Američka privatna obaveštajna kompanija Stratfor izdala je novu prognozu za narednu dekadu, u kojoj piše da će Evropska unija propasti, da će Kina završiti pod „komunističkom diktaturom“, i da će se Rusija raspasti… iako se ništa od navedenog još uvek nije dogodilo, i pored sličnih predviđanja ove kompanije u prošlosti.
„Malo je verovatno da će Ruska Federacija opstati u svom sadašnjem obliku“, reči su kojima počinje poglavlje ove prognoze posvećeno Rusiji. Stratfor ostaje pri svom mišljenju da će nesposobnost Moskve „da energetske prihode transformiše u samoodrživu ekonomiju“ na kraju dovesti do „ponavljanja iskustava Sovjetskog Saveza iz ’80-ih i Rusije iz ’90-ih“, što će biti propraćeno demografskim opadanjem, koje će „zaista pogoditi“ Rusiju.
Ipak, osnivač i generalni direktor Stratfora Džordž Fridman je skoro izjavio da Rusija ima mogućnost da ispliva iz sankcija koje protiv nje predvode Sjedinjene Američke Države i nedavnog pada rublje izazvanog padom cena nafte.
„Ruska snaga leži u njenoj sposobnosti da izdrži ono što bi druge nacije slomilo“, rekao je Fridmen, podsećajući da ta zemlja ima „vojnu i političku moć koja bi mogla da se proširi po Evropi“.
Prema predviđanjima Stratfora, teritorijalni gubici Rusije neće biti ograničeni samo na evropski deo države. U izveštaju je takođe najavljeno i da će kontrola nad severnim Kavkazom „iščeznuti“, dok će u međuvremenu daleki istok Rusije nastaviti da se „samostalno kreće“ ka državama sa kojima su „blisko povezane“ — konkretno Kini, Japanu i Sjedinjenim Američkim Državama.
Takođe, Karelija će želeti da se iznova pripoji Finskoj. Američka privatna obaveštajna kompanija, koju zbog zapošljavanja bivših analitičara Centralne obaveštajne agencije često nazivaju i „CIA iz senke“, upozorava i na to da ovoga puta ruska navodna težnja da probleme rešava upotrebom „tajne policije“ neće upaliti, i da Federalna služba bezbednosti neće biti u stanju da spase zemlju.
Kolaps Rusije biće „veliki test za Sjedinjene Američke Države“, upozorava se u istraživanju, uz zaključak da će „Vašington biti jedina sila sposobna da se nosi sa ovim pitanjem“. Ipak, analiza ostavlja prostor za izbijanje mogućih incidenata i ispaljivanja nuklearnih projektila.
Šta god bude bilo potrebno da se preuzme kontrola nad ruskim nuklearnim snagama, osmišljavanje vojnih rešenja za probleme ili nametanja „stabilne i ekonomski održive vlade“, ovo pitanje će morati da bude rešeno „najverovatnije tokom sledeće decenije“.
(Sputnik)