Quantcast
Channel: ИНТЕРМАГАЗИН
Viewing all articles
Browse latest Browse all 38593

AMERIKA JE USPELA – Porošenko i kijevska hunta kreću u uništenje Donbasa i Rusa u tom delu Ukrajine

$
0
0

untitled - Copy porosenko 9373edPiše: N. Babić

Bez dokaza o krivici za obaranje aviona Porosenka kreće u uništenje Donbas – SAD i Poljska traže “nemilosrdan stav prema Rusiji” – OEBS potvrdio masovna stradavanja civila u napadima ukrajinske vojske.

Juče je i ukrajinski predsednik Petro Porošenko imao niz telefonskih razgovora s nekoliko svetskih lidera, uključujući nemačku kancelarku, britanskog premijera Kamerona i francuskog predsednika Olanda.

Najavažnije od svih razgovora za ukrajinskog predsednika je opet bio onaj sa američkim predsednikom Barakom Obamom i potpredsednikom Džozefom Bajdenom, koji su mu izrazili saučešće “zbog nesreće koja je zadesila njegovu zemlju”, a Džo Bajden je poručio “kako će SAD razmotriti slanje u Ukrajinu stručnjaka iz američke Nacionalne agencije za bezbednost saobraćaja (National Transportation Safety Bord), koji bi trebali Kijevu pružiti svu potrebnu pomoć oko “pronalaženja odgovornih za obaranje malezijskog aviona”.

Dan posle je Bajden Porošenko rekao “kako američka strana ima jasne dokaze da je projektil na avion MH17 ispaljen s područja koje je u potpunosti pod kontrolom pobunjenika koje podržava Rusija”.

Njih dvojica su se složili “kako je potrebno uskladiti napore u borbi protiv terorizma i nositi se sa novim izazovima s kojima se danas suočava Ukrajina i svet”.

Američka ambasadorka pri Ujedinjenim narodima, Samanta Pauer, takođe tvrdi “kako Vašington smatra da je malezijski Boeing 777, koji se srušio 17. jula bio pogođen projektilom zemlja-vazduh sa područja istočne Ukrajine”. Ovu je verziju ispričala tokom sednice Savjeta bezbednosti u petak uveče.

“Prema prikupljenim dokazima koji su dostupni u ovom trenutku, avion je pogođen projektilom zemlja-vazduh sa područja istočne Ukrajine”, rekla je Pauer i za obaranje aviona okrivila milicije Donbasa.

Ipak, konkretne dokaze nije htela predočiti.

Rekla je samo “kako su se prema podacima neposredno pre nesreće u blizini mesta odakle je projektil ispaljen viđena milicia s protivavionski sistemima”, te kako su se “militanti na društvenim mrežama hvalili oborenim avionom, a onda su ti zapisi nestali”.

“Zbog tehničke složenosti tih sistema, malo je verovatno da separatisti mogu efikasno da upravlja sistemom bez pomoći stručnog osoblja. Dakle, ne možemo isključiti mogućnost da su im tehničku podršku pružili ruski stručnjaci”, rekla je Pauer.

Američka ambasadorka pri UN-u je pozvala na “hitnu obustavu neprijateljstava kako bi istražitelji imali pristup na mesto tragedije”, te izjavila da Rusija treba da zaustavi eskalaciju sukoba u Ukrajini i podržati mirovne pregovore, što je prilično čudno jer su upravo to i dogovorili ruski predsednik i nemačka kancelarka Merkel.

“Rusija mora da da završi ovaj rat i ona to može da učini”, rekla je američka ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama, a njenu verziju pada aviona je potom objavio kao “službenu” i CNN koji je prijavio “da je projektil ispaljen najverovatnije od strane paravojnih snaga u istočnoj Ukrajini “.

CNN navodi i da je njihovo uredništvo “razgovaralo sa neimenovanim zvaničnikom američkog Ministarstva odbrane, koji poseduje izveštaje američkih obaveštajnih službi, te da sve ukazuje” kako su Rusi nakon toga vratili sisteme Buk nazad u Rusiju, na svoju teritoriju”.

