Ime Dragane Boljević ušlo je u novinske naslove 2009. godine, kada je predsednica Društva sudija našla smelosti da se javno usprotivi u to vreme ključnom političkom projektu Demokratske stranke.
Vlast Borisa Tadića nazivala ga je „reformom pravosuđa”, ali Dragana Boljević mu je dala pravi naziv: bila je to politička čistka sudija, po kratkom postupku i po tajnim kriterijima, suprotno svim evropskim normama.
Posečena je predsednica uglednog Društva sudija i još 836 sudija koji nisu prošli reizbor u režiji Nate Mesarović, Snežane Malović, Slobodana Homena i još nekoliko likova čija je imena čitalac možda već zaboravio.
Kada su novinari pitali gospođu Mesarović zašto Dragana Boljević nije reizabrana, tadašnja predsednica Visokog saveta sudstva zloslutno je odgovorila, „zna ona”. Sa najviše i najvažnije pravosudne funkcije u državi bacila se blatom na sve neizabrane sudije. Ne pominjući nijednog, sve ih je uprljala rekavši da „među njima” ima onih koji su držali butike, kafane, perionice, koji su se bavili gatanjem, belom i crnom magijom ili bili u ljubavnoj vezi sa okrivljenima kojim sude… Potvrdila je i „saznanje” Presa da se jedna kandidatkinja za sudiju u Novom Sadu bavila i visokom prostitucijom.
Tako se „prozapadna i demokratska” vlast obračunavala sa neposlušnim sudijama. Dragana Boljević je strpljivo gradila dokumentaciju i argumentaciju pomoću kojih je alarmirala kolege u MEDEL-u, evropskom udruženju sudija i tužilaca. Postigla je da moćni MEDEL o skandaloznoj čistki sudija u Srbiji prvo obavesti Evropski parlament, a zatim natera Evropsku komisiju da vlast u Srbiji priziva pameti. Njene evropske kolege izabrale su je za svog generalnog sekretara, kada su videle kako se bori za nezavisnost pravosuđa u Srbiji.
A onda je otkrila da je to bio lakši deo posla. Teže je bilo privoleti isprepadane srpske medije da obaveste javnost da Strazbur i Brisel loše misle o srpskoj reformi. Otkrila je da nema nezavisnog pravosuđa bez nezavisnih medija. I obrnuto.
A sada vidim u jednom tabloidu da neke njene kolege anonimno tvrde kako ne postiže rezultate na sudijskoj funkciji za koju se ponovo izborila. Ali, provlači se tu i pitanje zašto je Društvo sudija branilo nezavisnost sudstva na primeru sudije Vladimira Vučinića, koji sudi Miroslavu Miškoviću.
Ne znam kako se gospođa Boljević osećala kada je svoje ime ponovo videla u naslovu tabloida, ali je meni bilo veoma neprijatno. Valjda to ne znači da svaka vlast u Srbiji mora da pravi iste greške? Jer osobe poput Dragane Boljević morale bi biti dragocene svakom društvu i svakoj ozbiljnoj vlasti.
(Politika)