Minhen, Berlin, Beograd – Dvodnevna poseta premijera Srbije Aleksandra Vučića Nemačkoj predstavljala je nedvosmislen simbol podrške Berlina briselskom kursu Beograda, a Vučićev susret sa kancelarkom Angelom Merkel obeležila je otvorena razmena mišljenja, ocenjuju za Danas nemački stručnjaci za spoljnu politiku.
Kako navode naši sagovornici, Beograd može da postane posrednik između Brisela i Moskve, čiji odnosi su zahladneli nakon izbijanja krize u Ukrajini, imajući u vidu predstojeće predsedavanje Srbije Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
Johana Dajmel, zamenica direktora nemačke Asocijacije za Jugoistočnu Evropu, ocenjuje za Danas da je važno pomenuti veliko interesovanje nemačkih medija za Vučićevu posetu, što pokazuje i podatak da su svi mogli da gledaju dvoje zvaničnika na crvenom tepihu.
„Vučić je napisao i autorski tekst za list Frankfurter algemajne cajtung, u kojem se osvrnuo na greške iz prošlosti, naučene lekcije i naveo jasan politički fokus na evropsku integraciju aktuelne srpske vlade, sa svim nužnim reformama i preprekama za njihovo ostvarenje. Taj tekst, iako sadrži važne poruke, bio je malo patetičan za moj ukus. Ipak, ključnu poruku predstavlja Vučićevo obećanje da će Srbija biti pouzdan partner, jer to garantuje stabilnost Balkana“, precizira ona
Prema njenim rečima, kancelarka Merkel je uvažila napredak koji je dosad ostvarila Srbija i posebno istakla sporazum Beograda i Prištine kao važan korak, koji je otvorio vrata za pregovore sa EU. „Merkelova je takođe podvukla da je Nemačka jedna od najznačajnijih trgovinskih partnera Nemačke i da shodno tome treba da se ponaša Srbija“, ocenjuje Dajmelova.
Danasova nemačka sagovornica konstatuje da su Merkelova i Vučić sigurno diskutovali i o odnosu Srbije prema EU i Rusiji. „Bugarska, sused Srbije i članica EU, konačno je posle oštrog pritiska iz Brisela i SAD, obustavila projekat izgradnje Južnog toka i tako se usaglasila sa gledištem EU.
Ako Srbija želi da bude pouzdan partner Brisela i prihvati zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku EU, mora pažljivo da izvaga svoje bilateralne odnose s Rusijom i da izbegava dodatne provokacije, kao što su susreti sa ljudima sa crne liste EU, u najmanju ruku. Najzad, Srbija će preuzeti predsedavanje Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju, čija članica je takođe Rusija, pa u tom kontekstu može da postane važan sagovornik i posrednik između Brisela i Moskve“, poručuje Dajmelova.
Johana Dajmel smatra da predstojeća konferencija država Zapadnog Balkana predstavlja „veoma dobru vest“ jer se tako naglašava nastavak snažnog interesovanja Nemačke za ovaj region.
„Udvaranje Moskvi i Minsku“
Poslanik CDU u Bundestagu Torsten Fraj, koji je prekjuče prvi put posetio Beograd i susreo se, između ostalog, sa pojedinim ministrima, parlamentarcima iz vladajućih stranaka i opozicije, kao i sa predstavnicima nevladinog sektora, naveo je da vidi potencijal aktuelne vlade da započne i sprovede reforme, ali i potrebu da se reformski proces „otvori“ kako bi u njemu učestvovali i mediji i civilno društvo, saznaje Danas nezvanično od nemačkih diplomatskih krugova.
Kako navode naši izvori, Fraj je uvideo „pomešane signale“ koje se odnose na nameru Beograda da se približi EU i njegovo istovremeno „udvaranje Moskvi i Minsku“.