U ranijem razgovoru s Obamom Porošenko je obavestio američku stranu o razgovorima s ostalim svetskim liderima i rekao “kako je pozvao stručnjake svih zemalja koje su pogođene vazduhoplovnom nesrećom, kao i stručnjake Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO), koji bi trebalo da sprovede sveobuhvatnu istragu o okolnostima tragedije”.

Predsednik Obama mu je rekao “kako je tragedija šokirala ceo svet, te pozdravio spremnost Ukrajine za pokretanjem transparentne međunarodne istrage o uzrocima i okolnostima tragedije”.

Od glavnog sekretara Ujedinjenih nacija, Ban Ki Muna, ukrajinski predsednik je tražio da lidere, visoke zvaničnike, institucije i milicije NR Donjeck i NR Lugansk proglasi “terorističkom organizacijom”, a u razgovoru sa holandskim ministrom spoljnih poslova Fransom Timmermans je rekao “kako je uvjeren da će se lideri separatista i terorista morati da suoče s Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu “.

S druge strane je, takođe juče, ruski predsednik Vladimir Putin telefonom razgovarao sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i dogovorili su se da će da nastave dijalog o ukrajinskoj krizi, posebno u kontekstu nesreće aviona kompanije Malaysia Airlines oborenog u regionu Donjeck.

Obe strane su istakle važnost pažljive i nepristrasne istrage o svim okolnostima nesreće. Merkel i Putin su se složili da ona treba da bude sprovedena od strane Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO), uz učešće svih zainteresovanih strana. Nemačka kancelarka je pozdravila rusku spremnost da pošalje svoje predstavnike da učestvuju u istrazi. Naglašena je potreba za brzim prestankom vojne kampanje na jugoistoku Ukrajine, te za pokretanjem mirovnih pregovora.

Ruski predsednik i nemačka kancelarka su istakli da se u tom smislu moraju da nastave konsultacije od strane kontaktne grupe koja uključuje predstavnike regiona Donjeck i Lugansk, a Angela Merkel se složila s inicijativom Rusije da se na dva granična prelaza na rusko-ukrajinskoj granici postave predstavnici OEBS-a, stoji na zvaničnom sajtu Kremlja.

Kao i uvek dosad, kada god je ukrajinski predsednik razgovarao sa Vašingtonom, došlo je do eskalacije nasilja na istoku zemlje, a Porošenko je, uprkos želji kancelarke Merkel da se pokrenu pregovori i sprovede istraga, odbio bilo kakav razgovor sa predstavnicima Donbas, jer su, po njegovim rečima, oni “jedini i isključivi krivci za vazduhoplovnu nesreću Boinga 777 malezijske kompanije”.

“Predstavnici milicija ne mogu da učestvuju u mirovnim pregovorima, jer su uključeni u pad Boinga 777 malezijske avio kompanije. Mi ne možemo imati odnose sa onima koji vrše terorističke napade. Oni jednostavno ne mogu biti strana u pregovorima. Njihov zločin treba biti istražen i procesuiran pred međunarodnim sudovima “, jučer je rekao Petro Porošenko.

Dakle, američki potpredsednik je rekao “kako oni imaju dokaze da je avion oboren sistemima koji su nedvosmisleno raspoređeni na teritoriji kojeg drže separatističke grupe”, dok je Kijev prvi objavio “telefonski razgovor ruskih obaveštajaca i komandanta separatista”, ali se kasnije ispostavilo da je razgovor na Jutjubu postavljen dan ranije, odnosno 16. jula.

Juče, nakon pažljive analize snimka koja je bila “dokaz” Kijeva, mediji su objavili vijest “kako svaki laik koji se razume u računare može naći datum objave nakon što s Jutjubu preuzme snimak razgovora.

Na kraju ispada da je video sa audio zapisom napravljen 16 jul 2014., Odnosno dan pre nesreće. Na snimku se čuje navodni razgovor komandanta milicije Donbasa i ruskog obaveštajca u kojem ovaj prvi “priznaje kako je slučajno oborio civilni avion”. Ako je zaista tako, što svi mogu proveriti, ispada da je SBU unapred znao šta će se dogoditi 17. jula. Ovo je propust jednak onome kada je Vašington tvrdio “kako Ukrajinci nemaju sisteme” Buk “, da bi kasnije na službenim strancima ukrajinskog Ministarstva odbrane mogli naći vest gde Glavi štab ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva izvještava” kako su svi protivavionski sistemi izmješteni iz regiona Donjeck pre dolaska terorista “.

