Sjedinjene Države se – uprkos brojnim spoljnopolitičkim izazovima, moraju više angažovati na Balkanu, ocenio je američki senator, demokrata iz Konektikata, Kristofer Marfi, gostujući nedavno na na panelu German Marshall fund-a u Vašingtonu.
Konstatujući da se Amerika nije do sada pokazala kao efikasna u prevenciji kriza, Marfi je istakao da je važno i Crnoj Gori i Srbiji ponuditi bolju saradnju jer se u suprotnom ostavlja prostor Rusiji za širenje njenog uticaja.
Marfi je otkrio da se ljudi često mršte kada pravi poređenje između Ukrajine i Srbije, zbog čega to nerado čini, ali je pred panelistima u Vašingtonu to ipak uradio sa namerom – kako je ukazao – „da probudi svoju zemlju, a ne Srbiju“.
„Mislim da ima nešto interesantno u vezi sa onim što se dešava u Beogradu sada i što se dogodilo u Kijevu. Ne kažem da je Vučić – Janukovič, i da su ta dva mesta u potpunosti ista, ali ako ne priđemo Srbiji i ne angažujemo se tamo na jedan novi način i ako im ne budemo slali snažne poruke kao što je bila ona o Južnom toku, onda će možda vlada Srbije biti pred izborom „ili ste sa nama ili ste sa njim“. Kad je Janukovič bio pred tim izborom odlučio se za savezništvo sa Rusijom, i potom su usledili događaji zbog kojih smo danas tu gde jesmo, sa krvavim konfliktom na istoku Ukrajin“, podvukao je Marfi.
Dodao je da ne misli da će se isto dogoditi sa Srbijom ili Crnom Gorom, ali je upozorio: ako pomoć izostane – Rusija će iskoriti svoju šansu.
„Ako ne obratimo pažnju na taj region, ako ne učinimo i neke simbolične poteze, ako ne povećamo programe razmene i vojne saradnje, ako ne ponudimo članstvo u NATO zemlji kao što je Crna Gora koja je spremna, onda samo dajemo razloge Putinu da svoje ruke pruži u njihove vlade. Oni traže pomoć, i ako je ne dobiju od svojih saveznika u Evropi i SAD…“
Američki senator nije dovršio poslednju rečenicu, ali je zato kasnije dodao:
„Pokušavam da kažem ljudima glasno da me čuju, da Rusija neće odustati, da će nastaviti da pritska. Pazite, ovo je objavljeno: Crnoj Gori su ponudili ugovor vredan više milijardi dolara za vojnu bazu na obali. Za zemlju koja ima ekonomske probleme teško je tome reći ne . Ipak su rekli, i oni stalno ponavljaju jer žele da budu NATO, deo EU. Ako nastavljate da govorite ne milijardama dolara, to je veoma teško, a vaši partneri sa kojima želite da radite nisu vam rekli da, to je teška i neizdrživa pozicija i to je poenta moje priče“, kaže senator Marfi.
On istovremeno raskrinkao i zapadni „uticaj“ na balkanske državice i svu bedu svojih piona na njihovom vrhu.
Rekao je: „Đukanović mi je otvoreno rekao: EU dođe ovde i kaže mi jedno, onda dođe neko iz Nemačke i kaže mi da učinim nešto drugo, neko iz Francuske nešto treće, šta ja onda treba da radim, koga da slušam? Oni moraju znati ko je glavni: Štajnmajer ili Mogerini“.
Marfi je – za vreme posete Beogradu – bio na fudbalskoj utakmici Srbija-Albanija, a iz našeg glavnog grada otputovao na dan dolaska Vladimira Putina. Čak naglašava da smatra zabrinjavajućim simptomom što su mu tada u susret leteli „ruski MiG-ovi“.
On je plastično objasnio zbog čega nije bitno da Beograd već sada zvanično prizna Kosovo: „Vlada Srbije ne priznaje Kosovo, ali je spremna da sa njim sarađuje kao sa sebi jednakim, a to je – fantastično! Naravno, poslednji koraci – to jest, priznavanje Kosova – biće najteži, ali ja sam optimista da je ono moguće“.
(Fakti.org)