ali to ne isključuje različite aktivnosti koje se nalaze i u vazdušnom prostoru, ako su usmerene ka svemiru. Ako lansiramo raketu u svemir, a dođe do problema u fazi letenja pre kosmičkog prostranstva, to se ipak tretira kao problem svemira“, objašnjava ovaj mladi pravnik.

Srbije je sa Rusijom nedavno započela pregovore o svemirskoj kontroli poljoprivrednog zemljišta. Naš sagovornik kaže da je jasno da nismo zemlja koja pretenduje da bude velesila u svemiru, ali da treba da razmisli da se učlani u Evropsku svemirsku agenciju. Ulazak nije nemoguć, a mnogo bi značio našoj ekonomiji, kaže on.

„Ono što uložite, agencija vam vrati, a ostvaruje se i profit, jer ona koristi isključivo ekonomiju zemlje koja je članica kako bi sprovodila istraživanja. Ako recimo Nemačka učestvuje u programu, agencija koristi isključivo njihovu industriju i radnu snagu. Tus u i druge koristi, sprečavanje posledica vremenskih nepogoda, značaj za poljoprivredu. Francuska to maksimalno koristi za nadgledanje poljoprivrednih dobara, prate suše i poplave, satelitski prate čak i stoku i ostvaruje veći profit“, kaže Vojkić.

On ipak dodaje da poslednjih meseci postoje različite inicijative i aktivnosti da se Srbija na određeni način uključi u svemirsku trku i da se možda na kraju priključi agenciji.

(Sputnik)

Moskva upozorila SAD da isporukama oružja Ukrajini „prelaze crtu”

$
0
0

PREDSEDNIK Ukrajine Petar Porošenko izjavio je da je njegovoj armiji američko naoružanje potrebno za „samoodbranu i zaštitu civila”.

Na istu temu je dodao: „Ne treba nam to oružje za ofanzivne akcije već da bismo dali odlučan otpor agresoru. Za nas je to naoružanje vakcina protiv virusa ruske agresije”.

Zvanična Moskva je već odreagovala na potvrdu Stejt departmana da će SAD Kijevu isporučiti snajperske puške veluikog kalibra i protivtenkovske rakete Javelin.

„SAD su u određenom smilu prešle crtu jer se radi o naoružanju koje direktno ubija. Ne radi se više o isporukama preko firmi koje trguju oružjem – čime se Sjedinjene Države bave odavno – nego o državnim isporukama” – ukazao je zamenik ministra inostranih poslova RF Sergej Rjabkov.

I odmah dodao: „Vašington pokušava da se predstavlja kao  posrednik, a nije nikakv posrednik već pomagač u raspaljivanju vatre! Sada se radi o raketnim sistemima Javelin, a šta je sledeće? Američko oružje može, u svakom slučaju, dovesti do novih žrtava u nama susednoj zemlji, a mi prema tome na možemo biti ravnodušni”.

SEVERNA KOREJA: Nove UN sankcije čin rata, SAD prestravljene

$
0
0

Ministarstvo spoljnih poslova Severne Koreje saopštilo je danas da nove sankcije koje su joj Ujedinjene nacije uvele predstavljaju čin rata i potpuno su jednake uvođenju potpune ekonomske blokade ove zemlje, objavila je severnokorejska državna agencija KCNA, prenosi Rojters.

„SAD koje su u potpunosti prestravljene našim ostvarenjem velikog istorijskog cilja kompletiranja nuklearnih snaga države, sve više mahnito povlače poteze kojima se nameću do sada najstrože sankcije i pritisak na našu zemlju. Dalje ćemo konsolidovati našu nuklearnu samoodbranu sa ciljem iskorenjivanja američkih nuklearnih pretnji, ucena i neprijateljskih poteza tako što ćemo uspostaviti praktičnu ravnotežu snaga sa SAD“, saopštilo je severnokorejsko ministarstvo.

Savet bezbednosti UN u petak je jednoglasno uveo nove sankcije Severnoj Koreji nakon njenog najnovijeg testa interkontinentalne balističke rakete.

Kako prenosi Rojters, analitičari za ovaj potez tvrde da bi mogao da ima značajan uticaj na već oslabljenu ekonomiju ove izolovane države.

Rezolucija teži da zabrani gotovo 90 odsto izvoza naftnih derivata u Severnu Koreju ograničavajući ih na 500.000 barela godišnje i zahteva repatrijaciju Severnokorejaca koji rade u inostranstvu u roku od 12 meseci.