Portal Regnum je proverio tačnost te tvrdnje i pojašnjava da je dovoljno s Jutjubu video skinuti na sopstveni hard-disk, otvoriti ga programom Windows Media Player i u informacijama o datoteci se može videti da je video klip napravljen 16 jul 2014 u 19 sati i 11 minuta. Ukrajinsko ministarstvo odbrane demantuje Porosenka i SAD: “Teroristi nisu zaplenili protivvazdušne sisteme niti vojnu opremu, sve smo izvukli pre no što su oni došli!”

ukrajina-medijske-prevare_e

Nakon što se skine snimak i otvori sa programom VMP u informacijama o datoteci se vidi da je napravljen 16. 07. 2014. u 19:11, što NSA lako može proveriti u kompaniji Gugl ili IT

Za fotografiju i snimke koje je Kijev priložio kao “dokaz” da su milicije raspolagale sistemima “Buk” takođe se ispostavilo da je lažna.

“Na snimku se vidi lokalna reklama na kojoj je pisalo” Autosalon u Dnjepropetrovsku, Dom 34. “On se nalazi u gradu Krasnoarmijsku, koji je sada pod kontrolom ukrajinske vojske, a ne milicije. Prema tome, taj sistem nije bio u rukama milicije” , za RIA Novosti je izjavio stručnjak Viktor Levanov.

S druge strane ukrajinski ministar unutrašnjih poslova, Arsen Avakov, koji objavio isti snimak sa reklamom autosalona u Krasnoarmiisku, rekao je “kako na vozilu nedostaje jedan projektil, što je sigurno onaj kojeg su teroristi ispalili na malezijski avion”.

Snimak kamiona koji je za ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova “čvrst dokaz da su teroristi ispalili projektil kojim je oboren malezijski avion”:

Pojavile su se i fotografije oštećenja trupa aviona i stručnjaci tvrde kako su rupe “identične onima koje za sobom ostavljaju projektili borbenih aviona R-73 i R-27, a nikako projektili zemlja-vazduh, tako da imamo još jednu u nizu teorija o obaranju malezijskog Boeinga 777.

Danas se oglasio čak i bivši obaveštajni analitičar CIA-e, Ray McGovern, koji “ne isključuje zlokobni scenario u kojem su se SAD i Porošenko urotili kako bi srušili malezijski avion”, tako da sada imamo sve elemente za beskrajne teorije zavere.

“Međunarodna organizacija civilnog vazduhoplovstva (ICAO) oštro osuđuje upotrebu oružja protiv međunarodnog civilnog vazduhoplovstva, kao i tragičnu akciju protiv civilnih putnika i članova posade oborenog aviona MH17 kompanije Malezija Airlines, što je potpuno nespojivo sa principima međunarodnih konvencija” rekao je predsednik organizacije ICAO, Olumuyiva Benard Alyu, ne prejudicirajući ničiju krivicu.

Ukrajinski mediji su objavili snimak i fotografije, koje su navodno snimili pripadnici milicije (sami sebe?), te to naveli kao “dokaz” krivice milicija Donbas. Ove “dokaze” nije potrebno komentarisati, kao ni “11,000 ubijenih zatvorenika u sirijskim zatvorima”, vest koju je CNN objavio samo dan pre prvog kruga pregovora Ženeva 2, a koja više nikada nakon toga nije spomenuta ni u jednom mediju.

ukrajina-medijske-manipulacije-_e

Istina je da još niko nije izneo bilo kakve dokaze o nesreći, iako svi govore “kako znaju istinu”, te okrivljuju onu drugu stranu. Međutim, Vašington je i u ovom trenutku uspeo na svoju stranu pridobije Veliku Britaniju i Holandiju, koje će tražiti od Evropske unije da “preispita svoje odnose sa Rusijom”.

