Račun za struju Nebojše Petkovića iz Niša ubedljivo je najveći koji je Elektrodistribucija do sada ispostavila. Ovom Nišliji stiglo je, ni manje ni više, nego da za struju plati 24,4 miliona dinara i to za brojilo koje i ne koristi!
Preračunato, Nebojša je prema očitanom stanju, potrošio oko dva miliona kilovat-časova u svim tarifama i zonama, a da je račun platio do 22. januara imao bi popust od milion dinara.
Šta da rade građani u ovakvim situacijama i kome da se žale?
U EPS-u kažu, da je od 30.000 pristiglih reklamacija svega 476 priznato zbog greške u očitavanju, te da će oštećenima biti nadoknađena šteta.
Oni koji smatraju da je na njihovoj uplatnici za struju više kilovata od potrošenih, sami odlučuju da li će račun da plate pre ili posle reklamacije, ističu u EPS-u. Oni kojima su elektrodistribucije priznale grešku, biće izdat novi račun, a pare vraćene ili će im se na sledećem računu prikazati preplaćeni iznos.
Procedura je takva da se sve podnete pritužbe provere za dva do tri dana, a kupci mogu sami da odluče da li će platiti račun ili će sačekati odgovor na reklamaciju.
Prema Zakonu o zaštiti potrošača, oštećeni ima pravo da uloži reklamaciju na koju mora da mu se odgovori najkasnije u roku od 15 dana, kaže Goran Papović, predsednik Udruženja potrošača Srbije, a ukoliko potrošač nije zadovoljan odgovorom jedina mogućnost mu je da ide na sud i tamo dokazuje da je u pravu. Naravno o svom trošku.
Oni koji sumnjaju u ispravnost računa imaju, dakle, dve mogućnosti. Da račun ne plate, pa ako se ispostavi da je neopravdano uložena reklamacija, da ga elektrodistribucija tuži i da potrošač na kraju plati i troškove suda i račun sa zaračunatom kamatom.
Drugi je da se račun plati, ali da posle toga tuži elektrodistribuciju za „sticanje bez osnova” i ukoliko dobije spor da traži da mu se plati kompletna odšteta.
Ista prava potrošač ima i kada sumnja u ispravnost računa zbog lošeg kvaliteta struje i gasa. U tom slučaju neophodno je prvo proveriti kalorijsku vrednosti isporučenog gasa.
Problem je što se to ne može retroaktivno meriti, pa će se teško dokazati kalorijska vrednost isporučenog gasa za prošli mesec. Zato je neophodna stalna kontrola protoka u smislu utrošene količine gasa, kao i samog kvaliteta gasa koji stiže do domaćinstava.
Ljubo Maćić, direktor Agencije za energetiku, kaže, da ako je potrošač nezadovoljan načinom rešavanja reklamacije, da može da se obrati Agenciji za energetiku, a ukoliko se primedbe odnose na visinu i način obračuna utrošene struje i gasa prijavu podnosi Centru za zaštitu potrošača.
Kada je u pitanju kvalitet struje i gasa, potrošač se može obratiti elektroenergetskim ili inspektorima opreme pod pritiskom, zaključuje Maćić.
(Politika)