Nacrt rezolucije koju su izradile SAD, takođe predviđa smanjenje snabdevanja Severne Koreje sirovom naftom na 4 miliona barela godišnje.

SAD, podseća agencija, pozivaju Kinu da ograniči snabdevanje naftom svog suseda i saveznika.

Rezolucija je prošla u savetu sa svih 15 glasova „za“, rekao je ambasador Japana pri UN, države koja ovog meseca predsedava Savetom bezbednosti.

Severna Koreja je 29. novembra saopštila da je uspešno izvela test nove interkontinentalne balističke rakete kao i da ta raketa ima mogućnost da pogodi američko kopno.

AMERIKA SPREMA OSVETU i Srbiji?

$
0
0

Vašington bi mogao da spremi čitav niz kontramera prema Srbiji jer je u četvrtak na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija glasala za rezoluciju kojom se od Amerike traži da povuče odluku o priznavanju Jerusalima za prestonicu Izraela.

U tom „kaznenom paketu“ moglo bi da se nađe agresivnije guranje Prištine u međunarodne organizacije, uključujući UN, dodatna pomoć za formiranje „vojske Kosova“, ali i ukskraćivanje finansijske pomoći Beogradu koja je od 2001. iznosila u proseku 60 miliona dolara godišnje. Naši diplomatski izvori tvrde da nije isključeno ni da Bela kuća kontakte srpskih i američkih zvaničnika spusti na niži nivo.

Srbija je, naime, u samo nekoliko dana dva puta na Ist Riveru glasala protiv američkih interesa, a štiteći svoje – najpre odbijajući da podrži rezoluciju o Krimu, a zatim i dižući ruku za dokument koji je direktan šamar američkoj spoljnoj politici i do sada najveći Trampov debakl.

Međutim, pri ovom drugom izjašnjavanju nije bila u manjini, naprotiv, našla se među čak 128 država koje su takođe podržale rezoluciju. S obzirom na to da su u tom društvu i najveće svetske sile, pa čak i one koje su do sada bile dokazani američki saveznici, to bi mogla da bude olakšavajuća okolnost za našu zemlju.

Za stavljanje Trampove odluke van snage bile su preostale četiri stalne članice Saveta bezbednosti UN – Kina, Rusija, Velika Britanija i Francuska, ali i skoro sve najveće svetske države, Japan, Brazil, Indija, Nemačka, Turska… Zemlje iz našeg regiona glasale su ili protiv SAD, ili su bile uzdržane, poput BiH, Hrvatske i Mađarske. Među uzdržanima su bile i Australija i Kanada.

Uz Ameriku je stalo samo osam država. Pored Izraela, to su uglavnom male i nerazvijene zemlje ili slabo naseljena ostrva na Pacifiku – Gvatemala, Honduras, Maršalska Ostrva, Mikronezija, Nauru, Palau i Togo.

Portparol Stejt departmenta Heder Nevert poručila je da će SAD, posle glasanja u GS UN, ispitati različite opcije, kao i da je Trampov tim za spoljnu politiku već dobio zaduženja za taj posao. Nije pominjala detalje, ali je dodala da glasanje u UN neće biti jedini faktor koji će razmatrati američka administracija u vezi sa definisanjem svoje spoljne politike.

Američka ambasadorka u UN Niki Hejli praktično je već uoči izjašnjavanja najavila „odmazdu“ za one zemlje koje nisu stale uz Vašington, poručujući da će zapisati sva njihova imena i da će SAD zapamtiti dan kada su napadnute u UN samo zato što su ostvarile svoje pravo suverene zemlje.

Prema mišljenju Vladislava Jovanovića, nekadašnjeg šefa diplomatije i ambasadora pri UN, oštrica američke ljutnje biće okrenuta ka njihovim najbližim saveznicima koji su im ovoga puta okrenuli leđa, velikim silama unutar EU i NATO i Japanu.

– Sa njima se neće kidati veze, ali će se držati taktička distanca i uskratiće se finansijska pomoć onima koji za tim imaju potrebu. Što se tiče nas, očekujem da pokažu hladnoću prema želji da dođe do bilateralnog sastanka na samom vrhu, a s obzirom na to da imaju uticaj na Svetsku banku, i tu mogu da nas snađu natezanja oko novčane pomoći i zajmova.

