Povodom 23 godina od proterivanja hrvatskih snaga iz Vukovara, Žene u crnom će 18 novembra, od 15 do 16 časova u Knez Mihailovoj ulici, ispred Ruskog cara, u Beogradu, u crnini i ćutanju, obeležiti godišnjicu navodnih srpskih zločina počinjenih u tom gradu.
Sutradan, 19 novembra, otputovaće u Vukovar gde će odati poštu ”žrtvama” zajedno sa njihovim porodicama, kao i sagrađanima Vukovara.
U saopštenju poslatom medijima, Žene u crnom insistiraju da je Vukovar 1991. godine bio punih 87 dana pod opsadom JNA kao i da je u tom gradu ubijeno više od 1.000,a ranjeno više od 25.000 ljudi, dok su hiljade bolesnih i ranjenih zarobljenika odvedeni u logore u Srbiji.
Žene u crnom protestuju i jer opštine Zrenjanin i Žitište, u kojima su se tokom rata nalazili ”logori”, nisu dostojno obeležile mesta stradanja.
Aktivistkinje su se nebrojeno puta obratile opštinskim vlastima sa zahtevom da se na mestima stradanja i mučenja u logorima Stajićevo i Begejci postave spomen-ploče, što bi navodno bio doprinos procesu poverenja i pomirenja.
- Nažalost, naš zahtev nije bio uslišen, kao i oni pre njega, što ukazuje na nedostatak političke volje i moralne odgovornosti u odnosu na zločine počinjene u naše ime. Zahtev smo ponovile i 17 novembra ove godine – kaže se u saopštenju Žena u crnom kojim se apeluje i na utvrđivanje istine o takozvanim logorima i pokretanju sudskih postupaka protiv odgovornih za osnivanje logora i mučenje zarobljenika.
- Suđenje za ubistvo više od dvesta zarobljenika i civila hrvatske nacionalnosti koji su streljani na poljoprivrednom dobru Ovčara završeno je sramno niskim kaznama u Veću za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu. Na sličan način je presuđeno i u Haškom tribunalu “vukovarskoj trojci”, što je nesumnjivo doprinelo minimiziranju uloge JNA za zločine u Hrvatskoj i posebno za urbicid u Vukovaru.
Revidirana presuda Haškog tribunala Šljivančaninu i drugima predstavljala je ujedno i uvredu vukovarskih žrtava i njihovih preživelih srodnika/ca – ističu Žene u crnom.
“Oluja“ – zločin bez kazne
u noći između 3. i 4. avgusta, započela vojna akcija etničkog čišćenja Srba iz Hrvatske.
Akcija „Oluja“ počela je 4. avgusta i trajala je četiri dana. Već 5. avgusta pao je Knin, a na kninskoj srednjovekovnoj tvrđavi postavljena je šahovnica. Zauzeta su i okolna mesta, a srpski civili pobegli su iz zauzetih područja.
Hrvatski ministar odbrane Gojko Šušak objavio je 8. avgusta da je akcija „Oluja“ završena s vojnog aspekta. S područja zahvaćenog hrvatskom ofanzivom pobeglo je gotovo celokupno srpsko stanovništvo.
Dokumentaciono-informativni centar „Veritas“ u svojoj evidenciji ima imena 1.853 poginulih i nestalih Srba, od čega je 1.201 civil, među njima 544 žene.
Na listi nestalih vode se 894 lica, od čega 632 civila, među kojima je 315 žena.
(Blic, Srbin.info)