Naime, Itar-Tass javlja “kako su britanski premijer Dejvid Kameron i njegov holandski kolega Mark Rute pozvali Evropsku uniju da preispita svoj pristup Rusiji”, a kancelarija portparola britanske vlade je objasnio “kako je razlog demarša dvojice premijera dokaz da su malezijski Boeing oborili pripadnici separatističkih milicija “.

Britanski premijer Dejvid Kameron je izjavio “kako Evropa ne traži sukob sa Rusijom, ali ne smemo odstupiti od načela ponašanja nezavisnih evropskih država koja su u na kraju znale održati mir na našem kontinentu”.

Kameron nije odbacio eskalaciju ako Rusija ne popustiti zahtevima Londona, Vašingtona i njegovih ključnih saveznika.

“U ovom slučaju Evropa i Zapad iz temelja moraju promeniti pristup prema Rusiji. Jasno je da se ovde ne misli na vojnom delovanju, međutim, sada je trenutak da iskoristimo svu našu moć, uticaj i resurse u tu svrhu. Naša privrede su ojačala, a ipak se ponekad ponašamo kao da nama Rusija treba više nego mi njoj. Previše evropskih zemalja se nisu voljne suočiti s istinom o posledicama onoga što se dešava na istoku Ukrajine. Sve je više dokaza koji ukazuju na jasan zaključak da je Boing bio je pogođen raketom zemlja -vazduh, a koja je ispaljena s teritorije pod kontrolom milicija. Ako je to bio slučaj, onda moramo jasno shvatiti što to znači. To je direktna posledica činjenice da je Rusija destabilizovala situaciju u suverenoj državi, gde podržava, obučava i naoružava milicije “, rekao je britanski premijer Dejvid Kameron.

Oglasio se i bivši gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, koji je “sa zaprepašćenjem” rekao kako je njegova bivša supruga Sandra Relofs trebala leti na malezijskom Boingu 777 koji se srušio u istočnoj Ukrajini.

“Pre dva meseca je moja bivša supruga bila u Indoneziji na konferenciji ovog tipa. Budući da je kao ambasadorka Svetske zdravstvene organizacije bila pozvana na konferenciju zajedno sa grupom koja je letela iz Amsterdama za Kuala Lumpur, pre nekoliko dana mi je rekla kako bi i ona trebala ići, ali nije htela da napusti svog sina, a bila je i jako umorna od puta u Indoneziju. Njene kolege koji su krenuli na konferenciju su sada mrtvi “, rekao je Mihail Sakašvili, čovek koji više nema nikakvog uticaja u politici i kojeg u Gruziji prate brojne pravosudne afere. Međutim, propagandna histerija koja je pokrenuta sada koristi i slučaj bivše supruge bivšeg gruzijskog predsednika.

Australijski premijer Toni Abot je na zahtev Vašingtona da se Rusija izbaci iz grupe G20 rekao “kako Australija želi da zapadne zemlje i dalje sarađuju sa Rusijom u okviru G20″.

“G20 je privredni forum, ali ne forum o bezbednosnim pitanjima. Mogućnosti za saradnju u oblasti privrede moraju ostati stabilna, bez obzira na to što je jedna zemlja misli o drugim zemljama i njihovim akcijama na geopolitičkoj sceni” rekao je australijski premijer Toni Abbott.

Međutim, kada je reč o agresivnoj propagandi i osudi Rusije, Abot se složio s Vašingtonom i rekao “kako svi dokazi u ovoj fazi sugerišu da je ovaj avion oboren s teritorije pod kontrolom pobunjenika proruskih, koji su najverovatnije koristili opremu koju su dobili od Rusa” .

“Budući da je to područje pod kontrolom proruskih pobunjenika, koliko znamo tela su ostala razbacana na poljima u istočnoj Ukrajini i naoružanih pobunjenika koji gaze to mesto. Jasno je da svi dokazi u ovoj fazi sugerišu da je ovaj avion oboren s teritorije pod kontrolom pobunjenika proruskih uz opremu koju su dobili od Rusa. Sada je to vrlo ozbiljan problem i ponavljam da Australija ima vrlo jasan stav prema zemljama koje olakšavaju ubijanje Australijanaca, kao što je za očekivati. Mi smatramo da Rusija ne može oprati ruke od odgovornosti, iako se to dogodilo u ukrajinskom vazdušnom prostoru”, naglasio je australijski premjer Toni Abot.