Jovanović smatra da je Srbija zemlja koju SAD žele da privuku u NATO i odbiju od Rusije, zbog čega neće biti „odmazde“, pa bi naša zemlja u tom slučaju mogla da se tretira „nežnije“. Što se tiče Kosova, kako kaže, Amerika je već uradila sve što je mogla protivno našim interesima, a i bez tog glasanja na Ist Riveru je nameravala da Kosovo ugura u UN u skoroj budućnosti.

I naš nekadašnji ambasador u UN Pavle Jevremović smatra da će najveća odmazda SAD biti prema zemljama kojima daju najveću pomoć, poput Etiopije i Nigerije, a koje su u GŠ UN glasale za rezoluciju:

– Sigurno će biti nekog zahlađenja odnosa i prema Srbiji, jer je Tramp stavio svoj autoritet iza odluke o priznavanju Jerusalima, a poražen je u UN. Ipak, ne očekujem veće posledice po odnose Srbije i SAD.

PUTIN I ERDOGAN ZA NEZAVISNU PALESTINU
Predsednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan, ponovili su juče, nakon glasanja u Generalnoj skupštini UN, da će raditi na stvaranju države Palestine. Kako je saopštio Kremlj, njih dvojica su u telefonskom razgovoru potvrdila zajedničku želju da nastave svoje napore na rešenju palestinsko-izraelskog sukoba na osnovi međunarodnog prava i ostvarenja prava palestinskog naroda na stvaranje nezavisne države.

I francuski predsednik Emanuel Makron poručio je juče da je američka greška što želi da jednostrano upravlja izdaleka situacijom čije je rešenje u rukama Izraelaca i Palestinaca.

DODIK: TRAŽIO SAM DA NE BUDEMO U SALI

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže, za „Novosti“, da nije tačno da je od srpskog člana Predsedništva BiH Mladena Ivanića zatražio da BiH podrži Izrael i predsednika SAD Donalda Trampa:

– Tražio sam da se predstavnik BiH uzdrži od prisustva u sali tokom glasanja. Formalno gledano, mogli smo da glasamo za tu rezoluciju ili protiv nje, ali mislim da je u ovoj situaciji uzdržanost racionalna odluka.

(Večernje novosti)

MIROSLAV LAZANSKI: Evo šta se krije iza afere „TEŠIĆ protiv TRAMPA“

$
0
0

Piše: Miroslav Lazanski

Apsolutno sam siguran da kada bismo bilo kojeg vlasnika ili direktora fabrike oružja, ili trgovca oružjem, iz Srbije zapitali šta su to ljudska prava, taj ne bi znao odgovor. Ili bi vas pogledao belo. I sada odjednom čitam u novinama kako je Bela kuća optužila gospodina Slobodana Tešića iz Beograda, najvećeg trgovca oružjem iz ovog dela Evrope, za kršenje ljudskih prava i za korupciju.

Predsednik SAD, gospodin Donald Tramp je gospodina Slobodana Tešića stavio na crnu listu zamrzavajući mu imovinu u SAD, a zabranjuje mu se i ulazak u SAD. Mislim da je to gospodina Tešića silno pogodilo, em nema imovinu u SAD, em nema ni ambiciju da putuje u SAD, osim da povremeno ode na koncert duhovne muzike u Nešvil.

Time što mu je to sada onemogućeno, zapravo je gospodin Tramp povredio ljudska prava gospodina Tešića. Koji je nameravao da uplati i solidnu svoticu za drugi mandat gospodina Trampa. Što po američkom shvatanju morala, jelte, ne bi bila korupcija.

Gospodin Tramp optužuje gospodina Tešića da je duže od decenije na crnoj listi UN zbog kršenja embarga na prodaju oružja Liberiji, što nije istina i što je lako ustanoviti uvidom preko interneta. Gospodin Tramp optužuje gospodina Tešića da je podmićivao svoje poslovne partnere tako što im je plaćao skupa putovanja i školovanje dece na prestižnim zapadnim fakultetima, tako barem pišu neke naše novine.

Ne kaže se koji su to poslovni partneri, koja su to putovanja i koji su to fakulteti. I koji su to dokazi? Ako je gospodin Tešić i platio nekom poslovnom partneru, koji nije američki državljanin, neko putovanje ili školovanje dece, kakve to veze ima sa SAD?