Poljski premijer Donald Tusk je pozvao saveznike “da nemilosrdno slome Rusiju i separatiste”.

“Glavni je zaključak koji se može izvesti iz ove tragedije da treba biti nemilosrdan, čvrst, te na taj način vršiti dosledni pritisak na separatiste, ali i Rusiju koja nije prestala podržavati one koji su verovatno direktno odgovorni za ovu strašnu tragediju. Ova tragedija ne može ostati bez reakcije i treba biti poslednji čin zla u ukrajinsko-ruskim odnosima na istoku Ukrajine. Moramo se prisetiti da je sada preko potrebna obustava vatre, ali to nipošto ne sme biti način da se očuva status kvo i spasi situacija u kojoj su separatisti, podržani od strane druge države, de fakto zauzeli teritoriju Ukrajine. Sve odluke Evropske unije i zapadnog sveta se moraju zasnivati odnosom prema ovom dramatičnom događaju “, rekao je poljski premijer Tusk.

U subotu je rusko Ministarstvo spoljnih poslova izrazilo iznenađenje “kako su čak i pre suđenja brojni zvaničnici požurili objaviti njihove nedokazane verzije uzroka nesreće, čime samo vrše pritisak na istragu”.

“Ruska strana je prva izrazila potrebu za nezavisnom, otvorenom i objektivnom istragom o uzrocima nesreće. To mora biti međunarodni tim stručnjaka kojeg će voditi ICAO i druge međunarodne organizacije, uključujući i Međudržavni komisija za vazduhoplovstvo, kao i predstavnici Rusije i Ukrajine. Možemo pretpostaviti da ovaj format može omogućiti istinsku nezavisnu istragu, te da će izbegavati jednostrane procene i otkriti prave uzroke nesreće. Zbunjujući je postupak službenih predstavnika brojnih država koji su požurili sa svojim neutemeljenim verzijama uzroka nesreće i na taj način vrše pritisak na istragu. Ruska strana apeluje na obe strane ukrajinskog sukoba da učine sve što je moguće da bi se osigurao pristup međunarodnim stručnjacima području nesreće, kako bi obavili sve potrebne radnje za istragu o pomenutoj vazduhoplovnoj nesreći “, stoji u službenom saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

Ruski ministar spoljnih Sergej Lavrov je pre dva dana takođe izjavio “kako Rusija ne želi preuzeti crnu kutiju malezijskog aviona, jer ne želi kršiti pravila koja postoje o takvim slučajevima u međunarodnoj zajednici”, čime je odgovorio na optužbe savetnika Ministarstva unutrašnjih poslova Ukrajine, Antona Geraščenka , koji je rekao “da teroristi pripremaju crnu kutiju iz srušenog Boinga predati u ruke Rusije”.

Čini se da Vašington ovu vazduhoplovnu nesreću koristi za dva cilja koja je naveo američki senator Džon Mekejn, kada je rekao “kako je Putinov projektil koji je oborio avion malezijski dobar razlog za slanje vojne pomoći Ukrajini i jačanje sankcija Rusiji”, te za onaj kojeg je naveo poljski premijer Tusk, koji je rekao “kako je ovo prilika da se reši situacija na istoku Ukrajine i slomi separatistička pobuna i Rusija koja tu pobunu podržava”.

Izgleda da smo ušli u fazu u kojoj istina više i nije toliko važna koliko je Vašingtonu stalo da Rusiju baci na kolena, a za to će se služiti lažima i neargumentovanim izjavama sve dok na svoju stranu pridobije ne sve više zemalja kao što su Velika Britanija, Holandija i Poljska, te druge lidere i zvaničnike zapadnih zemalja.

Jedan podatak koji na Zapadu u ovom trenutku nikoga ne zanima je da je u bombardovanju stambenih četvrti grada Luganska od početka juna ubijeno 250 civila, a 850 ih je ranjeno. Brojke su navedene u službenom saopštenju OEBS-a.

“Radi se samo o civilnim žrtvama, ne računajući one koji su poginuli boreći se u području na periferiji grada, kao učesnici u neprijateljstvima. Situacija u regionima Donjeck i Lugansk je i dalje napeta, a najveće borbe se vode u Lugansku”, stoji u izveštaju organizacije za evropsku bezbednost i saradnju.

Takođe se opisuje incident njihovih predstavnika u Lugansku, koji su u samom središtu grada svedočili granatiranju i pogibiji jednog civila.

“Budući da smo bili u samom središtu grada, čuli smo zvuk eksplozije bombe koja je pogodila garažu udaljenu 200 metara. Posmatrači su stigli na mesto događaja gde su u roku od nekoliko minuta našli leš muškarca u uništenoj garaži u automobilu”, pišu posmatrači OEBS-a , te potvrđuju da na istoku Ukrajine ukrajinska vojska aktivno koristi teško artiljerija i borbene avione, te navodi brojne civilne žrtve, uništene kuće i infrastrukturu.

“Tokom proteklih nekoliko dana sam bila uverena da su se bombardovali isključivo civilni ciljevi. Ti ljudi nisu učinili ništa. Oni samo ovde žive, te su tamo samo iz tog razloga”, rekla je promatračica OEBS-a, Kai Vitrup.

Nema sumnje da ova ćutnja Zapada znači da je ukrajinski predsednik Porošenko dobio zeleno svetlo da “slomi separatističku pobunu” i čini se da će ovaj put igrati na konačnu pobedu. Pitanje je hoće li u tome i uspeti. Rusija se sigurno neće aktivno uključiti u sukob, što se dalo naslutiti još za vreme održavanja referenduma o samoodređenju NR Donjeck i NR Lugansk, kada je Putin lidere Donbas “zamolio da odgode referendum za drugu priliku”.

Od tada su se u Rusiji, Donbas i širom sveta vodile polemike o potrebi vojne intervencije Rusije u susednoj zemlji. Setimo se koliko je puta komandant odbrane NRD, Igor Strelkov, dok je još bio u Slavjansku upozoravao Putina “kako neće izdržati više od nekoliko dana”, te da će “ceo Donbas pasti u ruke fašista i da će ih onda imati i u Rusiji”, da bi 13 jul iz svog štaba u Donjecku Strelkov rekao “kako je Kijev spreman da uradi sve samo da bi Rusiju uvukao u sukob na jugoistoku zemlje”.

O prethodnim izjavama i upozorenjima Strelkova je ovaj portal u nekoliko navrata pisao, no ova sada u potpunosti odudara od svega dosad izrečenog i sada direktno upozorava Moskvu da ne nasedne na provokacije i ne prelazi sa vojskom ukrajinsku granicu. Pogledajmo šta je tačno pre nedelju dana rekao Strelkov.

“Siguran sam da je Kijev spreman da učini sve kako bi Rusiju uvukao u vojni sukob na jugoistoku Ukrajine. Kaznene mere i provokacije svih vrsta. Ukrajinska vojska je jutros granatirala i mesto u ruskoj regiji Rostov, gde je granata ubila jednog mještanina i ranila njih četvoro. Nakon upotrebe hemijskog oružja kod Semjonovke, ja više nemam nikakve sumnje da se sve čini kako bi se Rusija uvukla u ovaj rat, a možda se sve i čini kako bi bili sigurni da Rusija neće ući u rat. Oni su izgubili pamet. Nemaju ni časti, ni savesti. Oduprijeti se ukrajinskoj vojsci postaje sve teže. U četvrti Luganska je neprijatelj počeo koristiti tenkove, a Amerikanci će im poslati helikoptere Apač “, rekao je 13 jul Igor Strelkov.