Nije valjda Amerika ovlašćena da procenjuje i deli pravdu na celoj planeti, da bude svetski policajac, tužilac, sudija i tamničar? Platim večeru poslovnom partneru u Indiji, pozovem ga da me poseti u Srbiji, kupim mu avionsku kartu, počastim ga u Beogradu i, hop, eto meni Trampa za vratom: korupcija.

Godinama čitam svakakve gluposti oko izvoza oružja iz Srbije. Od mistifikacije Slobodana Tešića, kao čoveka „bez lica i bez fotografije, čoveka sa poternice Interpola i sa crne liste UN zbog izvoza pušaka u Liberiju”, do toga „da je Tešić ilegalno izvozio oružje u Jemen”.

Dakle, firma „Temeks”, čiji je direktor bio gospodin Tešić, izvezla je početkom 2003. kao krajnjem korisniku oružje u Nigeriju, koja nije bila ni na kakvoj crnoj listi UN. Od nekoliko hiljada pušaka iz tog tovara izvezenog u Nigeriju, 67 pušaka dospelo je u Liberiju u kojoj je tada besneo građanski rat.

Zapadne obaveštajne službe, posebno britanska MI-6, to notiraju i u okviru pritiska na Beograd u predvečerje napada na Irak, Srbiji se montira afera „Orao” zbog navodnog izvoza delova za rakete dugog dometa za Sadama Huseina i afera „Liberija”. Sve zato da bi Beograd dao planove podzemnih objekata Sadama Huseina, što su „dosovci” zatim i dali.

Nije sporno da je 67 pušaka iz Nigerije završilo u Liberiji, ali to sa izvoznikom nije imalo veze, jer je izvozna dokumentacija jasna ko je krajnji korisnik robe. Ipak, SB UN Rezolucijom 1521 iz 2003.  u paragrafu 4. spominje između ostalih 47 lica koja su optužena za izvoz oružja u Liberiju i Slobodana Tešića i zabranjuje mu ulazak na teritoriju Liberije.

Drugi opštinski sud u Beogradu pokreće 5. 9. 2003. istragu protiv Tešića, da bi pravosnažnom odlukom od 8. 2. 2005. zamenik Drugog OJT u Beogradu obavestio istražnog sudiju Denisa Bećirića da odustaje od daljeg krivičnog gonjenja protiv Slobodana Tešića. „Crna lista” UN tada je Tešiću zabranjivala, na zahtev vlasti Liberije, samo ulazak u tu zemlju, a ne i putovanja po svetu.

Pa je gospodin Tešić sve ove godine i putovao svetom, a njegova kompanija ima sve neophodne dozvole i licence države Srbije za promet naoružanja i vojne opreme, uredno plaća porez i sve doprinose.

Prethodna vlast DOS-a u Srbiji najmanje je dva puta oštetila državu Srbiju kod izvoza oružja. U vreme kada Libija nije imala sankcije, Tešić je izlobirao libijsko tržište, imao je ulaz u vrh te zemlje sve do Gadafija, što drugi nisu imali. Posao sa izvozom 500 automatskih bacača granata iz „Zastave” vredan 5.300.000 dolara propao je, jer nije dobijena saglasnost vlasti u Beogradu.

Propao je i posao sa izvozom 160.000 automata M-92, vredan 45.700.000 dolara samo za „Zastavu”. A tu je bio i posao „Slobode” iz Čačka, vredan više od pet miliona dolara. Sve je propalo, a tadašnja vlast je odvela četu vojnika u Tripoli na paradu pred Gadafijem. Tešiću nisu dali da radi, ceh je platila vojna industrija Srbije.

Isto se ponovilo i sa Jemenom. Zemlja koja nije bila pod sankcijama ni UN ni EU. Tešiću tadašnja srpska vlast brani da Jemenu proda srpsko oružje u vrednosti od 75 miliona dolara, on to kupuje u Belorusiji i isporučuje Jemenu. Bugari i Amerikanci besne, jer su njihove firme „izvisile”.

Amerika se služi svim sredstvima da zaštiti svoj biznis na svetskoj sceni i oko toga nema milosti. Mi smo u UN glasali protiv Trampa, protiv ukrajinske rezolucije o Krimu, javno smo rekli da nikada nećemo uvesti sankcije Rusiji, kupujemo rusko oružje. I Tramp se sada setio Tešića. Jer –od izvoza srpskog oružja živi oko 60.000 ljudi.

(Politika)

Viewing all 38604 articles
Browse latest View live