“Granatiranje ruske teritorije je svesna provokacija”, rekao je tada guverner Donbas, Pavel Gubarev, te dodao kako je oko devet ujutro 13. jula granata ispaljena iz Ukrajine u Donjecku u ruskom regionu Rostov ubila Andreja Šuliatjeva i ranila nekoliko ljudi, a kasnije je ispaljeno još sedam projektila, i istragu o incidentu vodi Odeljenje istražnog odbora ruskog Južnog saveznog okruga. Rezultate istrage u EU, institucijama ili udruženjima, niko nije tražio, kao što će ovih 250 civila ubijenih samo u gradu Lugansku ostati puka statistika i “kolateralne žrtve antiterorističke operacije”.

Zaokret u retorici komandanta odbrane Donbas je više nego indikativan, iako ovo nije prvi put da Strelkov iznenađuje javnost sa svojim saopštenjima.

Situacija na bojištu je takva da milicije sada imaju dovoljno sredstava da pruže aktivan otpor, dok ukrajinska vojska odgovara brzim tenkovskim upadima i granatiranjem civilnih ciljeva sa bezbedne udaljenosti.

Igor Strelkov je danas izjavio kako “neprijatelj pokušava smanjiti komunikacije između Donjecka i Luganska, ali i direktnu vezu Donbas s Rusijom i stoga je ojačao uporišta u selima Beloje i Veselaja Tarastovka. Na kontrolnim punktovima su ukrajinske snage uglavnom ukopane i imaju po nekoliko desetina tenkova i oklopnih transportera kako bi sprečili prodor milicija “.

Ukrajinska vojska je pokrenula i akciju deblokade aerodroma u Donjecku, gde je u okruženju nekoliko stotina ukrajinskih vojnika i pripadnika Nacionalne Garde.

“Neprijatelj je došao do aerodroma Donjeck, stvarajući mreže žižnih tačaka, svaka je zaštićena sa po 5-7 tenkova”, rekao je Strelkov i dodao “kako je nedavno oslobođeno naselje Marinovka granatirano u znak odmazde zbog granatiranja položaja ukrajinske vojske u selu Grigorovka” , danas je rekao Igor Strelkov.

Prema njegovim rečima, u subotu ujutro su borbeni avioni ispalili nekoliko projektila na strateški važno brdo Saur-Mogila, dok su milicije odgovorila granatirajući ukrajinsku vojsku u “južnom kotlu” (uskom području između njihovih položaja i ruske granice op.a.). O gubicima Strelkov nije imao informacija.

Podsetimo da je pred sam početak sprovođenja “Plana B”, odnosno pokretanja šire ofanzive na istoku Ukrajine, predsednik Petro Porošenko govorio “kako tamo ima šačica terorista koji su se skrili među civile, koji će biti pošteđeni, ali će teroriste prisiliti da polože oružje” .

Sada i Kijev menja retoriku i poručuje kako je tokom noći milicija “25 puta napala punktove i položaje jedinica oružanih snaga Ukrajine”, što je rekao portparol ATO, Andril Lisenko, napominjući da su “napadi izvedeni na područjima Luganska, Marinovke, Krasne Zore, SPORNI , Krasnopartizanska, Verhnekamenska, Šiške, Avdejevke, Donjecka, Ilijnke Alekandrovska i Taran “.

“Osam vojnika ukrajinskih oružanih snaga je ubijeno, a 50 povređeno. Žrtve u redovima ukrajinske vojske su primile svu potrebnu lekarsku negu”, rekao je Lisenko, a potpredsednik ukrajinske vlade Vladimir Grosman je rekao “kako je ukrajinska vojska do sada u antiterorističkoj operaciji izgubila 14 helikoptera i borbenih aviona “.

Vlasti NR Donjeck i NR Lugansk raspolažu sa višestruko većim brojkama o gubicima ukrajinske vojske, koje su u najmanju ruku zastrašujuće.

Velike gubitke ukrajinskoj vojsci nanosi i bataljon “Vostok”, a Igor Belzer, koji je bio “prvoosumnjičeni za obaranje Boinga 777″, izjavio je “kako je ukrajinska vojska u području Lisičkanska napustila svoja tri punkta i izgubila svu opremu”.

“18 jul ujutro je Blezeri grupa uništila jednu kontrolnu tačku ukrajinske vojske i konvoj vojne opreme kojeg je pokušala prebaciti prema Gorlovki. Ukrajinska vojska je opet obnovila svoje uporište, ali 200 metara dalje od mesta gde je poražena 18. jula. 19. jula uveče je grupa potpuno uništena i milicija je preuzela svu ispravnu vojnu opremu. Rezultat je da su ukrajinski vojnici potpuno demoralisani i u panici. Trenutno su u Artemovsku sve bolnice i mrtvačnice pune. Tokom noći sa 18. na 19. jul, Nacionalna garda je pokušala upasti u Gorlovku, ali su milicije u odbrani mesta aktivirale sisteme “Grad”. Još jedan napad se dogodio između Gorlovke i Artemovska, a podatke o brojnim žrtvama se već naveli sami meštani, koji su videli kako pripadnici Nacionalne garde odvoze svoje mrtve i ranjene”, stoji u izveštaju o aktivnostima Igora Belzera.

U granatiranju Luganska 19. jul je poginulo najmanje 16 civila, teško su oštećene stambene četvrti desetine zgrada, as rusko-ukrajinske granice dopisnica RT-a Irina Halućko potvrđuje da se ofanziva na Donjeck i Lugansk nastavlja.

Teško je zasad govoriti o bilo kakvoj pobedi, jer ovde na kraju gube svi, osim stratega ovog rata i trenutno ukrajinskog predsednika Petra Porošenka, koji u smrt šalje stotine i hiljade ukrajinskih mladića i muškaraca, koje ne nosi nikakav rodoljubni zanos, kao što je slučaj s pripadnicima Nacionalne garde ili paravojnih postrojbi Desnog sektora i oligarha Kolomiskog. Odnos snaga na terenu je 10:1 u korist ukrajinske vojske, ali izgleda da u ovom slučaju brojčana premoć ne znači ništa.

Treba priznati da su ipak nemačka kancelarka i ruski predsednik za dobrobit i jedne i druge strane došli do najboljeg rešenja, ali ga je ukrajinski predsednik Porošenko odbacio i ne vidi se nikakva mogućnost pregovora. To znači da će se borbe nastaviti, a spas NRD i NRL mnogi vide u približavanju zime koja će u potpunosti opustošiti ukrajinsku državnu kasu i u tom slučaju će Vašington morati sam snositi sve troškove tzv. “antiterorističke operacije”, budući da nijedna evropska zemlja to ne namerava da učini. To možda i jest bio plan Moskve, jer ovaj rat možda stvarno dobije ona strana koja bude imala novca da ga finansira, a ne bi bio prvi u istoriji.

Rusija u ovom trenutku mora da brine kako da očuva privredu od učinka sankcija, a u tom smislu ima ohrabrujuće podatke. Naime, podaci govore kako je ruski spoljnotrgovinski suficit u junu porastao za 19% u odnosu na isti period prošle godine, što govori kako sankcije ili ograničenja nisu imala baš nikakvog učinka.

Spoljnotrgovinski suficit Rusije u junu porastao je za 19% u odnosu na jun 2013., Odnosno sa 13,7 milijardi dolara na $ 16300000000, saopštilo je rusko Ministarstvo ekonomskog razvoja. Uvoz je pao, a izvoz porastao.

Izvoz u junu 2014. je porastao za 2,6%, i iznosio $ 42900000000, a uvoz je smanjen za 5,7%, tj pao na 26,6 milijardi dolara. Ukupno u prvih šest meseci 2014. trgovinski višak je porastao je za 15,1%. Izvoz je rastao po mesečnoj stopi od 2,1% i na kraju šestomesečnog perioda iznosio 257,8 milijardi dolara, dok je uvoz smanjen za 5,2% i za uvezenu robu se u prvih šest meseci potrošilo 152,6 milijardi dolara. Dalje se u članku navode svi pojedini sektori privrede, a gotovo sve odlazi na energente i industrijske proizvode za koje se sigurno tražilo tržište u Latinskoj Americi i Aziji, dva kontinenta na kojima je većina zemalja već izrazila spremnost za kupovinu svih ruskih proizvoda.

(Advance)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 38593